poniedziałek, 2 lutego 2015

Jak pozbyć się pcheł u psa?

Jak pozbyć się pcheł u psów?
Pchły są bardzo uciążliwymi pasożytami i niestety często spotykanymi u naszych psów. Zwierzęta zarażają się nimi zarówno poprzez bezpośredni kontakt, jak i pośredni – z otoczenia. Pasożyty te należy zwalczać, ponieważ są nosicielami różnych chorób, w tym tasiemca. Na szczęście łatwo się ich pozbyć.

Na rynku zoologicznym znajdziemy wiele preparatów do zwalczania pcheł u psów, a wśród nich szampony i pudry. Kiedyś były najbardziej popularnymi tego typu środkami, dziś jednak wypierają je preparaty o wydłużonym działaniu. Aby zrozumieć dlaczego, trzeba poznać cykl rozwojowy pcheł.

Cykl rozwojowy pchły


Na ciałach psów znajdziemy tylko dorosłe pchły. Nasze zwierzaki są bowiem dla tych pasożytów wyłącznie źródłem pokarmu i środkiem lokomocji, który pozwala im na rozprzestrzenianie się po świecie. Pchły są bardzo żarłoczne, jeden osobnik może w ciągu doby wypić 20 razy więcej niż sam waży. To tak, jakby ważący 80 kg człowiek zjadł w tym samym 1600 kg pokarmu!

Wśród psiej sierści nie znajdziemy jednak larw pcheł. One rozwijają się na ziemi, na dywanach, wykładzinach, psich legowiskach, w naszych łóżkach itd. I jest ich znacznie więcej niż osobników. Jedna pchla samica może w ciągu swojego życia złożyć od 600 do 2000 jaj!

Larwy rosną bardzo szybko i po jakimś czasie otaczają się kokonami, by w nich przekształcić się w formy dorosłe. Cały cykl rozwojowy pcheł, od złożenia jaja do osiągnięcia dojrzałości trwa około 2-3 tygodni. Jeśli jednak w pobliżu nie ma żadnego żywiciela, zamknięte w kokonach pasożyty mogą przetrwać kilka miesięcy, czekając aż takowy się pojawi.

Oto dlaczego szampony czy pudry przeciwpchelne nie są najbardziej skutecznym środkiem na rozwiązanie pchlego problemu.

Likwidujmy pchły na każdym etapie ich rozwoju


Stosując szampon lub puder pozbywamy się wyłącznie dorosłych pcheł, które żerują na ciele naszego pupila. A to nie wystarczy. Dojrzałe pasożyty to raptem około kilku procent bytującej w naszych domach pchlej  populacji.Reszta to jaja i larwy, które wkrótce osiągną dojrzałość i zaatakują naszego zwierzaka.

Aby więc skutecznie i szybko pozbyć się pcheł, powinniśmy zwalczać je na każdym etapie ich rozwoju; likwidować jednocześnie i te, które bytują na psie i te, które znajdują się w jego otoczeniu. Pudry i szampony trzeba zatem stosować razem ze środkami, którymi spryskuje się legowiska, fotele, kanapy, dywany itd.

Preparaty przeciwpchelne o wydłużonym działaniu


Mowa tu o preparatach w kropelkach (spot on) i sprayu oraz obróżkach nasączanych środkami owadobójczymi. Dwa pierwsze dawkuje się według masy ciała (zgodnie z zaleceniami producenta), przy czym zawartość jednej ampułki spot on to jednorazowa dawka. Czas działania tych preparatów jest różny –  do 3 miesięcy w przypadku sprayów i kropelek i około do pół roku w przypadku obróżek.

Sklep Telekarma


Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza