piątek, 21 sierpnia 2020

Akwaria Aquael

Akwaria Aquael

Jeśli nadszedł ten czas i zdecydowaliśmy się, że chcemy mieć w domu akwarium, warto wiedzieć o kilku sprawach, zanim zabierzemy się porządnie do organizowania i instalowania różnych produktów. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że akwarium to nie jest zabawka. Wygląda bajkowo i niektórzy mogliby spędzać większość życia na wpatrywaniu się w jego kolorowe odmęty, ale żeby zbiornik cieszył oko, potrzeba wiele pracy i to regularnej, bo akwarium przypomina nieco mały staw ogrodowy.  Tak samo wymaga pielęgnacji, wymiany wody, usuwania brudu i przede wszystkim dbania o jego roślinnych i zwierzęcych lokatorów. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na tego typu obowiązki, lepiej wybierzmy akwarium sztuczne. To prawdziwe, z żywymi rybami i roślinami, trzeba doglądać oraz regularnie pielęgnować.


O czym pamiętać, wybierając akwarium?


Najważniejsza sprawa, którą trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru zbiornika, to oczywiście nasze możliwości przestrzenne, czyli wielkość mieszkania. W ciasnej kawalerce nie zmieści się wielki zbiornik na całą ścianę, nawet gdybyśmy bardzo o nim marzyli. Aby zafundować sobie ogromne akwarium, potrzeba równie wielkiej powierzchni. W małych pokojach o wiele lepiej sprawdzi się zbiornik małej albo sredniej wielkości. Mamy naprawdę malutko miejsca, ale marzymy choć o namiastce akwarium? Marka Aquael pomyślała o wszystkim i w jej ofercie znajdziemy specjalne nanoakwaria, niewiele większe od szklanki. Oczywiście w takim zbiorniku można hodować tylko wybrane ryby i rośliny (i w małej ilości). Warto się też wcześniej zastanowić, jakie dokładnie organizmy żywe chcemy mieć w naszym akwarium, bo od tego zależy nie tylko rozmiar i kształt, ale także dalsze wyposażenie zbiornika. Temperatura wody, odpowiednie oświetlenie, filtracja wody czy piasek na dnie – to wszystko tworzy jeden, przyjazny danych gatunkom ekosystem.

Zastanówmy się też, gdzie postawimy nasze akwarium, ponieważ nie każde miejsce się do tego nadaje. Unikajmy mocno nasłonecznionych powierzchni. Zbyt silne oświetlenie może okazać się zgubne dla wielu gatunków ryb i roślin, bo nade wszystko sprzyja nadmiernemu rozwojowi glonów. Akwarium musi też stać w miejscy stabilnym, z dobrą cyrkulacją powietrza, daleko od wszelkich grzejników i klimatyzatorów. Jeśli nie chcemy, aby ryby miały dyskotekę przez całą noc, postawmy zbiornik z daleka od telewizora czy komputera. Najlepszy okaże się wygodny kąt pokoju lub salonu. Ponieważ akwarium jest raczej delikatną konstrukcją, weźmy pod uwagę, czy jego mieszkańcom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. W przypadku obecności w domu psiaka lub mruczka, koniecznie umieśćmy zbiornik tam, gdzie zwierzak nie da rady się dostać. Jeśli mamy dzieci, musimy odbyć z nimi poważną rozmowę na temat troski o akwarium i bezpieczeństwa zarówno naszej pociechy, jak i rybek. Starsze dziecko może zostać spokojnie włączone w związaną ze zbiornikiem pielęgnację oraz karmienie jego mieszkańców.
 

Tradycyjne akwaria Aquael


Większość hodowców ryb i wodnych roślin decyduje się na akwaria standardowe, czyli prostokątne, szklane oraz zazwyczaj zabezpieczone od góry specjalną pokrywą. Rozmiar zależy od naszych możliwości mieszkaniowych, takie modele są też dostępne w różnych wersjach, od niemal miniaturowych aż po naprawdę ogromne. Do wyboru mamy akwaria Aquael z prostą przednią szybą (klasyczne) oraz z owalną, dającą bardziej panoramiczny efekt. W zależności od pojemności zbiornika szkło będzie grubsze lub cieńsze. Wszystkie zbiorniki Aquael są klejone specjalnym silikonem akwarystycznym, który jest całkowicie bezpieczny i nietoksyczny, a także odporny za zabrudzenia. Jeśli zdecydujemy się na model szerszy niż 100 centymetrów, akwarium będzie wyposażone w dodatkowe wzmacniające szklane wsporniki. Do wyboru mamy zbiorniki o pojemności od 20 do aż 375 litrów.

Akwaria Aquael w kształcie kuli


To drugi najbardziej popularny model wśród nabywców, czyli zbiorniki koliste, wykonane z grubego, trwałego i odpornego na pęknięcia szkła. Wiele z nich to zbiorniki otwarte, ale zawsze istnieje możliwość dopasowania do nich specjalnej pokrywy. Okrągłe zbiorniki kojarzą się bardzo pozytywnie, przywołując na myśl akwaria z bajek i opowiadań. Choć wiele gatunków ryb da sobie w nich radę, kule są nade wszystko przeznaczone do hodowli roślin wodnych i bezkręgowców, takich jak ślimaki czy krewetki. Warto też pamiętać, że największe tego typu akwaria Aquael mają pojemność 45l, czyli nie są zbyt duże.

Akwaria Aquael w kształcie kielicha


Takie zbiorniki w kształcie kielicha wyglądają dosyć ekstrawagancko, ale mają ogromny plus - zmieszczą się właściwie wszędzie. Musimy jednak pamiętać, że ze względu na skromną pojemność dziesięciu litrów nie nadają się zbytnio do hodowania ryb, a już zwłaszcza całej kolonii. Możemy w nich jednak zrobić dom dla ślimaków czy krewetek, da się w nich uprawiać także niektóre wodne rośliny. Kielich jest wykonany z grubego, odpornego szkła. Sprawdzi się doskonale jako ciekawa ozdoba wnętrza albo nawet biura, wpisując się w klimat nowoczesnego minimalizmu.


Nanoakwaria Aquael


Nanoakwaria to prawdziwa nowość na rynku. Zostały stworzone z myślą o tych, którzy marzą o akwarium, ale ze względu na małą powierzchnię mieszkania nie mogą sobą pozwolić na tradycyjny zbiornik. Nanoakwaria Aquael są ręcznie wykonane, eleganckie i wpasują się w każdą powierzchnię. Mają kompaktowe rozmiary oraz fantazyjne kształty w szerokiej ofercie. Do tego są kompatybilne z technicznym wyposażeniem marki Aquael i możemy w nich hodować nie tylko rośliny, ale także niektóre gatunku ryb (zwłaszcza bojowniki), ślimaki i krewetki. Zbiorniki wykonane są z gęstego szkła i bez potrzeby użycia jakichkolwiek spoiw. Zamocujemy w nich lampki ledowe oraz minifiltry, dzięki czemu staną się doskonałym mieszkaniem dla wielu form organizmów żywych. Do wyboru mamy sporo fikuśnych modeli w kształcie prostopadłościanów, kuli, półkul, walców, fali czy szklanek. W ofercie akwaria o pojemności od 3 do nawet 21 litrów.Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © Erickson Stock - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz