poniedziałek, 17 lutego 2014

Pokarmy dla szynszyli

Pokarmy dla szynszyli
Każdy gatunek ma swoje preferencje pokarmowe, które wykształciły się u niego w toku ewolucji, a więc szynszyle również. Należy zatem pamiętać, by podawać im pożywienie, jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Dzięki temu uniknie się wielu problemów zdrowotnych. Układ pokarmowy szynszyli jest delikatny, dlatego wszelkie nowe pokarmy trzeba wprowadzać stopniowo.

Co jedzą szynszyle?


Szynszyle są roślinożercami. W naturze odżywiają się trawami i ich nasionami, pędami roślin,  ziołami, owocami i korą drzew. Podstawą diety domowych szynszyli może być gotowa mieszanka lub pokarm granulowany.  Im jest lepszej jakości, tym bardziej spełnia wymogi żywieniowe tych gryzoni. Zawsze jednak powinno się urozmaicać dietę o inne produkty, ponieważ zyskuje się większą pewność, iż zwierzę odżywia się prawidłowo.

Ważny składnik diety szynszyli stanowią zioła, dlatego nie powinno ich zabraknąć w miseczkach tych gryzoni. Szynszyle chętnie jedzą liście dzikiej róży, pokrzywę, mniszka, babkę, tymotkę, kwiaty nagietka i wiele innych.

Można podawać je w postaci suszonej (najlepiej) lub świeżę.  Wszystkie zioła można zbierać samemu, byle w miejscach oddalonych od dróg, a potem suszyć. Jest to jednak trochę kłopotliwe i wymaga pewnej wiedzy. O wiele łatwiej jest wybrać się po gotowe mieszanki ziół dla szynszyli do sklepu zoologicznego. W sklepie zoologicznym można także nabyć siano, które również powinno zawsze w paśniku. Najlepsze są te z dodatkiem ziół.

Kolejnym urozmaiceniem menu szynszyli są owoce i  warzywa. Zaleca się je podawać w postaci suszonej. Szynszyle szczególnie lubią bakalie, ale zjedzą również jabłka, banany czy owoce leśne, oraz owoce dzikiej różny, które są szczególnie bogatym źródłem witamin. Z warzyw można podawać między innymi marchewkę, lucerna, buraczki czerwone, pietruszkę i seler. Szynszyle chętnie jedzą też ziarna zbóż.

Gotowe pokarmy dla szynszyli


Pokarmy dla szynszyli dostępne są w dwóch rodzajach: mieszanek i granulatów. Granulaty przypominają gotowe karmy dla psów czy kotów, w pełni pokrywają potrzeby żywieniowe zwierząt. Z mieszanek gryzonie często wyjadają tylko to, co im najbardziej smakuje, resztę odrzucając, ich dieta zatem znacznie ubożeje i może nie zawierać wszystkiego, co powinna. W przypadku granulatów szynszyle, chcąc nie chcąc, muszą zjadać wszystko.

Mimo tych niewątpliwych pokarmów granulowanych, większość właścicieli szynszyli woli kupować swoim podopiecznym pokarmy w postaci mieszanek. Zdecydowanie najlepiej kupować te, które należą do klasy premium i super premium. Są one co prawda droższe, ale znacznie bardziej wartościowe od produktów klasy ekonomicznej. Te ostatnie zawierają bowiem głównie ziarna zbóż, karmy z wyższej półki są natomiast wzbogacane o suszone zioła, owoce i warzywa.

Pokarm, który podaje się szynszylą nie może być wilgotny. Ważne, by nie było w nim moli, które niestety lubią się zagnieżdżać wewnątrz pudełek. Io ich obecności świadczą charakterystyczne „pajęczynki”. Kupując gotowy pokarm dla szynszyli warto również zerknąć na datę ważności.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

 
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza