piątek, 3 kwietnia 2015

Depresja u kota

Depresja u kota

Kocia depresja wynika zazwyczaj z poczucia osamotnienia i długotrwałego stresu. Jej przyczyną może być również następstwo jakiegoś traumatycznego przeżycia, gwałtownej zmiany otoczenia, utraty bliskich lub długoletniego, czworonożnego przyjaciela.

Jak zachowuje się kot chorujący na depresję?


Objawy zachorowania przez kota na depresję to między innymi:
 • apatia,
 • drażliwość,
 • załatwianie się poza kuwetą,
 • agresywna reakcja na próbę wzięcia czworonoga na ręce,
 • nerwowość,
 • nieufność,
 • stres,
 • brak chęci na zabawę,
 • osłabienie odporności,
 • częste wylizywanie futerka.

Jak zapobiec pojawieniu się depresji u kota?


 1. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak codzienne zachowanie wpływa na psychikę kota. Większość właścicieli tych czworonogów żyje w przekonaniu, że można je zostawiać na cały dzień same, a one nawet nie poczują ich nieobecności. Jest to jednak nieprawda. Koty, tak samo jak inne domowe zwierzęta, przywiązują się do swoich właścicieli. Nawet, jeśli rzadko okazują nam czułość, potrzebują naszej obecności oraz dotyku. Jeśli pracujecie całymi dniami i w domu pojawiacie się dopiero wieczorem, przygarnijcie drugiego kotka. Dzięki temu pupil będzie miał kompana do zabawy i nie będzie czuł się samotny. Obecność drugiego kota pozwoli również na rozładowanie energii pupila, dzięki czemu będzie bardziej aktywny, a przez to szczęśliwy.
 2. Wiele kotów boi się lub nie lubi podróży w transporterku. Zanim więc postanowicie zabrać pupila na przejażdżkę, pozwólcie mu przyzwyczaić się do transporterka. Zostawcie go otwartego na parę godzin. Do środka włóżcie zabawki i smakołyki. Nie zmuszajcie kota do wejścia do środka. Dajcie mu czas na to, by sam tam wszedł. Dzięki temu będzie miał dobre skojarzenia z przebywaniem w transporterku.
 3. Jeśli przeprowadzacie się do nowego miejsca, pamiętajcie o tym, by koniecznie zabrać ze sobą zabawki oraz drapak należący do kota. Dzięki temu będzie miał choć parę rzeczy, których zapach nie jest mu obcy.
 4. Koty nie przepadają za tłumami nowych osób w domu. To tak, jakby ich teren był naruszony. Jeśli więc zapraszacie do siebie gości, w szczególności takich z dziećmi, zamykajcie kota w pokoju, w którym znajdują się jego zabawki, drapak, kuweta oraz jedzenie i picie. 
 5. Pamiętajcie, by zapewnić kotu odpowiednią dawkę rozrywki. Dzięki niej rozwijają się i nie nudzą. 

Jeśli nie macie pewności, czy Wasz kot jest chory na depresję, czy po prostu ma gorszy dzień, poobserwujcie jego zachowanie. Jeśli zauważycie dziwne objawy u swojego pupila, możecie najpierw pójść z nim do weterynarza. Dzięki temu dowiecie się, czy niepokojące Was objawy wynikają z występowania jakiejś choroby.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza