wtorek, 16 lipca 2013

Prawidłowe żywienie królików

Prawidłowe żywienie królików
Króliki odżywiają się roślinami, co jednak nie oznacza, że jedzą każdy pokarm roślinny. Niektóre, wydawałoby się zdrowe, roślinki mogą im zaszkodzić. Króliki miniaturowe są szczególnie wrażliwe na złe pożywienie i często cierpią na różnego rodzaju schorzenia spowodowane niewłaściwą dietą.

Prawidłowa dieta królika


Układ pokarmowy królików przystosowana jest do trawienia pokarmów niskokalorycznych. W naturze króliki odżywiają się głównie różnego rodzaju trawami, ziołami, gałązkami, korą drzew, liśćmi i korzonkami. Nie jest to treściwy pokarm. Jest natomiast bogaty we włókno. Taki rodzaj pożywienia sprawia, że króliki nie trawią całkowicie pokarmu i muszą dużo jeść – pobierają pokarm niemal bez przerwy.

Idealna dieta domowych królików miniaturowych powinna jak najbardziej przypominać tę naturalną. Jej podstawowym składnikiem będzie zatem siano, którego nigdy nie powinno zabraknąć. Jest ubogie w składniki odżywcze i zawiera bardzo dużo włókna. Obok niego podajemy królikowi warzywa – wybieramy głównie te, które są bogate we włókno, czyli przede wszystkim warzywa zielone. Dobrym pokarmem jest lucerna, która w sklepach zoologicznych sprzedawana jest w postaci granulatu.
Jeśli jesteśmy już przy temacie granulatu, to w sprzedaży dostępne są również specjalne pokarmy granulowane dla królików. Najbardziej wartościowe są te, które zawierają dużo włókna i mało tłuszczy. Podobnie jest z innymi gotowymi mieszankami dla królików. Najlepsze zawierają dużo ziół i tym podobnych składników, a mało ziarna. Ziarno nie jest zbyt dobrym pożywieniem dla królika. Zioła natomiast tak.

Jako smakołyki możemy podawać owoce. Byle niezbyt często, ponieważ zawierają one dużo węglowodanów. Przed podaniem należy je umyć i dobrze wysuszyć. Dotyczy to zresztą również warzyw. Przede wszystkim żaden pokarm dla królika nie może być wilgotny. Pamiętajmy również, że nowe pokarmy wprowadzamy stopniowo.

Sklep Telekarma
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz