piątek, 30 sierpnia 2019

Czy można zabrać ze sobą kanarka na wakacje?


Decydując się na zwierzaka, liczyć musimy się z tym, że towarzysz taki nieco utrudni nam dalekie wyjazdy. Zaniepokojonych od razu uspokajamy – nie jest tak, że obecność pupila zupełnie uniemożliwia wyrwanie się z domu. Nawet z kanarkiem możemy wybrać się w podróż. Pamiętajmy jednak o tym, że do wyprawy takiej warto się należycie przygotować.


Czy kanarek nadaje się na wakacyjnego kompana?


Niektóre domowe zwierzaki, w tym m.in. psiaki bardzo dobrze znoszą dalekie wyprawy. W przypadku kanarków wspólne wyjazdy są nieco bardziej skomplikowanych przedsięwzięciem, gdyż odstąpienie od codziennej rutyny pupilom tym porządnie daje się we znaki. Kanarki reagują stresem na wszelkie zmiany w najbliższym otoczeniu. Nic więc dziwnego, że gdy wyjeżdżamy tylko na chwilę, kanarka lepiej jest zostawić w domu pod okiem zaufanego opiekuna. Jeśli jednak w planach mamy dłuższy wyjazd lub gdy zwierzakiem naszym nie ma kto się zająć, okazać może się, że musimy zabrać go ze sobą. 

Nie da ukryć się też, że gdy trzymamy w domu jednego ptaka, ten często mocno zżyty jest ze swym właścicielem. W takiej sytuacji maluch nasz kiepsko znosić może nawet kilkudniową rozłąkę, a zrozpaczonego zwierzaka lepiej nie zostawiać samego w domu. Decydując się na przygarnięcie kanarka, koniecznie wziąć powinniśmy pod uwagę nasz własny tryb życia. Jeśli często zdarzają nam się krótsze bądź dłuższe wyjazdy, kupmy ptasią parkę. W miarę możliwości zadbajmy też o stałego zastępczego opiekuna. Ptaki w towarzystwie znanej im osoby będą czuły się bezpiecznie. My zaś będziemy mieć pewność, że taki wprawiony opiekun dobrze zajmie się zwierzakami.

↓ KOLBY DLA KANARKA ↓
   

Jak przygotować się na wspólną z kanarkiem podróż samochodem?


Jeśli chcemy zabrać ze sobą kanarka na wakacje, samochód z pewnością okaże się najodpowiedniejszym do tego środkiem transportu. Jadąc własnym autem, bez problemu możemy wyprawę zorganizować tak, by nasz mały pupil czuł się komfortowo.    

Podczas jazdy maluch nasz najbardziej zadowolony byłby wtedy, gdyby podróż spędzić mógł w swej własnej klatce. Rozwiązanie takie, choć najmniej stresujące z pewnością nie należy jednak do najbezpieczniejszych. Warto więc przed planowanym urlopem rozważyć zakup transportera, z którym to odpowiednio wcześniej zwierzak będzie mógł się zapoznać. Przy okazji pamiętajmy o tym, że transportery wykonane z poliestru dobrze sprawdzają się podczas drogi do weterynaryjnej lecznicy. Na dłuższą podróż wybierzmy jednak solidniejszy model wykonany z plastiku bądź akrylu.

↓ KLATKA DLA KANARKA ↓
 

Stresująca dla zwierzaka jest nie tylko zmiana lokum, ale i sama podróż samochodem. Mając na uwadze tę kwestię, przed wyruszeniem w odległe strony, zabierzmy ptaka na parę krótkich aklimatyzujących przejażdżek. Inną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, jest konieczność zachowania stałej temperatury w aucie – wystrzegajmy się więc zarówno przeciągów, jak i zbyt dużego nasłonecznienia. Zwłaszcza latem pomocna okazać może się sprawnie działająca klimatyzacja oraz zamontowana na szybie przeciwsłoneczna osłona. Aby dodatkowo nie denerwować ptaka, zminimalizujmy też poziom hałasu – ściszmy radio  i starajmy się nie używać klaksonu. 

Podczas długiej podróży zwierzakowi nie możemy odmówić dostępu do wody. Tradycyjnie wykorzystywane poidła w takim wypadku warto jednak zastąpić zasobnymi w wodę owocami lub warzywami. W roli takiej dobrze sprawdzi się np. soczyste jabłko, gruszka, ogórek lub melon.

O czym powinniśmy pamiętać, wybierając się na wakacje z kanarkiem?


Niewiele trzeba, by wywołać u kanarka problemy jelitowe. Za biegunkę u tych zwierzaków z reguły odpowiedzialne jest jedzenie. Jeśli więc podczas wakacji uniknąć chcemy tego typu ekscesów, zabierzmy ze sobą odpowiedni zapas karmy. Dobrze jest też, przynajmniej na czas podróży, wyposażyć się w butelkę z zaczerpniętą w domu wodą. 

Zabierając ze sobą kanarka na wakacje, zawczasu sprawdźmy też, czy wybrane przez nas miejsce noclegowe przyjazne jest zwierzakom. Niezależnie od tego, czy zatrzymać zamierzamy się w hotelu, u rodziny, czy u znajomych, dobrze jest mieć ze sobą kawałek ceraty. Osłonką taką wyścielić będziemy mogli okolice klatki, dzięki czemu ochronimy meble bądź dywan przed zabrudzeniem.

↓ POKARMY DLA KANARKA ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © nicolasjoseschirado — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz