piątek, 7 sierpnia 2020

Co zrobić, gdy pies wszystko gryzie?

Co zrobić, gdy pies wszystko gryzie?
Psiaki uwielbiają podgryzać różne przedmioty, które znajdą się na ich drodze. Im młodsze, tym bardziej to lubią, niektórym jednak takie zachowanie zostaje na całe życie i staje się nawykiem. To duży kłopot dla właściciela, który ma zdemolowane meble, ubrania albo inne domowe sprzęty. Krzyki i kary niczego nie zmienią, mogą tylko zestresować zwierzaka, który najprawdopodobniej nie ma pojęcia, że robi coś złego. Gryzienie jest zazwyczaj oznaką ciekawości, próbą ogarnięcia otaczającego świata, często także zabawą albo oznaką nudy. Zdarza się, że podgryzanie staje się po prostu nawykiem i psiak nie robi tego już nawet dla przyjemności, tylko dlatego, że się przyzwyczaił. O wiele rzadziej gryzienie wszystkiego wokół jest związane z kłopotami natury psychicznej. Wówczas trzeba odwiedzić specjalistę, we wszystkich innych przypadkach wystarczy natomiast podejść do sprawy zadaniowo i wyeliminować przyczynę takiego zachowania. Zobaczmy więc, co zrobić, gdy Twój pies wszystko gryzie?


Dlaczego szczenięta wszystko gryzą?


Każdy, kto miał kiedykolwiek w domu szczeniaka wie, że młode psy gryzą wszystko, co tylko znajdzie się w zasięgu ich pyska. Lubią to? Po części tak, ale przede wszystkim mogą w ten sposób poznawać świat. Ludzkie dzieci też lubią wkładać wszystkie nowe przedmioty do buzi. Szczenięta są ciekawskie i bardzo żywiołowe, więc z radością zapoznają się z każdą nowością, którą znajdą. Poza tym zaczynają rosnąć im zęby, więc z chęcią wymasują sobie swędzące dziąsła na wszelkich dostępnych powierzchniach. Gryzienie związane jest również z zabawą, a także walką z nudą. Na niektóre zwierzaki z kolei gryzienie potrafi działać relaksująco i pomaga im walczyć z codziennym stresem. O ile jednak maluch może jeszcze wszystko podgryzać (choć powinniśmy jak najszybciej zacząć z tym walczyć), o tyle dorosły kudłacz zdecydowanie nie powinien tego robić. Ważne jest zatem, aby szczeniaka jak najwcześniej odzwyczaić od tego typu zachowań, bo inaczej kłopoty mamy murowane.

Jak walczyć z nawykiem gryzienia wszystkiego u psa?


Najważniejszą sprawą jest odciągnięcie uwagi psiaka od przedmiotów, których gryźć nie powinien. W jaki sposób? Podać mu zamienniki! Dzięki temu zwierzak nie zdemoluje nam domu ani ubrań, będzie mógł natomiast wyładować nadmiar energii, walczyć z nudą, stresem albo swędzeniem jamy ustnej. Zamienniki muszą spełniać jedną podstawową funkcję, czyli nadawać się do gryzienia. Co może stać się takim zamiennikiem? Po pierwsze zabawki. Nadadzą się zarówno maskotki, jak i gumowe gryzaki, specjalne kółka ringo albo piszczące kaczki lub kości z tworzyw sztucznych. Zabawkę należy kupić w sklepie zoologicznym, powinna posiadać atest bezpieczeństwa, być wykonana z nietoksycznych i niebarwiących materiałów oraz oczywiście okazać się wytrzymała. Dla nudzących się zwierzaków doskonałe okażą się też zabawki edukacyjne. Co prawda nie nadają się do zgryzania, ale skutecznie przyciągną uwagę kudłacza i wypełnią mu czas, kiedy na przykład my jesteśmy w pracy. Po drugie, doskonałe do odciągania uwagi zwierzaka są smakołyki. Jeśli sięgniemy dodatkowo po takie, które trzeba długo żuć, psiak będzie miał rozrywkę, dostarczy sobie cenne składniki odżywcze, zadba o higienę jamy ustnej, zrelaksuje się i wypełni czas wolny.

↓ INTERAKCYJNE ZABAWKI DLA PSA ↓Psiak wszystko gryzie? Poświęćmy mu więcej czasu!


Często też psy gryzą wszystko wokół, bo się nudzą, chcą przyciągnąć naszą uwagę i czują się niezauważane. Czasem jest to wręcz wyraz buntu ze strony zwierzaka. Czujemy się winni? I słusznie, kudłacza nie wolno zaniedbywać. Kocha nas i chce spędzać z nami czas. Tylko w ten sposób zbudujemy z nim silną więź emocjonalną, zrozumiemy jego potrzeby i nauczymy się jego charakteru. Najlepszym pomysłem na spędzanie z kudłaczem czasu są oczywiście wspólne spacery połączone z szaleństwami, zabawami, grą w tropienie i wszystko, co nam tylko przyjdzie do głowy. Obowiązkiem każdego właściciela jest zabranie psiaka na przyjemniej jeden długi, połączy z aktywnością fizyczną spacer w ciągu dnia. Kudłacz ma wtedy szansę się wybiegać, czyli rozładować nadmiar energii. W ten sposób po powrocie do domu będzie czuł się wybawiony, potrzebny, kochany i zdecydowanie przyjdzie mu ochota na demolowanie domu. Pamiętajmy też, że sam spacer to nie wszystko. W mieszkaniu także należy kudłacza zauważać, rozmawiać z nim, bawić się, przytulać. Taka bliskość jest mu bardzo potrzebna, rozładuje jego stres i nadmierną potrzebę zwrócenia na siebie uwagi. Poza tym psiak po prostu stanie się szczęśliwy.

↓ ZABAWKI DLA PSA DO PRZECIĄGANIA ↓


Psiak wszystko gryzie. Kiedy potrzebna specjalistyczna pomoc?


Zdarza się i tak, że zwykłe metody w żaden sposób nie pomagają i psiak wręcz kompulsywnie gryzie otaczające go przedmioty. Wówczas warto zastanowić się, czy problem nie jest poważniejszy i nie ma natury psychicznej. Niektóre psiaki próbują odreagować w ten sposób zbyt silny stres albo wręcz panikę, inne robią to ze smutku, kiedy właściciela nie ma w domu, inne miewają napady lęku, bo przeżyły kiedyś coś strasznego (dotyczy to zwłaszcza psiaków ze schronisk, które wcześniej były u ludzi, którzy je maltretowali). Sami nie poradzimy sobie z takim kłopotem. Potrzebna nam jest wizyta u weterynarza (aby wyeliminować podłoże fizyczne), potem natomiast u zoopsychologa lub specjalnego trenera behawiorysty. Pokaże nam, że postępować ze zwierzakiem i jak pokonać problem. Bądźmy cierpliwi, terapia potrafi trwać długo, ale przyniesie pozytywne efekty.

↓ JADALNE GRYZAKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © Marissa Roseillier - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz