środa, 14 sierpnia 2013

Klatki dla królików

Klatki dla królików
Klatka, obok jedzenia, jest najważniejszym elementem wyprawki dla królika. W niej bowiem spędzi większość swojego życia. Warto zatem poświęcić trochę czasu na jej wybór i zainwestować w jej zakup – tak, by nasz pupil miał, jak największe wygody.

Cechy dobrej klatki dla królików


Najważniejsza rzecz to oczywiście wielkość klatki dla królika. Zwierzątko to do małych nie należy. Co prawda rasowy królik miniaturowy dorasta do około 40 cm długości, jednak musimy pamiętać, że większość osobników sprzedawanych w sklepach zoologicznych nie ma rodowodu i rośnie do znacznie większych rozmiarów, szczególnie baranki. Ponadto, królik jest ruchliwym zwierzątkiem i musi mieć miejsce do biegania.

Jakiej zatem wielkości powinna być klatka dla królika? Jej minimalna długość powinna wynosić około 100 cm a szerokość około 60 cm. Powinna być również na tyle wysoka, by zwierzątko mogło swobodnie stawać słupka. Zachowanie to jest wrodzone – w ten sposób królik wypatruje wrogów – i jeśli mu to uniemożliwimy, będzie odczuwał dyskomfort.

Króliki nie potrafią się wspinać, dlatego klatka dla nich musi być płaska, bez pięter. Niestety, wysokie klatki, takie jak dla szynszyli lub koszatniczek, zupełnie się dla królików nie nadają. W ich przypadku ważna jest duża powierzchnia dna. Musimy zatem wziąć pod uwagę, że klatka dla naszego królika zajmie w mieszkaniu trochę miejsca.

Zdecydowanie najlepsze są klatki wykonane z twardego tworzywa i metalowych prętów. Są stosunkowo lekkie i – co najważniejsze – i łatwo je utrzymać w czystości. W sklepach zoologicznych można również kupić drewniane klatki dla królików. Często są one duże i bardzo estetyczne, ale mają jedną zasadniczą wadę – drewno o wiele trudniej się czyści, zatem utrzymanie higieny jest znacznie utrudnione.

W klatce dla królika powinno znaleźć się miejsce na domek, miseczki, poidło i paśnik.

Sklep Telekarma
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz