wtorek, 11 sierpnia 2020

Czy mój pies jest szczęśliwy?

Czy mój pies jest szczęśliwy?

Psy nie są tak skrytymi zwierzakami, jak koty i przeważnie bez większego trudu da się rozszyfrować ich zachowanie. Jeśli zastanawiasz się, czy Twój pupil jest szczęśliwy albo co może mieć wpływ na jego samopoczucie, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Dziś dowiesz się, co można zrobić, by pupil zawsze czuł się dobrze i bezpiecznie w Twoim towarzystwie oraz jak rozpoznać, czy jest szczęśliwy.


Co zrobić, by pies był szczęśliwy?


Psom do pełni szczęścia naprawę niewiele potrzeba. W zupełności wystarczy im towarzystwo ukochanego opiekuna oraz zaspokojenie kilku podstawowych potrzeb, również tych wynikających z cech określonej rasy. Jeśli zatem zależy Ci na tym, by Twój pupil zawsze czuł się zadowolony i radosny, powinieneś zadbać przede wszystkim o najważniejsze kwestie związanie z opieką i pielęgnacją. Chodzi tu głównie o żywienie czworonoga. Miej na uwadze, że wszystko, co serwujesz pupilowi, ma ogromny wpływ na jego zdrowie oraz kondycję psychofizyczną. Porządna, odpowiednio zbilansowana karma wpływa między innymi na równowagę hormonalną psa, a to z kolei bezpośrednio przekłada się na jego samopoczucie.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓Dla psa równie ważna będzie ilość ruchu w ciągu dnia. Zadbać o to, by codziennie zabrać pupila na kilka spacerów, w tym jeden dłuższy połączony z zabawą lub inną, bardziej rozwiniętą formą aktywności. To ważne zwłaszcza w przypadku ras, takich jak border collie, które są niezwykle aktywne i potrzebują większej dawki ruchu. Każdego dnia należy też znaleźć chwilę dla psa, pobawić się z nim, poświecić mu całą uwagę. To ważne, gdyż brak interakcji i zainteresowania ze strony opiekuna bywa częstą przyczyną skomplikowanych problemów behawioralnych.


Jak zachowuje się szczęśliwy pies?


Choć psy nie potrafią mówić, to komunikacja z nimi może być prostsza, niż się wydaje. W końcu zwierzaki te towarzyszą ludziom od tysięcy lat i przez ten czas całkiem nieźle opanowały kwestię dogadywania się z człowiekiem. Bez trudu rozpoznają nasze gesty i mimikę, wyczuwają napięcie emocjonalne, a nawet rozróżniają i zapamiętują konkretne słowa. One same również potrafią wysyłać ludziom subtelne komunikaty, za pomocą postawy ciała, gestów czy zachowania. Cała sztuka w tym, by zauważyć, a następnie prawidłowo zinterpretować te niuanse. Które z nich mogą świadczyć o tym, że pies jest szczęśliwy? Oto 6 sygnałów, na które warto zwrócić uwagę.

1. Zadowolony pies macha ogonem

To prawda, ale czy wiesz, że machanie ogonem nie zawsze znaczy to samo? Pies może machać ogonem na różne sposoby i wyrażać w ten sposób bardzo różne emocje, między innymi złość czy niepokój. Na szczęście machanie oznaczające radość można całkiem łatwo rozpoznać. Otóż kiedy zwierzak jest radosny, macha ogonem energicznie z boku na bok, z około 120-stopniowym kątem odchylenia. Kiedy pupil jest bardzo szczęśliwy lub podekscytowany potrafi machać ogonem tak mocno, że porusza się całe jego ciało.

2. Szczęśliwy pies ma dobry apetyt

Jeśli Twój pupil chętnie zagląda do miski i ze smakiem zjada wszystkie posiłki, to znaczy, że nie trapią go żadne zmartwienia. Pamiętaj, że zmienny apetyt lub jego całkowity bark to częsty objaw problemów zdrowotnych, ale i emocjonalnych. Zwierzak przestaje jeść również wtedy, gdy odczuwa silny stres albo strach. W takiej sytuacji warto skontrolować jego stan i kondycję u weterynarza, a przy okazji postarać się o poprawę jego samopoczucia, na przykład częstszymi spacerami czy zabawą.

3. Radosny pies cieszy się na Twój widok

Szczęśliwy pies okazuje ekscytację w sytuacjach, takich jak zabawa czy spacer, ale również wtedy, gdy jego opiekun wraca do domu. Jeśli Twój zwierzak czeka na Ciebie przy drzwiach, a potem skacze radośnie, energicznie macha ogonem i cieszy się tak, jakby nie widział Cię przez dobrych kilka lat, to znaczy, że jest po prostu szczęśliwy. Kiedy pupil traci swój zwykły entuzjazm, to znak, że z jego samopoczuciem dzieje się coś niepokojącego. Wtedy też warto wybrać się do weterynarza.

4. Radosny pies szuka bliskości

Czworonogi okazują swoje zadowolenie, poszukując bliskości opiekuna. Jeśli pies często opiera się do Ciebie, przytula albo daje się głaskać, to oznacza, że czuje się w pełni szczęśliwy i bezpieczne w Twoim towarzystwie.

5. Szczęśliwy pies lubi się bawić

Zdrowy pies, który czuje się pewnie i bezpiecznie, zawsze szuka okazji do zabawy. Zwierzaki uwielbiają szaleć i bawić się z właścicielem, biegać za piłką, przeciągać szarpak czy uczyć się nowych sztuczek. Postaraj się każdego dnia znaleźć chwilę na taką zabawę, bo czas spędzany z opiekunem na wspólnych zajęciach to największa nagroda i powód do szczęścia dla każdego psa.

6. Zadowolony pies nie zapomina o manierach

Złe samopoczucie i problemy behawioralne często objawiają się agresją i zachowaniami destrukcyjnymi, takimi jak niszczenie mebli, ubrań opiekuna, gryzienie czy warczenie. Stres i niepokój mogą skutkować także brudzeniem w domu czy niesłuchaniem poleceń. Szczęśliwy pies, którego potrzeby są spełniane, zachowuje czystość w domu, pozostaje grzecznie nawet pod nieobecność właściciela i chętnie wypełnia jego komendy.

↓ ZABAWKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © zaziedanslacuisine - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz