wtorek, 17 lutego 2015

Co zrobić, by kot był szczęśliwy?

Co zrobić, by kot był szczęśliwy?
Dziś 17 dzień lutego, a to oznacza, że... obchodzimy Światowy Dzień Kota! To niezwykłe święto zaistniało w 1990 roku we Włoszech. W Polsce natomiast celebrujemy je od 2006 roku. Głównym jego celem jest rozbudzanie w ludziach szacunku do tych wspaniałych zwierząt, które tak wiele dobrego wnoszą do naszego życia. Co możemy w zamian dla nich zrobić? Czego potrzebują koty, by wieść szczęśliwe życie u naszego boku?

Koty potrzebują czuć się bezpiecznie


Poczucie bezpieczeństwa to najważniejsze, co musimy zapewnić naszemu pupilowi. Wszyscy  go potrzebują, i zwierzęta i ludzie. Przy jego braku, futrzak będzie ciągle się denerwował, a życie w stresie prędzej czy później negatywnie odbije się na jego zdrowiu.

Co sprawia, że kot czuje się bezpieczny? Przede wszystkim własny rewir, gdyż zwierz to z natury terytorialny. Rewir dla naszych sierściuchów to nic innego, jak po prostu dom. Gdy mieszkają z nami pod jednym dachem, jest nim nasze mieszkanie. Ponieważ dzielą je z nami, muszą mieć w nim swój własny kąt – miejsce, które należy tylko do nich. Jest nim kocie legowisko, ustawione tak, by nikt zwierzakowi nie przeszkadzał w odpoczynku..

Koty lubią mieć kilka miejsc do spania i relaksowania się. Niektóre z nich są ukryte, by mogły schować się przed światem, inne na widoku, gdy chcą znajdować się w centrum wydarzeń. Potrzebują również miejsc położonych wysoko, gdzie nikt ich nie dosięgnie, ale skąd mogą mieć na wszystko oko. Wszak w pewnym stopniu to stworzenia nadrzewne. Nie będą więc czuć się komfortowo, gdy zabronimy im skakać po meblach.

Poczucie bezpieczeństwa zapewnia naszym kotom także uregulowany tryb życia. My możemy kochać zmiany i niespodzianki, ale nasi podopieczni za nimi nie przepadają. Wolą, gdy wszystko ma swój czas i miejsce, a zwłaszcza godziny wydawania posiłków. Generalne remonty mieszkania i ciągłe przeprowadzki przyprawiają je natomiast o ból głowy. Trudno rzecz jasna nigdy nie remontować mieszkania, ale spróbujmy przynajmniej nie wywracać przy okazji domu do góry nogami.

Oczywiście koty czują się bezpiecznie wówczas, gdy żaden wróg nie czyha w pobliżu. My też byśmy nie mogli spokojnie zasnąć wiedząc, że za drzwiami czai się jakiś przestępca, prawda? Dla naszych futrzaków wrogiem może być zarówno zwierzę, jak i człowiek, a nawet obcy kot. Nigdy nie będą szczęśliwe, czując się zagrożone przez wielkiego psa sąsiada, czy też samego sąsiada. Sen z powiek może im również spędzać mieszkający u tegoż sąsiada kot, który w ich odczuciu pragnie zagarnąć ich terytorium. Dużym stresem jest dla naszych pupili życie pod jednym dachem z innym kotem (czy też innym zwierzakiem), z którym się nie lubi, zwłaszcza gdy ten jest silniejszy.

Koty potrzebują bezpiecznego otoczenia


Skoro już o bezpieczeństwie mowa, to bezpieczne musi być kocie otoczenie. Żadnych trujących roślin na parapetach, nieosiatkowanych okien czy otwartego ognia!

Koty potrzebują bodźców


Powiedzieliśmy sobie wcześniej, że koty lubią uporządkowane życie i nie cierpią zmian. Dotyczy to jednak najważniejszych rzeczy, jak pory karmienia czy rozkład mieszkania. Pewne nowości w otoczeniu są wskazane. Zwierzaki te bowiem są bardzo ciekawskie z natury i wszystko je interesuje.

Koty potrzebują nowych bodźców, by ich mózgu funkcjonowały prawidłowo. A mówiąc prościej – koty nie powinny się nudzić. Powinny mieć różne zabawki (w tym tzw. interaktywne), nowe rzeczy, które mogą zbadać, możliwość obserwowania świata przez okno itd. Zbrodnią jest trzymanie kota w małej klatce, co niestety czasami się zdarza.

Koty potrzebują ruchu


Koty potrzebują ruchu, bo ruch to zdrowie. Odpowiedniej dawki ćwiczeń fizycznych dostarczy im codzienna zabawa.

Koty potrzebują towarzystwa


Nie jest prawdą, iż koty są samotnikami! Owszem nie są tak społecznymi istotami, jak psy, ale ogólnie mówiąc lubią towarzystwo, zwłaszcza towarzystwo ukochanego człowieka. Fakt, zdarzają się osobniki totalnie aspołeczne, które nie tolerują innych zwierząt i unikają jakichkolwiek kontaktów z ludźmi, ale to raczej wyjątki.

Większość futrzaków, nawet gdy nie pałają radością na widok innych kotów czy zwierząt, chętnie wskoczy na kolana człowiekowi i z rozkoszą podda się głaskaniu. Gdy muszą, koty doskonale dają sobie radę samemu, jednakże zbyt długa samotność im nie służy. Nie będą szczęśliwe mieszkając z człowiekiem, którego nie ma w domu od rana do nocy i który znajduje czasu, by się ze swoim pupilem choć trochę pobawić.

Owszem, każdy z nas ma pracę, szkołę itp. Niemożliwością jest siedzenie z futrzakiem dwadzieścia cztery godziny na dobę. Odpowiednią ilość czasu musimy mu jednak poświęcać. Brak kontaktów z człowiekiem nie da się zrekompensować, kupując pupilowi drugiego kota do towarzystwa. Zwłaszcza zwierzakowi, który za towarzystwem innych kotów nie przepada.

Koty potrzebują chwil samotności


Równie bardzo jak towarzystwa, nasze futrzaki potrzebują chwil samotności. Takie już są i powinniśmy to uszanować. Złości je, gdy człowiek – choćby najbardziej przez nie kochany – ciągle się je molestuje. Owszem, są cierpliwie, potrafią więc długo znosić ludzką nachalność, niemniej nie są wtedy zbyt szczęśliwe. Koty cechuje wielka niezależność - nie cierpią, gdy im się coś narzuca. Nie można siersciuchów do niczego zmuszać.

Koty potrzebują dobrego pokarmu


Właściwa dieta jest podstawą zdrowia – prawda to stara jak świat. Koci pokarm powinien być dobrze zbilansowany i dostosowany do wieku oraz kondycji fizycznej futrzaka. Rzecz jasna powinien też zwierzakowi smakować. Dobra karma to zdrowy kot, a zdrowy kot to kot szczęśliwy!

Koty potrzebują opieki medycznej


A skoro już wspomnieliśmy o zdrowiu, to nie możemy pominąć opieki medycznej. Okresowe badania, szczepienia profilaktyczne, odrobaczenie – dzięki nim utrzymamy pupila w dobrej kondycji.

Koty potrzebują właściwej pielęgnacji


Pielęgnacja sierści (dostosowana do rodzaju okrywa włosowej), przycinanie pazurków itd. – to wszystko też wpływa na jakość kociego życia.


Sklep Telekarma

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

  1. Fajny artykuł, zgadzam się całkowicie, koty to bardzo mądre i towarzyskie zwierzęta, oczywiście trochę niezależne, trzeba to uszanować, wtedy odwdzięczą się bezwarunkową miłością i przywiązaniem...jak wszystkie mądrze chowane zwierzęta :) Pozdrawiam Agnieszka

    OdpowiedzUsuń