czwartek, 8 stycznia 2015

Jak chronić psie łapy zimą?

Jak chronić psie łapy zimą?
W okresie zimowym powinniśmy poświęcić więcej czasu na pielęgnację łap naszego psa, ponieważ najbardziej narażone są wtedy na odmrożenia i zranienia. Poważnym zagrożeniem jest sól, którą posypywane są ulice i chodniki. Jest ona przyczyną pękania poduszek łapek oraz tworzenia się na nich ran i owrzodzeń. U zwierząt długowłosych do sierści między palcami często przykleja się śnieg i lód, co bardzo utrudnia im poruszanie, a nawet sprawia ból.

Maść ochronna do łap dla psów


Jak zadbać o psie łapy podczas zimowej słoty? Przede wszystkim przed każdym spacerem na poduszeczki dobrze jest nałożyć grubą warstwę specjalnej maści. Może to być na przykład maść ochronna do łap dr. Seidla o nazwie Paw Max, która zawiera między innymi glicerynę i lanolinę. Zapobiegnie to przyklejaniu się do poduszek soli. Warto również przyciąć włosy między palcami psa, by nie gromadził się tam śnieg i lód.

Psimi łapkami zajmijmy się także po powrocie ze spaceru. Obejrzyjmy, czy nie ma na nich żadnych ran i pęknięć. Dobrze jest rzecz jasna dokładnie umyć łapki, po czym wytrzeć je do sucha. Możemy również czyste poduszeczki posmarować maścią łagodzącą podrażnienia.

Buty dla psów


Rozwiązaniem „zimowych problemów” z łapkami są też specjalne buty dla psów. Doskonale chronią one nie tylko przed solą, śniegiem i lodem, ale również zimnem. Powinny być one wykonane z materiału nie przepuszczającego wodę. Warto również wybrać takie, które zapinane są na rzepy. Bardzo ułatwi to ich zakładanie i zdejmowanie. Do noszenia butów trzeba tylko pupila wcześniej przyzwyczaić.Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz