wtorek, 13 sierpnia 2019

Jak odchudzić goldena?


Golden retrievery należą do grona psiaków najczęściej wybieranych na domowych czworonożnych towarzyszy. Niestety zwierzaki te prym wiodą również w innej klasyfikacji – w rankingu psów najbardziej otyłych. Ponad 63% przedstawicieli tej rasy zmaga się z nadwagą. I choć porządnie zaokrąglone boczki w przypadku tych psiaków stawać zaczynają się normą, pamiętajmy, że wygląd taki niekorzystnie wpływa na stan psiego zdrowia. Jak więc zacząć odchudzanie goldena?


Dlaczego goldeny tak często mają problemy z nadwagą? 


Podstawowymi czynnikami wpływającymi na to, że goldeny borykać zaczynają się z nadwagą, jest niewłaściwa dieta i brak ruchu. W pierwszym wypadku w grę wchodzi oczywiście nadmiar przysmaków, serwowanie psu zbyt dużych porcji karmy oraz dokarmianie zwierzaka resztkami z naszego stołu. Sprawy nie ułatwia też fakt, że goldeny są prawdziwymi łakomczuchami. W kwestii aktywności fizycznej musimy z kolei pamiętać o tym, że psiaki te, choć dobrze czują się w roli psich domatorów, wymagają sporej dawki ruchu. Początkowo pupili tej rasy hodowano z myślą o tym, by asystowali oni w polowaniach na dzikie ptactwo. Dziś zwierzaki te często są psimi terapeutami, towarzyszami osób niepełnosprawnych, psami wykorzystywanymi w policji czy ratownictwie. Dla zachowania linii i formy goldeny obowiązkowo potrzebują więc sporej dawki aktywności fizycznej.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że skłonność do otyłości u wielu goldenów jest kwestią dziedziczną. Tym bardziej baczną uwagę zwracać powinniśmy więc na treningi i odpowiednią dietę nawet tych pupili, którzy nie mają jeszcze problemów z utrzymaniem należytej wagi. Morris Animal Fundation wskazuje też, że czynnikiem wywołującym nadwagę u tych psiaków jest również zbyt szybko przeprowadzona sterylizacja lub kastracja. Z zabiegiem takim lepiej więc poczekać do czasu, aż pupil nasz skończy pierwszy rok życia.

↓ NISKOKALORYCZNA KARMA DLA GOLDENA ↓

  

Z jakimi zdrowotnymi dolegliwościami borykać mogą się otyłe golden retrievery?


Nikogo nie zaskoczy chyba fakt, że otyłe psy raczej nie są okazami zdrowia. Zwierzakom tym często doskwiera cukrzyca, problemy skórne czy dolegliwości ze strony układu moczowego, oddechowego bądź układu krążenia. W przypadku golden retrieverów, a więc psów dużych, w grę wchodzi też powstawanie owrzodzeń na łokciach i dysplazja stawów. Dodatkowo psy z nadwagą nie tylko mają wyraźnie gorszą jakość życia, ale i żyją krócej. Naukowcy zwracają uwagę na to, że zbyt duża masa ciała pupilom naszym skrócić może życie nawet o dwa lata.  

Otyłego golden retrievera warto zabrać do weterynarza


Stwierdzenie nadwagi u psa nie jest zbyt skomplikowaną sprawą. Jeśli u zwierzaka nie zauważamy wyraźnie wciętej talii, a podczas głaskania nie wyczuwamy żeber, to z całą pewnością pupil nasz dźwiga zbędne kilogramy. Zanim jednak zaczniemy odchudzanie goldena i wdrożymy plan codziennych ćwiczeń, dla pewności zabierzmy czworonoga do weterynarza. Bo choć problem z nadwagą u golden retrieverów jest dość powszechnym zjawiskiem, czasem za otyłością kryją się inne czynniki niż tylko lenistwo i nadmierny apetyt. W grę wchodzić może tu też niedoczynność tarczycy, ciąża, pasożyty czy zatrzymanie płynów. Podczas kontrolnej wizyty weterynarz oceni więc stan zdrowia zwierzaka i pomoże nam wybrać odpowiednią karmę oraz rodzaj aktywności dopasowany do psiej kondycji.   

Odchudzanie golden retrievera


W przypadku każdego psiaka podstawą dobrze zbilansowanej diety jest pełnowartościowa karma należycie dobrana do wieku zwierzaka. Na różnych etapach życia pupil nasz posiada różne zapotrzebowanie energetyczne. Z tej to właśnie przyczyny producenci w ofertach swych mają odrębne specjały dla psich seniorów, dorosłych zwierzaków i dla szczeniąt. W wielu przypadkach dla psów z nadwagą dobrą propozycją okazać mogą się też specjalne linie karm odchudzających. Zanim jednak radykalnie zmieniać zaczniemy psią dietę, wykluczmy z niej wszystkie dodatkowe przekąski. Jeśli zaleceń niedokarmiania psa rygorystycznie przestrzegać będą wszyscy domownicy oraz odwiedzający nas goście, już tylko takie dietetyczne obostrzenia okazać mogą się w zupełności wystarczające, by odchudzić goldena

Jak zostało już wspomniane, goldeny należą do grona psów myśliwskich i pracujących. Z natury swej uwielbiają więc one być w ruchu. Psy hodowane w domach w roli zwierząt towarzyszących z reguły prowadzą mało aktywny tryb życia. W trosce o zdrowie czworonożnym domatorom codziennie zapewnić powinniśmy więc przynajmniej 2 godziny intensywnych spacerów bądź zabaw na świeżym powietrzu. Z goldenami spokojnie uprawiać możemy też jogging bądź zabierać je na długie piesze wycieczki.

↓ KARMA LIGHT DLA GOLDENA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko 
Zdjęcie: © Mat Hayward — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz