wtorek, 28 stycznia 2014

Ściółki dla królików

Ściółki dla królików
Króliki miniaturowe należą do ulubionych pupili wielu dzieci. Nie da się zaprzeczyć, że to urocze zwierzątka. Przy tym nie są bardzo wymagające. Trzeba im zapewnić przede wszystkim dobrej jakości karmę i odpowiednią klatkę z niezbędnym wyposażeniem. Na dno klatki wysypujemy ściółkę. Jeśli chodzi o to ostatnie, to do wyboru mamy kilka rodzai ściółek dla gryzoni i królików. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Granulowana ściółka dla królików


Dla królików najbardziej polecane są ściółki granulowane, które wykonuje się z włókien drewnianych, najczęściej z drewna sosnowego i świerkowego, bez dodatków związków chemicznych, dzięki czemu jest nietoksyczny. Prawdę mówiąc dobrej jakości granulat ma niemal same zalety i doskonale spełnia stawiane mu warunki.

Najbardziej istotną cechą ściółek tego rodzaju jest wysoka chłonność wilgoci. Nie da się zaprzeczyć, że zwierzęta takie, jak króliki wydalają sporo moczu, który szybko zanieczyszcza  klatkę. Używanie ściółek o znacznie niższej chłonności wymaga częstego sprzątania klatki, by zamieszkujący ją lokator żył w higienicznych warunkach.

Ważną dla nas cechą granulowanych ściółek dla królików jest również duża zdolność pochłaniania zapachów. Jakby nie patrzeć, zapach zwierzęcego moczu i kału nie należy do najprzyjemniejszych i może być nawet powodem pozbycia się z domu zwierzątka. Dzięki dobrej jakości granulatom brzydki zapach nie popsuje nam przyjemności mieszkania pod jednym dachem z królikiem. Trzeba tylko regularnie sprzątać w klatce.

Niebagatelne znaczenie, choć może przy codziennym użytkowaniu o tym nie myślimy, ma także fakt, że ściółki te są w stu procentach naturalne i ulegają biodegradacji.


Trociny dla królików


Trociny jako ściółka dla królików stosowane są od dawna i mają wśród opiekunów tych zwierzątek swoich zwolenników. Z pewnością trociny są jak najbardziej naturalnym produktem, czyli również w pełni ekologicznym. Podobnie jak granulaty produkowane są z drewna, ale nie dorównują im pod wieloma względami.

Mowa oczywiście o zdolności pochłaniania moczu i zapachu, która w przypadku trocin jest znacznie niższa niż w przypadku ściółek granulowanych. Łatwo zatem domyślić się, że utrzymanie czystości w klatce, wymaga częstego sprzątania. Z tego względu trociny w roli ściółki bardzie sprawdzają się przy hodowli drobnych gryzoni aniżeli królików, pomimo tego, że zwierzątkom bardzo wygodnie jest po trocinach chodzić.

Siano dla królików


A co z sianem? Niestety, choć to bardzo naturalny i przyjemny dla zwierzęcia materiał, jako ściółka siano nie sprawdza się wcale. Przyczyna tego jest prosta. Siano szybko zaczyna się rozkładać pod wpływem moczu, a mokre stanowi doskonałe podłoże do rozwoju bakterii. Jest natomiast dla królików niezbędnym składnikiem diety.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza