piątek, 24 kwietnia 2015

Socjalizacja psa

Socjalizacja psa

Odpowiednia socjalizacja pozwala psu oraz jego właścicielowi na spokojne życie. Dzięki niej czworonóg jest odpowiednio przygotowany na to, by stawić czoła temu, co go otacza. Bez stresu będzie chodził na spacery, bawił się z innymi zwierzętami i witał się z nowo poznanymi ludźmi.

Na czym polega socjalizacja psa


Socjalizacja psa polega na tym, by zapoznać czworonoga ze wszystkim, co go otacza, czyli:
 1. Odgłosami – odkurzaczem, odpalaniem silnika, kosiarką, suszarką do włosów, krzykiem, dzwonkiem do drzwi, trzaskaniem drzwiami itp.
 2. Miejscami – ogródkiem, samochodem, klatką (jeśli nie jest w stanie spokojnie siedzieć w trakcie jazdy), piwnicą, autobusem, pociągiem itp.
 3. Zostawaniem samemu w domu – jest to jeden z najważniejszych punktów, ponieważ psy nie lubią być same. Warto zastosować metodę małych kroków, czyli najpierw wychodzimy do innego pokoju, zostawiając psa samego. Potem wychodzicie z domu na 15 minut. Następnie na godzinę, parę godzin a na końcu na cały dzień.
 4. Zabawkami – pluszowymi zwierzakami, piszczącymi kaczuszkami, lalkami, klockami, elektrycznymi samochodzikami itp.
 5. Powierzchniami – drewnianą podłogą, glazurą, dywanem, trawą, mokrą ziemią itp.
 6. Ludźmi – starszymi osobami, dziećmi, rowerzystami, motocyklistami, ludźmi na wózkach itp.
 7. Wyzwaniami – przechodzeniem przez jezdnię, jazdę autobusem i samochodem, chodzeniem po schodach, przechodzeniem przez kładkę, tunel itp.
 8. Noszeniem – trzymaniem na kolanach, między nogami, pod pachą, łapaniem za brzuch itp.
 9. Jedzeniem – z miski, plastikowego pojemnika, ręki, podłogi itp.
 10. Akcesoriami – różnymi smyczami, kagańcem, szelkami, obrożą itp.
 11. Czystością – zachowaniem czystości w domu, oddawaniem moczu w odpowiednim miejscu itp.
 12. Spotkaniem z innymi zwierzętami.

Jeśli macie szczeniaczka, dobrym rozwiązaniem jest wysłanie go do psiego przedszkola. Tam czworonóg ma kontakt z innymi psami, instruktorami i wszystkimi sytuacjami, które mogą go spotkać w życiu. 

Zupełnie inaczej wygląda socjalizacja dorosłego psa, ponieważ ma on już pewne nawyki. Należy najpierw nauczyć czworonoga kilku podstawowych komend, które pomogą nam w opanowaniu jego zachowania podczas ćwiczeń. Musicie również wiedzieć, czego pies się boi, by nie narażać go na dodatkowy stres zmuszając go do np. szybkiego wsiadania do samochodu. Starajcie się być spokojni i zachęcać czworonoga przysmakami. Budujcie w nim pozytywne skojarzenia.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza