poniedziałek, 1 lipca 2013

Karmy dla psów ras małych

Karmy dla psów ras małych
Karma dla psa powinna maksymalnie zaspakajać jego potrzeby żywieniowe, dlatego powinna być jak najlepiej dobrana. Jeśli zatem jesteśmy właścicielami psa małej rasy, najlepiej zrobimy kupując karmę dla psów rasy małej.

Dlaczego psy małych ras powinny jeść karmy dla nich przeznaczone?


Małe psy zasadniczo różnią się od swoich dużych kuzynów. Mają np. nieco inny metabolizm.

To ogólnie rzecz biorąc zwierzaki niezwykle ruchliwe, a przez to większe zapotrzebowanie na energię. Przyczynia się do tego również niekorzystny stosunek masy ciała do jego powierzchni – szybciej przez to tracą ciepło.

Małe rasy mają również proporcjonalnie duży przewód pokarmowy w stosunku do swojej wielkości. Mogą zatem zjadać jednorazowo większe porcje.

Szczenięta małych psów szybko rosną i równie szybko dojrzewają. Dziesięciomiesięczny psiak jest już właściwie dorosły. Fakt ten także powinien być uwzględniony przy ich żywieniu.

Karmy dla psów ras małych są tak opracowane, by sprostać specyficznym wymogom żywieniowym tych psów.

Jakie karmy dla psów małych ras dostępne są w sklepach zoologicznych


Niestety nie wszyscy producenci wypuszczają na rynek karmy dla psów ras małych, ale i tak sporo ich w sklepach można znaleźć.

Jako przykład można podać produkty takich marek jak: Acana, Bento Kronen, Best Choice, Bosch, Brekkies, Brit, Eukanuba, Happy Dog, Hill's, Pro Plan i Royal Canin. Ta ostania dzieli dodatkowo wydzieliła jeszcze karmy dla psów ras miniaturowych – do 4 kg.

Wśród karm dla psów ras małych najczęściej znajdziemy produkty dla szczeniąt i psów dorosłych. To można rzec standard, jako że taki podział jest najważniejszy, ponieważ szczeniaki i dorosłe zwierzęta mają całkowicie różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Niektórzy producenci, jak Royal Canin, poszli jednak dalej i wytwarzają karmy, które uwzględniają bardziej specyficzne potrzeby, np.: nadwaga czy wrażliwa skóra.


Sklep Telekarma
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz