niedziela, 26 lipca 2015

Jak pomóc kotu w trakcie upałów

Jak pomóc kotu w trakcie upałów

Koty lubią wygrzewać się na słońcu. W trakcie upałów warto jednak pomóc naszemu pupilowi i stworzyć mu warunki, które pomogą przetrwać gorące lato.

Właściciele kotów wiedzą, że ich pupile mogą godzinami wygrzewać się na słońcu. Wyszukują najmniejsze, nasłonecznione miejsce i wygodnie się na nim rozkładają. Jednak w trakcie upałów nawet one nie są w stanie znieść ciągłego gorąca. By pomóc im w tak trudnym czasie, zastosujcie się do poniższych wskazówek:

  1. Jedzenie – w trakcie upałów jedzenie stojące w misce o wiele szybciej się psuje. Właśnie dlatego nasypujcie kotu do miski tylko tyle karmy, ile jest w stanie zjeść w przeciągu 15-20 minut.
  2. Picie – gdy jest gorąco, kot potrzebuje ciągłego nawodnienia. Miska z wodą powinna więc być ciągle uzupełniania i postawiona w zaciemnionym miejscu.
  3. Posłanie – koty lubią leżeć w nasłonecznionych miejscach. W trakcie upałów warto jednak zadbać o to, by czworonóg miał również posłanie w zimnym i zaciemnionym pokoju. Możecie przygotować mu je np. w łazience lub piwnicy.
  4. Ochłodzenie – w trakcie upałów możemy pomóc kotu się ochłodzić. Zostawcie uchylone drzwi od łazienki, by pupil mógł położyć się na zimnych kafelkach. Możecie również zmoczyć ręcznik w zimnej wodzie i położyć go na podłodze lub zrobić z niego „hamak”. Jak to zrobić? Postawcie naprzeciwko siebie dwa krzesła (niech będą odwrócone do siebie oparciami). Rozłóżcie ręcznik tak, by dwa brzegi były na jednym z oparć, a dwa na drugim. By ręcznik nie spadł, przypnijcie go spinaczami. Oprócz tego możecie podawać kotu kostki lodu lub mrożoną, mokrą karmę. 
  5. Wietrzenie – pamiętajcie, by regularnie wietrzyć mieszkanie. Dzięki temu pomieszczenia będą chłodniejsze i pełne świeżego powietrza. Jeśli boicie się, że pupil wyskoczy przez okno, zamontujcie w nim moskitierę. Obecnie można ją kupić za kilkanaście złotych. Jest łatwa do zamontowania. 
  6. Zabawa – w trakcie upałów nie zmuszajcie pupila do zabawy. Jeśli nie ma ochoty skakać i biegać za ulubioną zabawką, dajcie mu spokój. 

Jeśli jesteście właścicielami kociego seniora, musicie zwracać uwagę na to, czy jest on w dobrej kondycji. Starszym kotom ciężej jest przetrwać gorące dni. Są one bardziej narażone na udar słoneczny i przegrzanie niż młode czworonogi. Wymagają większej uwagi. Jeśli zauważycie jakieś niepokojące symptomy, np. problem z chodzeniem w linii prostej, osowiałość czy wymioty, zabierzcie kociego seniora do weterynarza. 

Zdjęcie: Fotolia.com

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz