czwartek, 13 lutego 2014

Pokarmy dla dużych papug

Pokarmy dla dużych papug
Określenie „duże papugi” jest bardzo ogólne. Obejmuje wiele różnorodnych gatunków, pochodzących z różnych stron świata. Oznacza to zróżnicowanie pod względem ich upodobań kulinarnych. Wśród dużych papug znajdziemy więc zarówno odżywiające się głównie nektarem lory, jak nowozelandzką keę, która nie stroni nawet od padliny. Chcąc prawidłowo żywić naszego ptasiego przyjaciela musimy pamiętać, by jego pokarm był jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Powinniśmy również zadbać o to, by menu było urozmaicone, ponieważ w naturze papugi mają dostęp do różnorodnego pokarmu.

Pokarmy podstawowe dla dużych papug


Pokarmem podstawowym dla dużych papug nazywamy ten, który stanowi główny składnik ich menu. Możemy się jednak domyśleć, iż to, co dla jednego gatunku jest podstawą diety, dla innego może być tylko dodatkiem. Dla większości trzymanych w domach papug takim pokarmem są różnorodne nasiona i owoce, a w niewoli również warzywa.

Nasiona dla dużych papug


Nasiona stanowią główny składnik większości sprzedawanych w sklepach pokarmów dla dużych papug.  Zależnie od rodzaju, produkty te zawierają ziarna pszenicy, kukurydzy, owca, prosa, ryżu, gryki, kanaru, konopi, słonecznika oraz różnorodne orzechy: ziemne, laskowe, brazylijskie, włoskie, cedrowe i migdały.

Nasiona są one źródłem białka i tłuszczy roślinnych, wielu witamin i minerałów. Skarbnicą tych składników odżywczych są zwłaszcza orzechy, które poza pełnowartościowymi białkami, tłuszczami i błonnikiem zawierają bogaty zestaw witamin i składników mineralnych, na przykład witaminę E, która ma właściwości antyoksydacyjne, kwas foliowy, magnez i fosfor.

Owoce dla dużych papug


Najczęściej podajemy naszym ptakom jabłka (odmiany słodkie), ponieważ są stosunkowo tanie i zawsze dostępne. Choć jabłka są bogatym źródłem wielu cennych składników odżywczych, nie wystarczą, by utrzymać ptaki w dobrej kondycji. Powinny one otrzymywać mieszankę różnorodnych owoców. Chętnie jedzone przez nie są gruszki, czereśnie, wiśnie, kiwi, banany, winogrona, brzoskwinie, morele, nektarynki, pomarańcze, mandarynki i mango.

Warzywa dla dużych papug


Cennym składnikiem diety dużych papug są warzywa zielone, np. natka pietruszki, które zawierają dużo błonnika, żelaza, wapnia, magnezu, potasu, witamin A, E, D, C, B9 i kwasu foliowego i innych. W ptasiej misce nie powinno zabraknąć brokułów, które zawierają więcej witaminy C niż pomarańcza.

Chętnie jedzone przez ptaki są także: marchew – bogate źródło karotenu i witamin E, B1, B2, B3, B6 i C; buraki, które zawierają  potas, wapń, żelazo, magnez, mangan, kobalt, witaminy A, C, B1 i kwas foliowy; kalarepę zawierającą sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, fosfor, chlor, jod, karoteny, witaminy: B1, B2, B6, C; kwasy: nikotynowy, pantotenowy, foliowy, szczawiowy. 

Naszym papugom możemy ponadto podawać: pomidory, ogórki, dynie, melony. I oczywiście paprykę, która bogatym źródłem karotenów i witaminy C (papryka czerwona) i witaminy E (papryka zielona).

Nektar dla dużych papug


Nektar jest podstawowym pokarmem lor i lorys. W sklepach zoologicznych można kupić specjalny nektar w formie proszku, który należy rozrobić w odpowiednich proporcjach z wodą. Podobnie jak warzywa czy owoce, podajemy go tylko w takich ilościach, które mogą być szybko zjedzone.

Gotowe pokarmy dla ptaków


Asortyment gotowych pokarmów dla dużych papug, które znajdziemy w sklepach zoologicznych, stale się powiększa. Szczególnie godne polecenia są produkty z klasy premium i super premium. Są one co prawda droższe, ale za to o wiele bardziej wartościowe od karm ekonomicznych. Pamiętajmy jednak, że dieta ma ogromny wpływa na zdrowie i kondycję naszych ptaków.

Pokarmy z niższych półek zawierają przede wszystkim ziarna zbóż i słonecznik. Produkty premium i super premium wzbogacane są natomiast o starannie wybrane zioła i owoce. Ponadto możemy wśród znaleźć takie, które adresowane są do gatunków żyjących w konkretnych środowiskach, np. w lasach deszczowych Amazonii, dzięki czemu jeszcze lepiej spełniają wymogi żywieniowe ptaków.

Pokarmy uzupełniające dla dużych papug


Pokarmy uzupełniające dla dużych papug możemy uznać za coś w rodzaju smakołyków. Ich wartość odżywcza jest różna, zależnie od rodzaju pokarmu. Najbardziej odżywcze są kiełki, które są niezwykle bogatym źródłem witamin, takich jak: witamina A, witamina B, witamina C, witamina E i witamina H;  różnorodnych minerały: magnezu, wapnia, żelaza, potasu, cynku; i pełnowartościowego białka roślinnego.

Papugom możemy również serwować takie przysmaki, jak ptasie dropsy, ptasie herbatniki i tak zwane kolby. Te ostatnie należą do najchętniej kupowanych pokarmów uzupełniających. Ich głównym składnikiem jest ziarno. Zależnie od rodzaju mogą zawierać również dodatek ziół, warzyw, owoców i orzechów. Niewątpliwymi zaletami tych smakołyków jest to, że dostarczają ptakom zajęcia oraz pomagają utrzymać ich dzioby w dobrej kondycji.

Tekst: Jacek  P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
 
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza