sobota, 18 lipca 2015

Jak dbać o skórę i sierść kota

Jak dbać o skórę i sierść kota

Ochrona skóry i sierści kota stanowi ważny punkt w codziennym dbaniu o jego zdrowie. Zaniechanie czynności pielęgnacyjnych może doprowadzić do wielu chorób i narażenia pupila na niepotrzebne cierpienie.

Jak dbać o skórę i sierść kota?

 • Najważniejszym punktem w pielęgnacji skóry i sierści kota jest ochrona przeciw pasożytom wewnętrznym oraz zewnętrznym. Właśnie dlatego musicie regularnie zabierać pupila do weterynarza, który stwierdzi, czy czworonóg musi poddać się odrobaczeniu. Jeśli chodzi o zewnętrzną ochronę, na rynku istnieje wiele preparatów przeciwko pasożytom skóry, czyli kleszczom, pchłom itp., które sami możecie zaaplikować kotu. Są to m.in. środki „spot on”, które działają nie tylko na pasożyty zewnętrzne i ich jaja, ale również na niektóre znajdujące się wewnątrz organizmu.
 • Na dobry stan skóry i sierści kota działają również szampony zawierające panthenol, octan tokoferolu, alantoinę, liposomy oraz biotynę. Wspomagają one regenerację skóry wrażliwej, podrażnionej i podatnej na uczulenia. Kotów nie powinno się jednak zbyt często kąpać, by nie zaburzyć ich naturalnej ochrony. Jeśli jednak uznacie, iż umycie pupila jest niezbędne dla jego skóry i sierści, zróbcie to w następujący sposób:
 1. Wyczeszcie kota, by pozbyć się wszelkich kołtunów.
 2. Przygotujcie miskę letniej wody i ustawcie w ciepłym miejscu.
 3. Załóżcie rękawiczki, złapcie kota za kark i unieście nad miską – dzięki temu pupil nie będzie się szarpał i będzie mniej przerażony.
 4. Zmoczcie brzuch, łapy oraz grzbiet kota.
 5. Delikatnie wmasujcie niewielką ilość szamponu.
 6. Powoli zmyjcie z kota mydliny – możecie użyć w tym celu kubeczka.
 7. Wytrzyjcie czworonoga ciepłym ręcznikiem.
 • Regularnie czeszcie kota. Jeśli ma długą sierść, użyjcie grzebienia. Jeśli krótką, zaopatrzcie się w szczotkę. 
 • Możecie wspomóc prawidłowy stan skóry i sierści kota przy pomocy suplementów diety, które zawierają odpowiednio dobrane witaminy i minerały. Są one dostępne w sklepach zoologicznych oraz internetowych. 
 • Bardzo ważnym punktem w dbaniu o skórę i sierść kota jest odpowiednia dieta. Najwięcej witamin i minerałów znajduje się w suchej karmie. Zawiera ona zbilansowane składniki, które zaspokajają zapotrzebowania organizmu i odżywiają jego skórę i sierść. W sklepach znajdziecie karmy nie tylko stworzone specjalnie dla danej rasy kota, ale również takie, które mają za zadanie ochronę czworonogów o wrażliwej skórze, podatnej na różnego typu alergie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz