środa, 21 sierpnia 2019

Co zrobić z akwarium, gdy wyjeżdżamy na wakacje?


Gdy nadchodzi pora upragnionych wakacji, większość osób snuje plany wyjazdów. Właściciele zwierzaków stają też przed dylematem, co zrobić z podopiecznymi w czasie urlopu. Domowe czworonogi często są uczestnikami letnich podróży lub wypoczywają w przytulnych hotelach. Sprawa nieco się komplikuje, jeśli jesteśmy opiekunami rybek akwariowych. Co zrobić z akwarium w czasie wakacji? Jak zabezpieczyć zbiornik przed wyjazdem?

Czy można zostawić akwarium bez opieki na czas wyjazdu?

Akwaryści z pewnością nie muszą zastanawiać się, czy zafundować swoim podopiecznym wakacyjną podróż. Nie mają również zbytniej możliwości umieszczenia akwarium w domu znajomych czy hotelu – transport wyposażonego i napełnionego wodą zbiornika to dosyć ryzykowna, a przy tym niezwykle problematyczna, opcja. Pozornie sytuacja jest więc prosta – w czasie urlopu akwarium pozostanie na swoim miejscu. Idealnie byłoby, gdybyśmy mogli poprosić zaufanego sąsiada lub znajomego o doglądanie zbiornika w trakcie naszej nieobecności. Co jednak zrobić, jeśli nie mamy takiej możliwości?


Pozostawienie akwarium bez opieki budzi pewne obawy. Przede wszystkim istnieje niewielkie, ale całkiem realne, ryzyko awarii urządzeń, które filtrują i napowietrzają wodę. Zaburzenia w ich pracy mogą dotkliwie odbić się na równowadze akwarium, a co za tym idzie – na samopoczuciu i zdrowiu ryb. Zostawiając zbiornik bez nadzoru, nie będziemy też w stanie kontrolować zachodzących w nim zmian. W upalne dni temperatura wody często niebezpiecznie wzrasta, co wymaga szybkich reakcji. O karmienie ryb nie musimy się natomiast zbytnio martwić – wodne zwierzaki dobrze radzą sobie nawet podczas wielodniowych głodówek. Dzięki specjalnym akcesoriom i pokarmom możemy ponadto zapewnić posiłki rybom nawet w czasie naszej nieobecności.

Czy zatem posiadanie akwarium wyklucza letnie wojaże? Krótka, kilkudniowa, nieobecność nie powinna spowodować problemów, nawet jeśli pozostawimy akwarium bez opieki. Jeśli nasz wypoczynek potrwa dłużej niż 2 tygodnie, lepiej znaleźć osobę, która zajmie się naszym zbiornikiem. W obu przypadkach kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie zabezpieczenie akwarium na czas wyjazdu. 

Jakie zabiegi wykonać w akwarium przed wakacyjnym wyjazdem?


Przygotowania do wyjazdu akwaryści powinni rozpocząć już miesiąc przez planowaną podróżą. Nie należy pozostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę – wyjeżdżając, musimy mieć pewność, że warunki w zbiorniku są stabilne. Z miesięcznym wyprzedzeniem warto wykonać gruntowne sprzątanie w akwarium. Konieczne jest oczyszczenie wkładów filtracyjnych (w wodzie ze zbiornika) i elementów dekoracyjnych, dokładne odmulenie dna, przycięcie roślin i usunięcie ich obumarłych fragmentów. To również najlepszy moment na sprawdzenie działania wszystkich urządzeń. 

Kilka dni przed wyjazdem powinniśmy dokonać niewielkiej (10-20%) podmiany wody. Jeśli planujemy dłuższą nieobecność, lepiej wymienić jej nieco więcej. Bezpośrednio przed podróżą dobrze sprawdzić parametry chemiczne wody za pomocą testów i skontrolować temperaturę. To ostatnia chwila na poprawienie komfortu wodnych podopiecznych. 

Jak zabezpieczyć akwarium na czas wyjazdu?


Pozostawienie akwarium pod dobrą opieką może oszczędzić nam sporo nerwów. Zostawmy naszemu pomocnikowi dokładne wskazówki. Rozpiszmy cały harmonogram prac. Poinformujmy, kiedy ma włączać i wyłączać oświetlenie, jak często powinien karmić ryby i jaka temperatura musi panować w zbiorniku. Pokażmy wakacyjnemu opiekunowi, jak duże powinny być porcje pokarmowe. Przekarmianie ryb nie jest zalecane, dlatego najlepiej poprosić o karmienie co 2-3 dni. Pozostawajmy w stałym kontakcie telefonicznym z naszym pomocnikiem – dzięki temu w razie niespodziewanych okoliczności będziemy mogli dokładnie poinstruować go, co musi zrobić.

Jeżeli w trakcie naszego wypoczynku nikt nie będzie dbał o zbiornik, powinniśmy nieco skrupulatniej podejść do jego zabezpieczenia. Przede wszystkim warto zakupić zapasowy filtr, który uchroni akwarium przed katastrofą w razie awarii głównego urządzenia. Nie zaszkodzi zwiększyć nieco intensywność napowietrzania. Warto zatroszczyć się o odpowiedni poziom wody – w czasie upałów, na skutek parowania, często niepokojąco się obniża.

Aby utrzymać prawidłową temperaturę w zbiorniku, należy ograniczyć dopływ promienie świetlnych. Przysłońmy okna roletami lub postawmy w pobliżu akwarium elementy osłaniające. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest pozostawianie włączonego oświetlenia. Może ono zaburzać naturalny cykl aktywności ryb i dodatkowo nagrzewać wodę. Z tego względu najlepiej zaopatrzyć się w oświetlenie z funkcją automatycznego włączania i wyłączania. Innym rozwiązaniem jest zainstalowanie w akwarium niezbyt intensywnego oświetlenia ledowego, które nie będzie przeszkadzać rybom w nocnym wypoczynku i nie wpłynie na warunki termiczne. 

Warto również zaplanować dietę rybek. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami wakacyjnej głodówki, możemy zakupić automatyczny karmnik, który będzie regularnie dozował odpowiednie porcje pożywienia. Dobrym pomysłem jest też zaoferowanie podopiecznym wakacyjnego pokarmu dla ryb. Pożywienie w formie specjalnych bloków rozpuszcza się powoli, zapewniając wodnym zwierzakom substancje odżywcze nawet przez 14 dni.


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Qyzz— stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz