środa, 28 stycznia 2015

Co zrobić, gdy pies linieje?

Co zrobić, gdy pies linieje?
Linienie jest naturalnym procesem wymiany starych włosów na nowe. Najwięcej sierści psy gubią wiosną i jesienią, co jest związane z przystosowaniem do zmian temperatury.  Linienie może być dla właściciela kłopotliwe, jeśli jednak nie odbiega od normy nie jest powodem do niepokoju.

Czy wszystkie psy linieją tak samo?


Proces linienia zależy od rasy, a dokładniej mówiąc od rodzaju okrywy włosowej. Najwięcej sierści gubią psy, które mają dużą ilość podszerstka. Można to zaobserwować zwłaszcza na wiosnę. Podszerstek stanowi warstwę ochronną przed mrozem, dlatego wiosną, gdy robi się ciepło, przestaje być potrzebny i wypada. Z kolei zwierzęta z małą ilością podszerstka tracą niewiele włosów. Niektóre z nich, np. pudle, niemal w ogóle nie linieją.

Jakie mogą być powody nadmiernego linienia i jak mu zaradzić?


Na normalnie przebiegające linienie nic nie poradzimy, choćby było ono dla nas bardzo uciążliwe.  Jedyne, co możemy zrobić, to regularnie szczotkować pupila, by usuwać martwe włosy. Inna sprawa, gdy gubienie sierści odbiega od normy

Częstą przyczyną nadmiernego wypadania włosów u psów jest pożywienie, w którym brak pewnych niezbędnych składników pokarmowych. W pierwszej kolejności powinniśmy więc dokładnie przyjrzeć się diecie naszego pupila. Czy dostaje pełnowartościową  karmę dobrej jakości? Jeśli tak, to czy prawidłowo ją przyswaja?

W sklepie zoologicznym Telekarma.pl można też kupić preparaty witaminowo-mineralne uzupełniające dietę psów o składniki korzystnie wpływające na stan zdrowia skóry i sierści. Dobrze jest jednak ich podawanie skonsultować z lekarzem weterynarii.

Inną przyczyną zbyt obfitego linienia mogą być problemy zdrowotne. Towarzyszy ono licznym chorobom skóry, jak grzybicy, świerzbu i nużycy. Może być objawem zaburzeń hormonalnych, spowodowanych na przykład niedoczynnością tarczycy lub nowotworami gruczołów płciowych lub alergii pokarmowej. Nawet obecność pasożytów wewnętrznych może przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów u psów.

Jeśli zatem nasz pupil zbyt obficie gubi sierść, zwłaszcza poza normalnymi okresami linienia, warto wybrać się z nim do gabinetu weterynaryjnego. Może się bowiem okazać, że jest chory i wymaga leczenia.

Sklep Telekarma

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz