piątek, 23 stycznia 2015

Kliker, czyli jak łatwo wyszkolić psa?

Kliker, czyli jak łatwo wyszkolić psa?
Stosowanie kar podczas szkolenia psów to już odległa przeszłość. Nowoczesne metody uczenia naszych czworonożnych przyjaciół opierają się wyłącznie na pozytywnym wzmocnieniu, czyli na nagradzaniu. Jednym z nich jest szkolenie przy użyciu klikera.

Co to jest kliker?


Kliker jest niewielkich rozmiarów gadżetem o bardzo prostej budowie. Najczęściej ma postać małego pudełeczka z blaszką w środku. Gdy ją naciśniemy, urządzenie wydaje bardzo charakterystyczny dźwięk – klikanie. Doskonale wyróżnią się ono na tle innych dobiegających psa odgłosów i jest łatwo przez niego zapamiętywane.

Na czym polega szkolenie przy użyciu klikera?


Nowoczesne metody szkolenia psów, jak to już wspomnieliśmy na wstępie, polegają na nagradzaniu za prawidłowo wykonane polecenie. Nagrodami są przede wszystkim smakołyki, ale nie tylko. Są nimi także słowne pochwały i pieszczoty – ich również pożądają nasi pupile.

Jakakolwiek nagroda, aby być skuteczną, musi być przez psa kojarzona z wykonywanym ćwiczeniem. Najlepiej zatem działają te nagrody, które dajemy zwierzakowi w chwili, gdy prawidłowo reaguje na nasze polecenie. I tu mamy pewien problem.

Podając pupilowi smakołyk w momencie wykonywania przez niego polecenia, najzwyczajniej w świecie go rozpraszamy. Jak łatwo się domyślić, nie ułatwia to nauki. Nagrodzić zwierzaka musimy zatem po prawidłowym wykonaniu ćwiczenia. To z kolei utrudnia mu skojarzenie nagrody ze swoim zachowaniem, czyli znów spowalnia proces nauki. Rozwiązaniem tego problemu jest kliker.

Dźwięk klikera nie rozprasza psa, dlatego możemy klikać w chwili wykonywania przez niego polecenia. Klikanie jest dla niego zapowiedzią nagrody. Słysząc ten dźwięk, nasz podopieczny wie, że niedługo ją otrzyma. Możemy wiec nagradzać zwierzaka po zakończeniu ćwiczeń, a on i tak doskonale będzie wiedział, za co.

Niektórzy psi trenerzy zalecają zatem, by przed rozpoczęciem szkolenia uwarunkować psa na dźwięk klikera, czy mówiąc prościej, nauczyć go, że po jego usłyszeniu może spodziewać się nagrody. Robi się to w bardzo prosty sposób. Najpierw skupiamy uwagę pupila na sobie, następnie klikamy, po czym dajemy mu smakołyk. Znów klikamy i dajemy przysmak. Klikamy i nagradzamy. I tak kilka razy.

Jakie są zalety szkolenia przy pomocy klikera?


O jednej z zalet szkolenia klikerowego już wspomnieliśmy – możliwość odsunięcia nagrody w czasie i nierozpraszanie psa podczas wykonywania poleceń. Spośród innych na pierwszym miejscu należy wymienić to, że metoda ta jest dla zwierząt bardzo przyjemna, co sprzyja szybszemu uczeniu się.

Kolejną zaletą jest to, że przy użyciu klikera możemy szkolić psy w każdym wieku, nawet szczeniaki. I wreszcie, w tej metodzie nauki niemal niemożliwym jest popełnienie poważnych w skutkach błędów, każdy może ją więc stosować, nawet jeśli niezbyt zna się na szkoleniu psów.


Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz