wtorek, 25 lutego 2014

Legowiska dla psów

Legowiska dla psów
Każdy pies powinien mieć swoje własne miejsce w mieszkaniu, którym jest legowisko. Nie tylko służy ono psu do spania, ale jest jego swoistym azylem. Miejscem, w którym powinien czuć się bezpiecznie, gdzie nikt mu nie przeszkadza. Dawnymi czasu za psie legowiska służyły zwykle koce, dziś we wszystkich większych sklepach zoologicznych dostaniemy legowiska dla psów, jakie tylko niemal chcemy.

Które legowisko dla psa wybrać?


Wszystkie sprzedawane w sklepach legowiska dla psów dobrze spełniają swoją rolę, więc wybór tego, na którym będzie spał nasz pies zależy raczej od naszego gustu i od wielkości powierzchni, którym dysponujemy, niektóre typy legowisk zajmują bowiem więcej miejsca, niż inne. Pod tym względem najbardziej „ekonomiczne” są materace, najmniej pontony.

Jeśli zatem powierzchnia, którą możemy przeznaczyć na psie posłanie jest ograniczona, materac wydaje się być najlepszym wyborem. Materace dla psów najczęściej wykonane są z gąbki obciągniętej materiałowym pokrowcem. Dobrze, by był zdejmowany, ale nawet jest nie jest to i tak taki rodzaj psiego legowiska łatwo utrzymać w czystości. Można wyprać całe, byle się zmieściło do pralki. Pierzemy w niskich temperaturach.

Łatwo czyścić także drugi typ legowisk, które z braku lepszego określenia, nazwijmy legowiskami klasycznymi. Opisowo można powiedzieć, że są to materace, do których dorobiono boki. Najprostsze dokładnie tak zresztą wyglądają. Istnieją jednak bardziej ozdobne wersje tych legowisk, pokryte pluszem, z kokardkami i falbankami, wyściełane miękkimi poduszeczkami. Te najbardziej przeznaczone są dla małych psów.

Legowiska dla psów
Odmianą tych klasycznych legowisk dla psów są tzw. kanapy, charakteryzujące się grubym i miękkim spodem i takimi samymi brzegami. A skoro wspomnieliśmy o poduszkach, to w sklepach zoologicznych znajdziemy również psie poduszki, które także są doskonałymi legowiskami. Dostępne są w różnych rozmiarach, również dla psów ras dużych.

Niektórzy właściciele małych psów decydują się na zakup legowiska w formie budki, choć produkowane są one głównie z myślą o kotach. Wielu opiekunów większych gabarytowo zwierzaków preferuje jednak pontony. Legowiska o tej nazwie, które doskonale oddaje ich wygląd, stały się prawdziwym hitem od kiedy pojawiły się na rynku. Dobrze izolują od podłoża, a że pokryte są często impregnowanym materiałem, nie chłoną wilgoci i są łatwe w czyszczeniu. Mają jednak drobną wadę: ponieważ mają szerokie boki, zabierają stosunkowo dużo miejsca.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie 1.: Fotolia.com

Zdjęcie 2.: Telekarma.pl
 
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza