środa, 7 sierpnia 2013

Prawidłowe żywienie świnek morskich

Prawidłowe żywienie świnek morskich
Świnki morskie są roślinożerne. W naturze zjadają rozmaite przede wszystkim rozmaite trawy, zioła i inne rośliny. Ich dieta powinna spełniać dwa warunki: musi być bogata we włókno, które spełnia ważną rolę w procesie trawienia oraz musi zawierać dużo witaminy C, ponieważ świnki mają na nią spore zapotrzebowanie. Świnki jedzą dosyć sporo, ponieważ nie trawią dobrze pożywienia. Powinny mieć więc stały dostęp do pokarmu.

Gotowe pokarmy dla świnek morskich


Znajdziemy ich w sklepach zoologicznych wiele. Przede wszystkim są to rozmaite mieszanki. Te najniższej jakości zawierają głównie ziarna zbóż. W naturze ziarno ma tylko niewielki udział w diecie świnek morskich, dlatego również nasze domowe pupilki nie powinny jeść go zbyt dużo. Lepiej, choć są one droższe, wybierać produkty jak najlepszej jakości, bowiem w ich skład wchodzą również rozmaite zioła, warzywa i inne składniki.

Drugim rodzajem gotowych pokarmów dla świnek są granulaty. Rzadziej spotykane w sklepach zoologicznych, niemniej jednak dostępne. Przynajmniej teoretycznie są o wiele bardziej wartościowym pokarmem niż mieszanki. Teoretycznie, to znaczy wtedy, gdy są najlepszej jakości.  Z mieszanek świnki mają tendencję do wyjadania tylko tego, co im najbardziej smakuje, natomiast w przypadku granulatów tego problemu nie ma.

Sklep Telekarma


Zioła i trawy dla świnek morskich


Nawet najlepszej jakości gotowa karma dla świnek morskich nie powinna być jedynym składnikiem diety tych gryzoni. Należy ją uzupełniać przede wszystkim o rozmaite zioła i trawy, które u dzikich kuzynek naszych domowych pupili są niemal podstawowym pokarmem.

Latem możemy trawy i zioła zbierać samemu i podawać naszym gryzoniom świeże. Zimą mogą zastąpić je suszone mieszanki, które bez problemu dostaniemy niemal w każdym sklepie zoologicznym. Świnkom podajemy między innymi lucernę, bazylię, gwiazdnicę, komosę, koperek, macierzankę, majeranek, malwę, melisę, miętę, liście mlecza, ogórecznika, stokrotkę, koniczynę, babkę, trybulę, krwawnik i wiele innych.

Niezwykle ważnym składnikiem diety świnek morskich jest siano, którego nigdy nie powinno zabraknąć, a to ze względu na dużą zawartość błonnika. Bez problemu kupimy je w sklepie. Najlepsze jest to zawierające młode trawy i z domieszką różnorakich ziół.

Sklep Telekarma


Warzywa i owoce dla świnek morskich


Najważniejszą rolę w żywieniu świnek odgrywają warzywa zielone i bulwiaste, ale naszym pupilom możemy podawać niemal wszystkie warzywa, które sami jemy. Najbardziej smakuje im cykoria, która jest bogatym źródłem witaminy C. Ponadto podajemy: brokuły, paprykę, marchew, pomidory, seler, kalafior, rukolę, ogórki, dynię, kapustę pekińską, brukselki i sałatę. Niektórzy uważają jednak, że tych trzech ostatnich warzyw nie powinno się podawać , ponieważ kapusta może powodować wzdęcia, a sałata zawierać nadmierne ilości związków azotowych.

Mniejszy udział w diecie świnek mają owoce, ale nie należy z nich rezygnować, ponieważ są bogatym źródłem witamin. Świnki zwykle chętnie zjadają jabłka, gruszki, kiwi, banany, morele, brzoskwinie, nektarynki, arbuzy, mango, melony i wiele innych. Pamiętajmy, że jest to pokarm, który szybko się psuje, dlatego jednorazowo nie dajemy go dużo.

Inne pokarmy dla świnek morskich


Ważnym urozmaiceniem diety świnek morskich są nieokorowane gałązki z drzew liściastych. Świnki chętnie jedzą korę, która dostarcza im wielu związków mineralnych, ponadto obgryzanie gałązek sprawia im przyjemność.

Wielu świnkom bardzo smakują również kolby dla gryzoni – gotowe przysmaki dostępne w sklepach zoologicznych. Ich zaletą jest to, że są twarde, więc świnki mogą ścierać sobie o nie zęby. Są jednak kaloryczne, więc nie należy ich podawać zbyt dużo.

Jako „ścieraczka” do zębów nadaje się również suchy chleb – najlepiej pełnoziarnisty.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz