piątek, 16 stycznia 2015

Jak czyścić akwarium?

Jak czyścić akwarium?
Nawet akwarium wyposażone w najdoskonalszy filtr wymaga regularnego czyszczenia. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, a kiedy nabierzemy wprawy, nie będzie nam zajmowało dużo czasu.

Jak często powinniśmy czyścić nasze akwarium?


Zwykle zaleca się, by w domowym akwarium dekoracyjnym robić prządki przynajmniej raz na dwa tygodnie, wodę zaś podmieniać raz na tydzień. Prawdę mówiąc jednak, częstotliwość sprzątania w akwarium zależy od jego wielkości, wydajności filtra, gatunków ryb, jakie hodujemy, ich liczby i wielkości oraz od liczby roślin.

Duży zbiornik, gęsto obsadzony roślinami, z małą liczbą niewielkich gatunków ryb i wyposażony w bardzo wydajny filtr kubełkowy z pewnością możemy czyścić rzadziej niż mały, z niewielką liczbą roślin ale z dużą liczbą ryb i zaopatrzony w mało wydajny filtr wewnętrzny.

Jakie akcesoria do czyszczenia akwarium są nam potrzebne?


1. Przynajmniej dwa wiaderka. W jednym będziemy przygotowywać czystą wodę do podmiany, do drugiego zaś ściągać brudną wodę z akwarium. Najlepiej zatem byłoby, gdyby miały one objętość równą 1/4 objętości zbiornika (oczywiście, tylko wtedy, gdy jest on stosunkowo mały, przy bardzo dużych akwariach będziemy potrzebować większej liczby wiaderek). Wiaderka muszą być wykonane z nietoksycznego materiału, który nie wchodzi w reakcję z wodą, czyste i nieużywane nigdy do innych celów.

2. Przynajmniej jedną miskę, do której będziemy mogli włożyć wyjęte z akwarium elementy dekoracji lub sprzęt techniczny, jeśli będzie to konieczne. One również powinny być wykonane z nietoksycznych materiałów i nieużywane do innych celów.

3. Odmulacz, czyli urządzenie do zbierania mułu z dna akwarium.

4. Czyścik do szyb. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka rodzajów, których będziemy używać zamiennie, zależnie od potrzeby.

5. Twarda szczotka (lub szczotki) do czyszczenia elementów dekoracji, takich jak korzenie i kamienie. Oczywiście nie używamy jej do innych celów.

6. Gąbeczka, która również może przydać się nam do mycia elementów dekoracji. Także nie używana do innych celów.

6. Czyste stare ręczniki i szmatki do wycierania rozlanej wody.

7. Ocet do usuwania osadów kamienia. Nie należy używać żadnych środków chemicznych stosowanych w gospodarstwie domowym, ponieważ mogą zaszkodzić rybom.

Co i w jakiej kolejności czyścimy?


Sprzątanie w akwarium zaczynamy od przygotowania wody do podmiany w wiaderku lub wiaderkach. Najlepiej zrobić to dzień wcześniej, by nagrzała się przynajmniej do temperatury pokojowej (najczęściej używamy zimnej wody z kranu) – możemy też do jej podgrzania użyć zapasowej grzałki akwarystycznej.

Gdy woda jest już przygotowana, zabieramy się za porządki. Najpierw wyjmujemy ze zbiornika  kamienie, korzenie i inne elementy dekoracyjne oraz urządzenia techniczne, takie jak grzałka, by je dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Robimy to jednak tylko wtedy, gdy są już bardzo zabrudzone, czyli nie przy każdym czyszczeniu zbiornika.

W następnej kolejności dokładnie zeskrobujemy z szyb brud i glony. Jeśli trzeba usuwamy również osady kamienia. Gdy to zrobimy, możemy zabrać się za zebranie mułu z dna. Jednocześnie ściągamy z akwarium część wody (około 1/4 jego objętości) do przygotowanego wiaderka.

Uporawszy się z tym wszystkim ponownie wkładamy dekoracje, grzałkę itd. Po czym dolewamy wcześniej przygotowaną wodę

Ostatnią czynnością jest wyczyszczenie filtra. Należy tu jednak podkreślić, że wielu doświadczonych akwarystów sugeruje, by nie robić tego przy podmianie wody. Czyszczenie filtrów jest zresztą osobnym zagadnieniem, dlatego omówimy go w następnym poście.


Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz