piątek, 14 lutego 2014

Domki dla gryzoni

Domki dla gryzoni
Wśród rozmaitych akcesoriów dla gryzoni, które powinniśmy kupić, jeśli mamy zamiar stać się opiekunem chomika, myszy czy koszatniczki, jest domek.


Po co gryzoniowi domek?


Gryzonie mają licznych naturalnych wrogów. Stanowią podstawowy składnik menu wielu ptaków i ssaków. Dlatego potrzebują bezpiecznych kryjówek, w których mogą ukryć się przed wzrokiem drapieżców i bezpiecznie wychować potomstwo. Niektóre gatunki kopią podziemne więc podziemne nory, inne chowają się w dziuplach drzew, i tak dalej.

Nora czy dziupla pełni nie tylko rolę sypialni, ale również magazynu pokarmu. Znoszą do niego ziarno i inny pożywienie, dzięki czemu mają co jeść w okresach, w których pokarmu brakuje, na przykład zimą lub w takcie suszy. Podziemny czy ukryte w koronach drzew „dom” pełni więc wiele licznych funkcji. I oczywiście zapewnia gryzoniowi poczucie bezpieczeństwa.

Potrzeba ukrycia się jest zakodowana w genach zwierząt. Odczuwają ją zatem nawet te z nich, które mieszkają w naszych domach. Nie ma znaczenia, że są w nich całkowicie bezpieczne pod naszą troskliwą opieką. Powinny mieć zatem jakąś namiastkę nory czy dziupli. Taką namiastką są domki dla gryzoni, które możemy kupić sklepie zoologicznym.Jakie domki dla gryzoni znajdziemy na sklepowych półkach?


Asortyment domków dla gryzoni jest ogromny. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, nie tylko więc dostaniemy domek odpowiedni dla naszego pupila, ale również taki, który będzie odpowiadał naszemu poczuciu estetyki.

Domki możemy podzielić ze względu na gatunki gryzoni, dla których są przeznaczone. Przede wszystkim jednak dzielimy je na materiał z jakiego są wykonane. A najczęściej produkuje się je z drewna i z tworzywa.

Domki dla gryzoni z tworzywa

Domki te miewają bardzo wymyślne kształty i różnorodne kolory. Bywają zatem bardzo ładne. Największą jednak ich zaletę jest to, że łatwo utrzymać je w czystości, zwłaszcza, że zwykle można je rozkładać na części.

Domki dla gryzoni z drewna

Drewno jest naturalnym materiałem, dlatego domki z niego wykonane wydają się bardzo przypominać zwierzętom ich naturalne schronienia, a na pewno dobrze imitują dziuple w drzewach. Drewniane domki również bywają estetycznie wykonane i kolorowe (malowane są nietoksycznymi farbami) Nieco trudniej jednak utrzymać je w idealnej czystości – drewno trudniej się myje niż plastik.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

 
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza