niedziela, 12 kwietnia 2015

Odrobaczanie psów i kotów

Odrobaczanie psów i kotów

Psy i koty są narażone na złapanie pasożytów. Ich obecność w organizmie czworonoga może doprowadzić do złej kondycji fizycznej, wyniszczenia i anemii. Warto więc wiedzieć, co należy zrobić, by zminimalizować ryzyko zarażenia się robakami.

Kiedy odrobaczamy psy i koty


Zarówno koty jak i psy powinno się regularnie odrobaczać. Pierwszy raz powinniśmy poddać je temu zabiegowi w trakcie pierwszego roku życia. 

Warto również odrobaczyć czworonoga przed szczepieniem – najlepiej na tydzień przed zabiegiem. Ważne: organizm pupila nie przyjmie szczepionki w momencie, gdy będzie zaatakowany przez robaki.

Odrobaczanie psów


Jak powinien wyglądać odpowiednio przeprowadzony zabieg odrobaczania psa? Szczeniętom, w 2, 4 oraz 6 tygodniu życia, podajemy odpowiednio dobrane leki. Następnie powtarzamy cały proces co miesiąc. 

Jeśli chcemy odrobaczyć dorosłego psa, podajemy mu preparaty na odrobaczenie co pół roku. W momencie, gdy dojdzie do zarażenia konkretnym pasożytem, należy jak najszybciej zaprowadzić psa do weterynarza. 

Odrobaczanie kotów


Odrobaczanie kociąt można rozpocząć już w czwartym tygodniu życia maluchów. Następnie, co dwa tygodnie aż do 3 miesiąca życia, podajemy im specjalne leki. Po osiągnięciu jednego roku, należy odrobaczać czworonoga co trzy lub sześć miesięcy. Częstotliwość podawania leków zależy od tego, czy pupil przebywa na dworze czy jest czworonogiem typowo kanapowym. 

Kotki mogą być odrobaczane przy pomocy tabletek, past oraz kropli. Weterynarz dobierze odpowiedni środek dla pupila – uwzględni jego wagę oraz wiek. Nie próbujcie na własną rękę wybierać preparatów.

Jak zwierzęta łapią pasożyty?


Niektóre pasożyty gnieżdżą się w ciele maluchów od urodzenia. Larwy przenoszą się przez naczynia krwionośne mamy do organizmu zwierzaka, gdzie osiadają się i rozwijają. Mogą również znajdować się w mleku mamy. 

Psy i koty mogą również zarazić się pasożytami podczas spacerów, wąchając odchody chorych osobników lub mając kontakt z brudnymi podeszwami butów. 

Objawy zarobaczenia u psów i kotów

  • osowiałość,
  • wymioty oraz biegunka,
  • brak apetytu lub wzmożony apetyt,
  • ból w okolicach brzucha,
  • zaropiałe oczy.

Jeśli podejrzewacie, że Wasz pupil złapał pasożyta, zabierzcie go do weterynarza. Pamiętajcie również, by myć ręce po każdym kontakcie z kotem lub psem, uprać jego legowisko (kocyk, poduchy itp.), nie dotykać odchodów, umyć miski itp. 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza