czwartek, 9 kwietnia 2015

Jak chronić psa przed kleszczami?

Jak chronić psa przed kleszczami?

Na dworze robi się coraz cieplej. Jest to odpowiedni moment, by zadbać o zdrowie naszego czworonoga i ochronić go przed czyhającymi wśród traw i drzew kleszczami.

Kleszcz jest pajęczakiem zaliczanym do podgromady roztoczy. Żyje na drzewach nieprzekraczających 1 metra wysokości. Potrafi latami czekać na swoją ofiarę. Jest nosicielem babeszjozy – choroby wyniszczającej cały organizm, atakującej erytrocyty, doprowadzającej do anemii, ciężkiego uszkodzenia wątroby, nerek i innych narządów, a w najcięższych przypadkach, do śmierci.

Jak zminimalizować ryzyko złapania kleszcza przez psa?


Jeśli chcecie uchronić czworonoga przed złapaniem kleszcza, możecie wprowadzić w życie kilka prostych zasad:
  1. Unikajcie spacerów wśród wysokich traw, polan i lasów liściastych. Wybierzcie miejsca, w których znajdują się drzewa iglaste, ponieważ nie znajdziecie tam kleszcza.
  2. Nie pozwalajcie psu wchodzić w krzaki, nawet jak chodzicie z nim po mieście.
  3. Po każdym spacerze dokładnie sprawdźcie skórę psa. Możecie zrobić to w trakcie głaskania czworonoga lub masażu – palcami wyczujecie nawet najmniejsze zgrubienie. 
  4. Regularnie nakrapiajcie czworonoga preparatami odstraszającymi kleszcze lub kupcie mu obrożę przeciw tym pasożytom. Ważne: jeśli w domu macie również kota, nie używajcie produktów zawierających permetrynę – jest ona trująca dla tych czworonogów. Nie jest jednak niebezpieczna dla zdrowia człowieka.

Jak usunąć kleszcza?


Jeśli jednak, mimo wszelkich starań z Waszej strony, piesek złapał kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. Możecie to zrobić sami w domu:
  1. Chwyćcie kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry. Nie zgniatajcie go, ponieważ nie będziecie w stanie go potem wyciągnąć. 
  2. Delikatnym, powolnym ruchem, wyciągnijcie kleszcza w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Pamiętajcie, by robić to dokładnie.
  3. Po wyciągnięciu kleszcza, upewnijcie się, że pozbyliście się go w całości. Jeśli w skórze pozostanie kawałek tego pasożyta, może dojść do zarażenia babeszjozą. 
  4. Ranę przemyjcie spirytusem salicylowym i dokładnie umyjcie ręce. Pęsetę możecie najpierw przetrzeć spirytusem, a następnie przeparzyć.
  5. Przez najbliższe dni dokładnie obserwujcie miejsce po ukąszeniu. Jeśli wystąpi tam większe zaczerwienienie lub ropienie lub czworonóg zacznie gorączkować, od razu zgłoście się z nim do weterynarza. 

Jeśli boicie się sami wyciągnąć kleszcza, udajcie się z pupilem do weterynarza. Usunięcie pasożyta nie jest drogie, a Wy będziecie mieli stuprocentową pewność odpowiednio wykonanego zabiegu.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza