wtorek, 24 lutego 2015

Jak rozpoznać, że kot ma robaki?

Jak rozpoznać, że kot ma robaki?
Robaki są bardzo rozpowszechnionymi pasożytami kotów. Większość naszych pupili prędzej czy później się nimi zaraża. Zagrożone są nawet zwierzaki nie wychodzące na dwór, choć oczywiście w mniejszym stopniu niż ich wychodzący kuzyni, ponieważ łatwo pasożyty zawlec do domu. Zarobaczenie odbija się niekorzystnie na zdrowiu kotów: pasożyty zatruwają toksynami, obniżają zdolność organizmu do wytwarzania odporności poszczepiennej, hamują wzrost u kociąt itd.

Jakie robaki miewają koty?


Gatunków pasożytniczych robaków jest sporo, u kotów jednak najczęściej mamy do czynienia z tasiemcami, które zaliczamy do robaków płaskich oraz z glistami, należącymi do robaków obłych.

Do zakażenia się nimi dochodzi drogą pokarmową, czyli po zjedzeniu jaj lub form inwazyjnych tych pasożytów. Nawet najmłodsze kocięta nie są bezpieczne – larwy glist przenikają bowiem do gruczołów mlecznych karmiących kotek, a z nich do mleka, które piją maluchy.

Jakie są symptomy zarobaczenia u kota?


O tym, że nasz pupil jest zarobaczony jednoznacznie świadczy tylko obecność pasożytów w kale, na sierści wokół odbytu lub w wymiocinach. Przy inwazji glist wygląda to tak, jakby kot najadł się makaronu, który następnie zwymiotował lub wydalił z kałem. O zarażaniu się tasiemcem świadczą natomiast małe białe grudki przypominające ziarenka ryżu – to dojrzałe człony pasożyta, wypełnione jajami.

Wszystkie pozostałe symptomy robaczyc są niespecyficzne i występują przy wielu innych chorobach. Jeśli wiec zauważymy je u naszego zwierzaka, lepiej zabierzmy go do lekarza weterynarii. Do wspomnianych objawów należą między innymi: złe samopoczucie, apatia, utrata masy ciała, zwiększony lub zmniejszony apetyt, wymioty, biegunki lub trudności w oddawaniu kału, krew w kale, matowa i zwichrzona sierść, wzdęty brzuch, kaszel, trudności w oddychaniu, nieprawidłowy rozwój kociąt, a nawet trudności w poruszaniu czy drgawki.

Jak pozbyć się robaków u kota?


Zarobaczonym kotów należy podać odpowiedni środek, który można nabyć u lekarza weterynarii. Możemy to zrobić samemu, ale musimy wcześniej dokładnie zapoznać się z dawkowaniem. Preparaty odrobaczające dostępne są w postaci tabletek, past (podawanych doustnie) lub kropli na skórę. Nie powinno się jednak czekać, aż pojawią się objawy zarobaczenia, tylko odrobaczać pupila regularnie.

Sklep Telekarma

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz