niedziela, 5 kwietnia 2015

Czy dziecko może szkolić psa?

Czy dziecko może szkolić psa?

Przygarniając psa musicie pamiętać, że jest on zwierzęciem stadnym. Żyje w hierarchii i ważne jest, by członkowie rodziny byli na wyższych jej szczeblach. Tylko wtedy czworonóg będzie szanował domowników. Dlatego właśnie powinniście pozwolić swojemu dziecku, by uczestniczyło w szkoleniu pupila. 

Psy są inteligentnymi stworzeniami. Wiedzą, kto jest przywódcą stada, a kto jedynie jego członkiem. Same wybierają sobie samca alfa na przewodnika. Jest nim zazwyczaj głowa rodziny. Reszta jej członków jest poniżej przywódcy. Ważne, by pies wiedział, że nawet Ci na niższych szczeblach, między innymi dzieci, muszą być respektowani. Musicie więc upewnić się, że Wasza pociecha jest szanowana przez psa.

Zanim pozwolicie dziecku szkolić czworonoga, musicie upewnić się, czy jest ono wystarczająco odpowiedzialne, by zajmować się psem. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak to zrobić, przeczytajcie post jak przygotować dziecko na pojawienie się psa w domu.

Jeśli jesteście już pewni, co do tego, że Wasze dziecko będzie w stanie zająć się pupilem, możecie zająć się szkoleniem.

Szkolenie psa przez dziecko


Zanim dziecko rozpocznie tresowanie psa, musicie wzmocnić jego pozycję w oczach czworonoga. Jak to zrobić? Wystarczy kilka prostych ćwiczeń:

  1. Karmienie psa – zabierzcie psa w miejsce, gdzie znajduje się jego miska na jedzenie. Poproście dziecko, by na oczach pupila wsypało tam karmę a następnie wzięło kilka jej kawałków na dłoń i podało psu. Ważne jest, by najpierw nauczyć psa delikatnego ściągania jedzenia z ręki! Potem powiedzcie dziecku, by położyło miskę na ziemi i zabrało ją, gdy pupil skończy jeść.
  2. Zabawa w polowanie – poproście dziecko, by porozstawiało po domu lub ogródku kilka pojemniczków z przysmakami. Ważne jest, by pociecha pamiętała, gdzie ukryła smaki. Następnie pozwólcie dziecku być przewodnikiem psa podczas szukania ukrytych pudełeczek. Niech podejdzie do pierwszego z nich, przywoła psa, wyciągnie niespodziankę, otworzy ją i poda czworonogowi zawartość. Następnie, mówiąc: „chodź ze mną, poszukamy”, pójdzie wraz z pupilem do następnej kryjówki i powtórzy to, co zrobiło za pierwszym razem.

Możecie również puścić dziecku różnego rodzaju programy dotyczące szkoleń psów, ich zachowań lub poprosić je o przeczytanie książki o podobnej tematyce. Dobrze by było również, byście zaprezentowali dziecku, jak powinno wyglądać odpowiednie wydawanie komend – gestykulację, ton głosu itp.

Teraz dziecko jest już gotowe do szkolenia psa :)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza