niedziela, 5 lipca 2015

Jak zachęcić psa do pływania

Jak zachęcić psa do pływania

Większość psów nie ma problemu z poruszaniem się w wodzie. Są jednak osobniki, które boją się wody, a pływanie nie jest dla nich naturalne.

Naukę pływania najlepiej rozpocząć nad jeziorem. Ważne jest, by była ona prowadzona krok po kroku.

Ważne: Pamiętajcie, że pies nie może kąpać się w morzu. Słona woda podrażnia skórę czworonoga i może doprowadzić do jej różnych chorób. 

Jak nauczyć psa pływać?

  1. Wejdź do wody przodem do pupila. Zachęć czworonoga piłką, by podszedł do ciebie.
  2. Poproś kogoś, najlepiej osobę, której ufa Twój pies, by szedł obok niego i sprawdzał, czy pupil ma grunt pod nogami oraz czy nie zaczyna panikować.
  3. Jeśli piesek, tracąc grunt pod nogami, zaczyna machać łapkami i bardzo się miota, pomocnik powinien podtrzymać go pod brzuchem. Czworonóg powinien trzymać kręgosłup równolegle do powierzchni wody. 
  4. Jeśli zobaczycie, że piesek dobrze sobie radzi, możecie wrzucić mu piłkę do wody i kazać zaaportować. 
  5. Pamiętajcie, by nie zmuszać czworonoga do pływania. Jeśli boi się wody, pozwólcie mu najpierw przyzwyczaić się do przebywania w jej. Możecie bawić się z psem na brzegu jego ulubioną zabawką. Co jakiś czas, możecie „przez przypadek” wrzucić zabawkę do wody. Po którymś razie pupil nie powinien już mieć problemu z moczeniem łapek. Wtedy możemy rzucać piłkę coraz dalej. 

Jak nauczyć psa nurkować?

  1. Naukę zaczynamy od swobodnej zabawy w wodzie. Wybieramy ulubioną zabawkę psa i pozwalamy pupilowi złapać za jej jeden koniec.
  2. Co jakiś czas zanurzamy ją coraz głębiej i pozwalamy psu na łapanie jej pod wodą. 
  3. Zwiększamy głębokość do momentu aż czworonóg zanurzy całą głowę.

Psie skoki do wody


Większość psów nie umie poprawnie skakać do wody. Bezwiednie zsuwają się z pomostu lub skaczą w taki sposób, że ich biodra oraz kręgosłup kiwają się na wszystkie strony. To może doprowadzić do poważnych urazów a nawet złamań. Ważne jest więc, by asekurować pupila i nie pozwalać mu na skoki z dużych wysokości. 

Sposoby, które opisałam, są bezpieczne i może je stosować nawet osoba, która nigdy nie miała z tym styczności. Ważne jest jednak, by mieć kogoś do pomocy i nie zmuszać czworonoga do wchodzenia do wody. Jeśli będziemy na niego naciskać, może nabawić się on traumy i już nigdy nie będzie chciał pływać.

Pamiętajcie, by po każdym wyjściu z wody sprawdzać uszy psa, jego łapki oraz stan oczu. Ważne jest również to, by czworonóg po wyjściu z wody nie wychodził na słońcu. To może doprowadzić do udaru.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz