piątek, 17 kwietnia 2015

Choroby oczu u kotów

Choroby oczu u kotów

Oczy są jednym z najważniejszych narządów u kota. Ich choroby mogą doprowadzić do ślepoty. Warto więc wiedzieć, jakie mogą być objawy najczęstszych schorzeń oczu.

Najczęstsze choroby oczu u kotów


Choroby powiek

Powieki chronią oczy przed wszelkimi urazami – rozprowadzają łzy po oku i oczyszczają je. Właśnie dlatego, gdy dotyka je infekcja, bakterie, skaleczenia, grzyby, nowotwory itp., oczy narażone są na uszkodzenia.

Objawy chorób powiek: zaczerwienienie, stany zapalne, świąd, zmiany skórne, wywinięcie, podwinięcie się powieki lub jej niedomykanie, wyłysienie, zranienie oraz łuszcząca się skóra.

Trzecia powieka

Trzecia powieka, czyli tzw. migotka, jest białą, nieprzezroczystą błoną zbudowaną z tkanki chrzęstnej i błony śluzowej. Znajduje się między dolną powieką a kącikiem oka.

Trzecia powieka jest zazwyczaj niewidoczna. Jednak pod wpływem m.in. urazu rogówki, obecności pasożytów wewnętrznych, infekcji, osłabienia organizmu, spadku masy ciała, odwodnienia lub zapadnięcia się gałki ocznej, wysuwa się na zewnątrz. 

Choroby rogówki 

Choroby rogówki u kota pojawiają się w momencie, gdy oko czworonoga narażone jest na urazy, skaleczenia, choroby ogólne, zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz w momencie, gdy w oku znajduje się ciało obce. Schorzenie to może wynikać również z uwarunkowań genetycznych. 

Objawy choroby rogówki są zależne od tego, co dolega czworonogowi. Przy ciele obcym w oku lub urazach mechanicznych występuje ciągłe mruganie, tarcie łapą, podrażnienie, nadprodukcja łez zaczerwienienie i ból. Przy schorzeniu na tle genetycznym – obrzęk, błękitne zabarwienie rogówki lub jej zmętnienie i rany. Przy oddzielaniu się rogówki – obumierające warstwy rogówki łuszczą się i tworzą wrzód, pojawiają się czarne lub brązowe plamy.

Choroby spojówek

Choroba spojówek jest najczęstszym schorzeniem oczu u kotów. Pojawia się w momencie zakażenia bakteryjnego i wirusowego, skaleczenia, przeciągów, obecności ciała obcego i grzybów chorobotwórczych, alergii lub obecności ciała obcego w oku.

Objawy choroby spojówek: stan zapalny, mrużenie oczu, skaleczenie, trzecia powieka, opuchlizna, zaczerwienienie spojówek, tarcie oczu, podrażnienie i wycieki z oczu.

Zaćma

Zaćma, czyli katarakta, jest postępującym zmętnieniem soczewki. Do tego schorzenia dochodzi, gdy ilość białka w oku zwiększa się i zaczyna gromadzić we wnętrzu soczewki pod postacią złogów. Częstą przyczyną zaćmy jest cukrzyca.

Objawy zaćmy: zmętniała i zamglona soczewka, w środku której widoczna jest siateczka, pojawienie się małych, szarych, białych i szaro-białych linii lub obszarów zagęszczeń w soczewce oka, gorsze widzenie.

Rodzaje zaćmy:

  1. Cukrzycowa – występuje u kotów cierpiących na cukrzycę. Cukier, który znajduje się we krwi, odkłada się w soczewce oka. Doprowadza również do rozpadu błon komórkowych i powstania złogów białkowych. 
  2. Młodzieńcza – dotyka kociąt mających nie więcej niż 12 miesięcy. Szczególnie narażone są na nie persy, koty birmańskie oraz himalajskie.
  3. Starcza – dotyka starszych czworonogów. Może zacząć się w szóstym roku życia czworonoga. Nieleczona może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Zdrowy kot ma błyszczące, czyste i reagujące na światło oczy. Nie ma w nich ropy, zaczerwienień ani wydzieliny. Jeśli więc zauważycie jakieś niepokojące objawy, od razu zabierzcie pupila do weterynarza. Nie próbujcie sami leczyć chorób oczu, bo możecie jedynie pogorszyć sytuację.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza