piątek, 24 stycznia 2014

Ściółki dla gryzoni

Ściółki dla gryzoni
Ściółka, którą posypujemy dno klatki jest niezbędna. Nie tylko dlatego, że pomaga w utrzymaniu klatki w czystości, ale również z tego powodu, że stwarza naszemu podopiecznemu lepsze warunki życia. Na rynku zoologicznym dostępne są trzy podstawowe rodzaje ściółek dla gryzoni: trociny, ściółki granulowane oraz bawełniane. Siana się nie stosuje, ponieważ szybko ulega zawilgoceniu i gniciu.

Trociny dla gryzoni


Trociny, szczególnie drobne, są chętnie kupowane przez właścicieli małych gryzoni. Zwierzątka bardzo je lubią, ponieważ mogą w nich kopać i wygodnie się im po nich chodzi. Ten rodzaj ściółki ma jednak stosunkowo niską chłonność, co zwiększa częstotliwość sprzątania klatki. Ponadto, kopiąc gryzonie często wyrzucają ją poza klatkę. Mimo to dość dobrze spełniają ona swoja rolę. Na rynku zoologicznym dostępne są trociny zwykłe, jak i nasączane substancjami zapachowymi.

Ściółki granulowane dla gryzoni


Ściółki granulowane mają znacznie lepszą chłonność aniżeli trociny, co znacznie zwiększa ich wydajność, czyli zmniejsza częstotliwość sprzątania klatki. Z tego powodu doskonale sprawdzają się przy hodowli większych gatunków gryzoni, które wydalają duże ilości moczu, np. świnek morskich. Granulaty są też od trocin cięższe, więc zwierzętom trudniej jest wyrzucać je poza obręb klatki.

Ściółki bawełniane dla gryzoni


Ściółki bawełniane mają wszystkie zalety trocin i granulatów, a przy tym pozbawione są ich wad. Przede wszystkim cechują się bardzo dużą chłonnością zapachów i wilgoci, pozwalając długo zachować czystość w klatce. Są również bardzo miękkie, więc zapewniają gryzoniom duży komfort życia.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

 
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza