poniedziałek, 30 września 2019

Grzałki akwariowe Aquael


Utrzymanie optymalnej temperatury w akwarium ma kluczowe znaczenie dla hodowli ryb oraz roślin. Trzeba pamiętać, że wszystkie organizmy zamieszkujące zbiornik mają określone wymagania środowiskowe, a od temperatury wody zależy ich zdrowie, a nawet życie. Dlatego organizując domowe akwarium, nie możemy zapomnieć o wyposażeniu go w odpowiednią grzałkę. Jaką najlepiej kupić?


Jaką funkcję w akwarium pełni grzałka?

Odpowiednie warunki środowiskowe to podstawa, jaką powinien zapewnić rybom każdy akwarysta. Nie wolno zapominać, że są to zwierzęta zmiennocieplne i jako takie, bywają niezwykle wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatury. Co więcej, warunki cieplne panujące w zbiorniku mają wpływ na aktywność ryb, ich zdrowie, samopoczucie, metabolizm, a także zdolności rozrodcze.

↓ GRZAŁKI AKWARIOWE AQUAEL ↓


Oczywiście każdy gatunek, w zależności od środowiska z jakiego się wywodzi, ma nieco inne wymagania termiczne. Większość ryb hodowanych w naszych akwariach zalicza się do gatunków ciepłolubnych, a to znaczy, że woda powinna mieć około 22-28 stopni Celsjusza. Wodę trzeba więc podgrzewać i utrzymywać jej stałą temperaturę. Do tego właśnie potrzebna jest grzałka. Dzięki niej uzyskujemy optymalną dla ryb temperaturę wody, unikamy jej gwałtownych spadków oraz wzrostów, które mogłyby zaszkodzić naszym podopiecznym. Pamiętajmy, że niekorzystne temperatury mogą stać się przyczyną chorób bakteryjnych i pasożytniczych, często skutkują także brakiem apetytu, spadkiem aktywności, a także zmian w zachowaniu, na przykład agresji czy nadpobudliwości.


Jak prawidłowo ogrzewać akwarium?


Na szczęście ogrzewanie akwarium nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Jeśli decydujemy się na hodowlę ryb zimnolubnych, to właściwie nie musimy ingerować w temperaturę wody. Jednak w przypadku akwarium tropikalnego zakup odpowiedniej grzałki  z termostatem jest już konieczny. Dzięki niemu ustawimy temperaturę odpowiednią dla zwierzaków i utrzymamy ją na tym samym poziomie.

Grzałka powinna mieć odpowiednią moc, dobraną pod kątem wielkości zbiornika. Ważne jest także jej prawidłowe umiejscowienie. Pamiętajmy, że grzałka powinna być całkowicie zanurzona w wodzie, jak najbliżej dna, ale nie powinna dotykać go bezpośrednio. Grzałkę warto zamontować w pobliżu filtra, dzięki czemu ciepło będzie rozprowadzane równomiernie po całym zbiorniku. Jeśli cenimy sobie walory estetyczne akwarium, możemy umieścić grzałkę na tylnej ścianie i zamaskować ją wyższymi roślinami czy dekoracjami.

Jaką grzałkę do akwarium wybrać?


Wybierając grzałkę do akwarium należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej moc. Jak już wspomnieliśmy powinna ona odpowiadać wielkości naszego zbiornika, a mówiąc dokładniej – jego objętości. Można przyjąć, że mniejsze i średnie akwaria do około 80 litów potrzebują grzałki o mocy 1W na 1 litr wody. Jeśli ustawimy akwarium w dobrze ogrzewanym pomieszczeniu, możemy wybrać grzałkę o mniejszej mocy, mniej więcej 0,85 na litr. Do większego zbiornika wystarczy około 0,5 W.

Warto wziąć też pod uwagę możliwość regulacji temperatury w razie różnych, nieprzewidzianych zdarzeń. Niektóre grzałki można też ustawiać na cykle dobowe. Dzięki temu nocą woda w akwarium zmienia temperaturę o jakieś 2-3 stopnie w stosunki w stosunku do tej, jaka panuje w ciągu dnia.

Grzałki Aquael do akwarium


Grzałki akwariowe Aquael to jedne z najczęściej wybieranych sprzętów tego rodzaju do akwarium. Są to produkty nowej generacji, o niezwykle czułym termostacie pozwalającym ustalić temperaturę z dokładnością do 0,4 stopnia Celsjusza. Wyposażone są w ceramiczny radiator ciepła oraz intuicyjny mechanizm regulacji temperatury, w zakresie od 20 do nawet 33 stopni.

Do wyboru mamy modele o mocy od 25W do 100W. Ich największą zaletą jest nowoczesna i praktycznie bezawaryjna konstrukcja. W przeciwieństwie do standardowych produktów tego typu, grzałki akwariowe Aquael pozbawione są włączników z bimetalu, co eliminuje ryzyko zapieczenia i dalszego wzrostu temperatury pomimo osiągnięcia ustawionego poziomu. Grzałkę wyposażono także w diody LED sygnalizujące tryb działania urządzenia oraz aktualną temperaturę. Co więcej, produkt może działać zarówno w środowisku morskim, jak i słodkowodnym.

↓ GRZAŁKI AKWARIOWE AQUAEL ↓

Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Sergii Figurnyi — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza