środa, 11 lutego 2015

Pies czy kot? Kogo wybrać?

Pies czy kot? Kogo wybrać?
Jeśli tak samo lubimy obydwa gatunki, wybranie któregoś z nich może być trudnym zadaniem. Tym bardziej, że psy i koty są w tym samym stopniu wspaniałymi towarzyszami człowieka. Nie można powiedzieć, że jeden jest lepszy od drugiego. Niemniej jednak różnią się od siebie, inaczej się zachowają i mają inne wymagania. Szukając odpowiedzi na pytanie oto, czy wybrać psa czy kota, powinniśmy pomyśleć, jakie są nasze oczekiwania względem przyszłego pupila. Powinniśmy również przeanalizować nasz charakter i tryb życia jaki prowadzimy.

Różnice charakteru psa i kota


Nieprawdą jest, że z tych dwóch gatunków wyłącznie pies jest towarzyski z natury, podczas gdy kot to typowy samotnik. Zarówno jeden, jak i drugi chętnie wchodzi w interakcje z ludźmi i przywiązuje się do swoich opiekunów. Różnica polega na tym, że pies nie potrafi żyć bez człowieka, kot zaś równie dobrze czuje się tylko we własnym towarzystwie. Jak to kiedyś napisał pewien brytyjski naukowiec, Desmond Morris, „Samotny pies jest głęboko nieszczęśliwy, samotny kot ma po prostu święty spokój”.

Wilk, który jest przodkiem psa domowego żyje w grupach, których członkowie są ze sobą mocno związani i nigdy nie rozstają się na długo. W grupie takiej panuje ścisła hierarcha, każdy zwierzak ma w niej swoje miejsce, a rządzi nią najsilniejszy i najsprawniejszy osobnik, któremu inni są posłuszni. Przodek kota domowego, czyli kot nubijski, prowadzi zupełnie inny tryb życia. Nie tworzy zwartych grup społecznych i poluje samotnie. Nasi pupile obydwu gatunków odziedziczyły te zachowania.

Jeśli zatem pragniemy mieć zwierzaka, który będzie wpatrzony w nas jak w obrazek i spełniał wszystkie nasze polecenia, weźmy psa. Kot nie będzie już tak chętny, by się nam podporządkować, jako że ze swej natury jest stworzeniem, który nie lubi słuchać niczyich poleceń. Decydując się na kota, musimy tę jego niezależność uszanować. Oczywiście istnieją pewne różnice w zachowaniu związane z przynależnością do konkretnych ras. Przedstawiciele niektórych kocich ras bardziej lgną do ludzi, a niektórych mniej, podobnie jak członkowie jednych psich ras mniej chętnie od innych podporządkowują się swoim opiekunom.

Różnice w opiece nad psem i kotem


Czy weźmiemy psa czy kota, będziemy musieli go karmić, dbać o jego zdrowie, pielęgnować jego sierść, obdarzać go pieszczotami i bawić się z nim, jednakże... psy są z reguły bardziej absorbujące do kotów i trzeba im poświęcać więcej czasu. Ot choćby dlatego, że wymagają spacerów. Trzeba z nimi wychodzić przynajmniej trzy razy dziennie, w tym raz na dłużej. Kota natomiast można wypuszczać samego na dwór, można go wyprowadzać (o ile się na to godzi), ale nie trzeba. Równie dobrze zwierzak może całe życie spędzić w czterech ścianach, nie wyściubiając nosa za próg.

Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję, musimy dobrze się zastanowić nad tym, czy takie regularne wychodzenie na spacery nam odpowiada. Pamiętajmy, że trzeba będzie to robić codziennie i przy każdej pogodzie. Rano, po południu i wieczorem. Nawet, gdy będziemy zmęczeni i niewyspani. Jeśli nie czujemy do tego zapału, lepiej wybierzmy kota. Przy nim będziemy mogli się wysypiać do woli (chyba, że będzie nas budził).

Stając się opiekunami psa, będziemy musieli liczyć się z tym, że nasza wolność zostanie nieco ograniczona. Nie raz i nie dwa będziemy musieli wrócić z jakiejś imprezy wcześniej, niż byśmy chcieli, bo pies czeka, by wyjść z nim na spacer. Duży będziemy mieli też problem z wyjazdem na urlop, ponieważ potrzebować będziemy kogoś, kto będzie naszego pupila te trzy razy dziennie wyprowadzał. W przypadku kota jest łatwiej – wystarczy tylko, gdy opiekun zastępczy wpadnie, by go nakarmić i trochę się z nim pobawić, nawet co drugi dzień.

Jeśli jednak nie mamy nic przeciw rannemu wstawianiu, uwielbiamy długie spacery, nie jesteśmy typem imprezowiczów, a urlop wolimy spędzać na wędrówce po górach, a nie wylegując się na plaży w Egipcie – pies będzie dla nas idealnym towarzyszem. Kot bardziej pasuje do typowych domatorów, preferujących wieczory przy telewizorze lub dobrej książce.

Psy powinny być szkolone, choćby tylko w zakresie podstawowym, czyli nauki posłuszeństwa. To z kolei wymaga od nas bycia stanowczym i konsekwentnym, w przypadku niektórych ras nawet bardzo. Jeśli cechy te nie są naszą mocną stroną, lepiej wybierzmy kota, którego szkolić nie trzeba. Podstawowe umiejętności, jak załatwianie się do kuwety, zwierzaki te zwykle szybko opanowują same, a takich rzeczy, jak chodzenie przy nodze lub przychodzenie na zawołanie nie trzeba im wpajać. Warto jednak nauczyć kota korzystania z drapaka, co uchroni nasze meble przed zniszczeniem.

Różnice w kosztach utrzymania psa i kota


Nie można powiedzieć, że utrzymanie psa kosztuje więcej niż kota, czy też na odwrót. Dużo zależy od rasy psa, którą wybierzemy (im większa, tym większe wydatki na jedzenie). Ważne jest również to, czym będziemy naszego pupila karmie, jak drogie akcesoria mu kupować itd.

Przedstawiciele obydwu gatunków wymagają jedzenia, przysmaków, legowiska, misek, zabawek i akcesoriów do pielęgnacji. Psu musimy jeszcze zakupić obrożę lub szelki, smycz, kaganiec, ewentualnie kliker, smycz szkoleniową, ubranko, transporter lub matę samochodową. W przypadku kota natomiast kuwetę, żwirek, drapak, transporter, ewentualnie szelki i smycz.

Do kosztów utrzymania musimy rzecz jasna doliczyć wydatki na lekarza weterynarii – głównie na odrobaczanie i szczepienia, z tym że kotów niewychodzących nie ma potrzeby szczepić na niektóre choroby, na które powinno się szczepić ich wychodzących krewniaków. Koty i psy nie przeznaczone do hodowli dobrze jest wykastrować (w przypadku kocurów jest to wręcz konieczne).

Podsumowując


Dokonane powyżej porównanie dotyczy tylko najważniejszych różnic między psami i kotami. Takich, które w największym stopniu wpływają na ich relację z ludźmi. Warto mieć ich świadomość przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru pupila, ponieważ oszczędzimy sobie późniejszych rozczarowań. Pamiętajmy, że zwierzak będzie z nami przez kilka - kilkanaście lat.

PRODUKTY DLA KOTA
Sklep Telekarma

PRODUKTY DLA PSA
Sklep Telekarma

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz