środa, 10 lipca 2013

Karmy dla psów ras olbrzymich

Karmy dla psów ras olbrzymich
Psy ras olbrzymich dorastają do wagi powyżej 45 kg. Tak ogromna masa ciała ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie organizmu, jego metabolizm i pewne problemy zdrowotne. To zaś warunkuje między innymi sposób odżywiania i skład diety psów ras olbrzymich.

Czym charakteryzują się psy olbrzymich ras?


Zacznijmy od tego, że szczenięta ras olbrzymich bardzo wolno się rozwijają. Pełną dojrzałość osiągają dopiero około 2 roku życia. Z drugiej zaś strony różnice w wadze między noworodkami a osobnikami dorosłymi  u olbrzymów jest ogromna. Znacznie większa niż u innych ras. Jasne więc jest to, że prawidłowe żywienie szczeniąt z tej grupy wagowej ma szczególne znaczenie. Niedostateczna ilość składników odżywczych w ich diecie zawsze źle odbije się na ich zdrowiu w życiu dorosłym.

Choć olbrzymy wolniej dorastają od przedstawicieli innych ras, to znacznie szybciej się od nich starzeją. Producenci karm zalecają, by podawanie karmy dla seniorów zacząć tym psom podawać już od 7 roku życia.

Kolejną cechą psów ras olbrzymich są proporcje długości przewodu pokarmowego do masy ciała, które są niekorzystne. Stosunek ten jest znacznie większy niż u zwierzaków z innych grup wagowych. Tak więc mimo, że dzienna dawka pokarmu dla nich jest spora, to jeden posiłek nie może być zbyt obwity, ponieważ nadto obciąża przewód pokarmowy.

Jakie karmy dla psów ras olbrzymich znajdziemy w sklepach zoologicznych?


Dziwne, ale karm dedykowanych wyłącznie psom ras olbrzymich w sklepach zoologicznych nie znajdziemy zbyt wiele, produkuje je na przykład Royal Canin i Brit. Jeśli już, są to zazwyczaj karmy przeznaczone i dla psów dużych, i dla psów olbrzymich, czyli ogólnie dla zwierzaków powyżej 25 kg wagi. Tu możemy podać przykład karmy dla psów marki Acana.

Wśród tych produktów znajdziemy rzecz jasna produkty uwzględniające indywidualne potrzeby poszczególnych psów. Głównie są one związane z podziałem na grupy wiekowe: szczenięta, psy dorosłe i seniorzy. Royal Canin wyróżnia nawet 3 rodzaje karm dla szczeniąt ras olbrzymich: na etapie odsadzania, od 2 do 8 miesiąca oraz powyżej 8 miesiąca. Co ciekawe firma ta nie produkuje karm dla seniorów ras olbrzymich.

Sklep Telekarma
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza