niedziela, 12 lipca 2015

Pierwsze kąpanie psa

Pierwsze kąpanie psa

Pierwsza kąpiel jest dla psa bardzo ważna. Jest to doświadczenie, które na zawsze pozostaje w jego głowie. Jeśli czworonóg zapamięta je jako przykre i bolesne, ciężko będzie drugi raz skłonić go do kąpieli.

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel psa?


Zanim przystąpicie do mycia psa, musicie zaopatrzyć się w odpowiedni szampon dla pupila. W tym celu najlepiej jest wybrać się do sklepu zoologicznego, by obejrzeć wszystkie dostępne preparaty. Na rynku jest ich wiele, dlatego warto jest czytać etykiety. Można znaleźć szampony przeznaczone dla poszczególnych ras lub czworonogów o danym kolorze sierści i jej grubości.

Musicie również zakupić matę antypoślizgową i duży i chłonny ręcznik, którym będziecie w stanie otulić psa.

  1. Przed kąpielą zabierzcie psa na długi spacer i pobawcie się z nim. Dzięki temu pupil będzie bardziej poddańczy w trakcie kąpieli i nie będzie chciał uciekać. 
  2. Wyczeszcie psa, by pozbyć się wszelkich kołtunów i filców. Dzięki temu będzie Wam łatwiej dotrzeć do każdego miejsca na skórze czworonoga. 
  3. Wszystkie potrzebne Wam rzeczy, czyli ręcznik, szampon i przysmaki dla psa, ustawcie blisko wanny lub miski. Dzięki temu nie będziecie musieli zostawiać psa samego nawet na chwilę.
  4. Rozłóżcie matę antypoślizgową przy wannie lub misce. 
  5. Jeśli boicie się, że do uszu pupila wleci zbyt dużo wody, możecie włożyć mu watę.
  6. Zanim rozpoczniecie kąpanie psa, ustawcie odpowiednią temperaturę wody, czyli 37-39 stopni. Nie wrzucajcie psa od razu do pełnej wanny czy miski. Zwilżcie jego skórę małą ilością wody i zacznijcie wmasowywać szampon. Róbcie to kolistymi ruchami. Następnie spłuczcie pianę i jeśli uważacie, że pupil nadal jest brudny, powtórzcie wszystkie czynności drugie raz. Pamiętajcie, by głowę psa myć delikatnie.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza kąpiel psa?


Z opinii weterynarzy wynika, iż pierwsza kąpiel psa powinna mieć miejsce nie wcześniej niż w 6 miesiącu życia. Ważne jest, by przebiegała zgodnie z powyższym planem. Dzięki temu czworonóg nie będzie miał traumy.

Pamiętajcie, by po myciu nie wypuszczać psa od razu na słońce oraz na mróz. Najlepiej, by kąpiel odbyła się wieczorem, by czworonóg mógł w suchym miejscu zasnąć i pozwolić sierści na spokojne wysuszenie się. 

Jeśli Wasz pies mieszka w budzie, na zewnątrz, nie potrzebuje tak częstego mycia. Najlepiej kąpać go wtedy, gdy na zewnątrz nie jest ani za zimno ani za gorąco. 

Ciekawostka: Jeśli nie macie czasu umyć pupila, a jego sierść brzydko pachnie, możecie użyć suchy szampon lub sodę oczyszczoną. Nasypcie proszek na sierść psa, odczekajcie chwilę, a następnie go wyczeszcie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz