sobota, 25 lipca 2015

Dieta dla kotów o wrażliwym żołądku

Dieta dla kotów o wrażliwym żołądku

Niektóre koty mają bardzo wrażliwe żołądki. Czasami nawet najbardziej specjalistyczna karma może doprowadzić do biegunki i wymiotów. Jeśli próbowaliście już różnych, gotowych produktów, ale żaden z nich nie odpowiada Waszemu pupilowi, zastosujcie dietę BARF.

Czym jest dieta BARF?


Dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food), czyli biologicznie odpowiednie surowe jedzenie, polega na podawaniu kotu surowego pokarmu. Musi być on zbliżony do tego, które czworonóg jadłby na wolności. 

Dieta BARF składa się głównie z surowego mięsa oraz warzyw i owoców. Ważne jest, by zachować w niej odpowiednie proporcje, czyli:

  • 70 proc. – 75 proc. – surowe kości oraz mięso,
  • 20 proc. – podroby, czyli serce, płuca, żołądki itp.,
  • 10 proc. – surowe dodatki, czyli jaja, olej rybi, twaróg itp.,
  • 5 proc. – surowe warzywa i owoce.

Bardzo ważne jest, by wszystkie produkty pochodziły od zaufanego producenta. Mięso powinno być znanego pochodzenia. Dla pewności, przed podaniem kotu, można je zamrozić a następnie rozmrozić. Dzięki temu wszystkie bakterie zostaną zabite. Warzywa i owoce należy porządnie przeparzyć.

Nie należy podawać kotu całych kości, oraz takich, które pochodzą od starych zwierząt. Warto również ograniczyć warzywa takie jak kapusta, brokuły, kalafior oraz chrzan. Warzywa cebulowe trzeba natomiast całkowicie wyeliminować, ponieważ powodują wzdęcia oraz anemię. 

Ważne: nie wolno podawać kotu wieprzowiny. Jej spożycie może spowodować zachorowanie na chorobę Aujeszkyego. 

Dlaczego warto stosować dietę BARF?


Dieta BAFR jest pełna w wartościowe białko oraz minerały i witaminy. Po wprowadzeniu jej w życie kota, można zauważyć, iż wiele z dotychczasowych dolegliwości minęło, m.in.: wysypki, rozstroje żołądka, choroby układu kostnego, stany zapalne itp. Pupil ma więcej energii, jest bardziej radosny. Jego sierść jest mocniejsza i bardziej lśniąca. Z jego pyska nie wydziela się już nieprzyjemny zapach. Regularnie się wypróżnia i ma większy apetyt. 

U niektórych czworonogów, które wcześniej cierpiały na nadciśnienie oraz problemy z poziomem cholesterolu, zauważa się diametralną poprawę zdrowia, dzięki której można odstawić wcześniej podawane leki. 

Zanim postanowimy jednak przestawić kota na dietę BARF, warto zabrać go do weterynarza. Lekarz powie Nam, czy ewentualne choroby pupila mogą przeszkodzić mu w zdrowym funkcjonowaniu przy równoczesnym podawaniu surowych produktów. 

Zdjęcie: Fotolia.com

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz