poniedziałek, 24 lutego 2014

Obroże dla psów

Obroże dla psów
Naszemu psu możemy zakładać albo szelki, albo obrożę. Większość właścicieli preferuje to drugie. Asortyment obroży dla psów jest ogromny. Którą z nich kupić? Jak wybrać tę najlepszą dla naszego zwierzaka?

Jakie obroże dla psów znajdziemy w sklepach zoologicznych?


Do wyboru mamy przede wszystkim obroże wykonane z różnych materiałów, jak choćby ze skóry. Pierwsze na świecie obroże były zapewne zwykłymi paskami skóry, zawiązanej wokół psiej szyi, do których później zaczęto zaopatrywać je w klamry i kółka do przyczepiania smyczy.

Trzeba przyznać, że obroże skórzane mają w sobie to coś. Dlatego nadal cieszą się dużą popularnością, pomimo pojawienia się bardziej nowoczesnych materiałów. Skórzane obroże wydają się po prostu najbardziej eleganckie. Niektóre z nich są niemal małymi dziełami sztuki i sporo kosztują.

Jeśli z jakiś względów nie chcemy kupować obroży z prawdziwej skóry, możemy wybrać taką, która wykonana jest z jej imitacji albo z nylonowej plecionki. Zaletą tych ostatnich, popularnie zwanych obrożami parcianymi, jest ogromna różnorodność kolorystyczna oraz to, że zwykle mają spory zakres regulacji, czego nie można powiedzieć o klasycznych obrożach z prawdziwej i sztucznej skóry.

Osobną kategorie stanowią obroże metalowe, czyli łańcuszki i kolczatki. Wspominamy o nich, ponieważ są również sprzedawane w sklepach zoologicznych, jednak używanie ich, szczególnie kolczatek, wzbudza wiele kontrowersji. Zwykle mają mały zakres regulacji i zaciskają się na szyi psa, gdy ten ciągnie i szarpie.

Dostępne na rynku obroże dla psów możemy podzielić także ze względu na przeznaczenie. Większość z nich to zwykle obroże spacerowe, ale istnieją także obroże, które możemy określić mianem szkoleniowych, czyli używanych podczas nauki posłuszeństwa. Do tej grupy można by zakwalifikować łańcuszki i kolczatki. Jak jednak już wspomnieliśmy, ich stosowanie wzbudza kontrowersję, ponieważ wiąże się z zadawaniem psu bólu, a nowoczesne metody szkolenia polegają na nagradzaniu, a nie karaniu psa.

Istnieją również obroże produkowane z myślą o konkretnych rasach. Przede wszystkim o chartach. Psy te mają długie, smukłe szyje, dlatego obroże dla nich są zacznie szersze od normalnych.

Obroże dla psów
Jak wybrać odpowiednią obroże dla naszego psa?


Zanim wybierzemy się do sklepu zoologicznego po obrożę dla naszego psa, powinniśmy zmierzyć obwód jego szyi. Wielu właścicieli, kupując obrożę informuje sprzedawcę o tym, jakiej rasy jest pies, w jakim jest wieku lub... ile waży. Są to jednak informacje mało przydatne, szczególnie ta o masie ciała zwierzaka. Nawet psy tej samej rasy mogą różnić się obwodem szyi, tym bardziej psy o tej samej wadze.

Dobra obroża powinna być odpowiednio miękka i wygodna w noszeniu, ale jednocześnie wytrzymała. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na jakość wykonania. Na szycie, nity, umocowanie klamry i kółka do przypięcia smyczy. Nie chcemy przecież, by obroża pękła nam w najbardziej nieodpowiednim momencie.

Weźmy również pod uwagę wiek psa. Dla szczeniąt najbardziej polecane są obroże o dużym zakresie regulacji obwodu, ponieważ mogą je dłużej nosić. Po prostu nie wyrastają z nich tak szybko. Wybór koloru obroży i materiału, z którego jest ona wykona, jest natomiast wyłącznie kwestą gustu. Nie poleca się tylko zakładać szczeniakowi metalowych łańcuszków i ogólnie obroży zaciskowych.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie 1.: Fotolia.com

Zdjęcie 2. Dingo
 
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza