środa, 4 września 2019

Jak chronić psa w lecie przed pchłami?


Jak to tradycyjnie bywa o tej porze roku, pchli sezon trwa w najlepsze. Dla owadów tych najkorzystniejszy czas do żerowania nadchodzi wówczas, gdy temperatura oscyluje w granicach 18-26 stopni Celsjusza. Ukochanych czworonogów przed pchłami chronić musimy więc zarówno latem, jak i późną wiosną oraz wczesną jesienią. 


Dlaczego warto chronić psa przed pchłami?


Pchły zazwyczaj kojarzą nam się z ugryzieniami i swędzącą skórą. I choć faktycznie owady te potrafią dać się we znaki, to okazuje się także, że mogą być one również poważnym zagrożeniem dla psiego zdrowia, a nawet życia. Pchły przenoszą wiele groźnych chorób, bywają one też nosicielami larwalnej formy tasiemca. Pasożytem tym psiak nasz zarazić może się w sposób bardzo prosty – wystarczy, że połknie on zakażoną pchłę podczas czyszczenia futra. Ponadto ci nieproszeni goście szczególnie groźni okazują się dla psów alergików uczulonych na pchlą ślinę. W takim wypadku dochodzi zazwyczaj do ostrych zapaleń skórnych oraz do utraty sierści. Inną grupą szczególnie narażoną na powikłania są szczeniaki. Pchły wypić mogą taką ilość krwi, która aż 20-krotnie przekracza ich własną masę ciała. Jeśli więc młodego psiaka zaatakuje liczna pchla zgraja, dojść może u niego do niedokrwistości i utraty zbyt wielu czerwonych krwinek.

Jakby tego było mało, pchły rozmnażają się w zastraszającym tempie. Samica jest w stanie przez kolejne 100 dni składać dzień w dzień 50 jaj. Łatwo można wyobrazić więc sobie, z jaką inwazją tych pasożytów możemy mieć do czynienia, gdy raz sprowadzone zostaną do domu. W takiej sytuacji porządne odpchlenie czworonoga to dopiero początek batalii. Pchły łatwo zagnieżdżają się też w kanapach, łóżkach, fotelach, zasłonach, dywanach oraz oczywiście w psim posłaniu.

↓ BAYER DLA PSA ↓O czym warto pamiętać, szukając najlepszego środka ochronnego przed pchłami?


W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele różnych preparatów chroniących psy przed pchłami. Specyfiki te różnią się od siebie nie tylko sposobem aplikacji i długością działania, ale i skutecznością. Chcąc dobrze dopasować formę ochrony do zwierzaka, warto skonsultować się z weterynarzem. O pomoc specjalisty poprośmy zwłaszcza wówczas, gdy stosować zamierzamy parę preparatów naraz.

Jeśli chcemy mieć pewność, że wybrany przez nas środek przeciwpchelny należycie spełni swe zadanie, sięgnijmy po preparat w składzie swym zawierający substancje biobójcze. Ponadto w przypadku pcheł warto też wziąć pod uwagę charakterystyczny cykl rozrodczy tych owadów. Pchły wykluwając się z jaj, wpierw przyjmują postać larwalną, później zaś po linieniu przeistaczają się w poczwarki. W sprzyjających warunkach mijają zazwyczaj 2 tygodnie, zanim pasożyty te uzyskają swą ostateczną dorosłą postać. Może zdarzyć się jednak i tak, że chroniona przez kokon poczwarka przeczekać potrafi nawet pół roku. Co ciekawe kryjówka taka skutecznie chroni tego pasożyta przed działaniem środków biobójczych. 

↓ FRONTLINE DLA PSA ↓Preparaty skutecznie chroniące psa przed pchłami   


Zdecydowanym faworytem wśród środków przeciwpchelnych dla psów preparaty typu spot on. Ten rodzaj ochronnej substancji aplikujemy wprost na skórę w trudno dostępnym do wylizania miejscu, a więc na karku zwierzaka. Jeśli chcemy, żeby preparat taki działał skutecznie, nie kąpmy psa dwa dni przed i dwa po nałożeniu kropli. Dodatkowo pamiętajmy, że okres działania jest tu stosunkowo krótki – trwa jedynie miesiąc.

↓ KROPLE SPOT ONE PRZECIW PCHŁOM DLA PSA ↓Całkiem nieźle, zwłaszcza w przypadku krótkowłosych zwierzaków sprawdzają się też specjalne obroże przeciwpchelne. Te skuteczność swą wykazują nawet przez 8 miesięcy. Decydując się na takie rozwiązanie, zadbajmy o to, aby obroża nieustannie była w kontakcie z psią skórą.

↓ OBROŻE PRZECIWPCHELNE DLA PSA ↓Pudry i spraye przeciwpchelne dla psa wykazują się stosunkowo krótkim czasem działania – stosować możemy je zatem pomocniczo i raczej nie powinniśmy czynić z nich jedynej formy ochrony. Specjalne preparaty w aerozolu znakomicie sprawdzają się natomiast przy dezynfekcji psich legowisk oraz dywanów i foteli. Dodatkowo w roli wspomagających odstraszaczy dobrze radzą sobie też naturalne olejki, w tym przede wszystkim olejek cedrowy i lawendowy oraz psie szampony. Po te ostatnie natychmiastowo sięgnąć powinniśmy, gdy psa nie udało nam się w porę zabezpieczyć przed pchłami i mamy już do czynienia z inwazją tych pasożytów.

↓ SPRAYE PRZECIWPCHELNE DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © annaav — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza