środa, 14 sierpnia 2013

Klatki dla papużek falistych

Klatki dla papużek falistych
Odpowiednia klatka – prócz pokarmu, oczywiście – to podstawa przy hodowli papużek falistych. Jak dobrać odpowiednia klatkę dla naszych skrzydlatych podopiecznych?

Jakie cechy powinna posiadać dobra klatka dla papużek falistych?


Najważniejszą cechą klatki dla papużek, na którą trzeba zwracać uwagę jest jej wielkość. Niestety często kupujemy klateczkę zbyt małą, a przecież jest ona domem naszego ptaka, w którym spędza dużo czasu.

Papużki faliste są ruchliwymi ptakami. Na dokładkę powinno się trzymać przynajmniej dwie sztuki, ponieważ są one jednocześnie bardzo towarzyskie. Łatwo się domyśleć, że dobra klatka dla nich powinna być raczej sporych rozmiarów.

Minimalna wielkość tego „papuziego domu” powinna być tak, by ptak zmuszony był przelatywać z żerdki na żerdkę a nie przeskakiwać.

Jeśli chodzi o pozostałe cechy dobrej klatki dla papużek falistych, to ważne jest również to była ona dosyć solidna. Ptaki te mają silne dzioby i uwielbiają „gryźć” wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu. Z tego powodu klatki o drewnianej konstrukcji lub z dużą liczbą plastikowych elementów raczej odpadają, ponieważ szybko zostaną zniszczone.

Nowoczesne klatki dla papużek falistych mają dno z mocnego tworzywa oraz pręty z lekkiego metalu. Takie klatki są wygodne w użyciu i czyszczeniu – łatwo utrzymać w nich czystość. Pręty nie powinny być pokryte lakierem, ponieważ ptaki będą go obskubywać i mogą go zjadać. Najlepiej jeśli są one ułożone poziomo, a to z tego względu, że papużki lubią się po prętach wspinać. Dno klatki powinno mieć wysuwaną szufladkę, która ułatwia czyszczenie.

Podstawowym wyposażeniem klatki dla papużek są: żerdki (najlepiej drewniane), miseczki na jedzenie i poidło. Warto zamontować również różne zabawki, np. bawełniane sznury, dzwoneczek czy huśtawkę.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

 
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz