środa, 9 października 2019

Jak karmić jeża?


Jeże wielu osobom jawią się jako dość tajemnicze i zdystansowane zwierzaki. Ze względu na skryty tryb życia ich zwyczaje nie są dobrze znane. Do dziś powszechne jest błędne przeświadczenie, że jeże zajadają się głównie jabłkami. W rzeczywistości jadłospis kolczastych pupili jest dużo bardziej zróżnicowany i składa się przede wszystkim z pokarmów zwierzęcych. Jak karmić jeża? Jakimi przekąskami urozmaicać menu ulubieńca?


Naturalna dieta jeża


Aby skomponować właściwy jadłospis dla jeża, warto bliżej przyjrzeć się jego naturalnej diecie. Kolczaste stworzenia zaliczane są do zwierząt owadożernych. W ich menu znajdują się m.in. chrząszcze, świerszcze, szarańcze, motyle, ćmy. Choć owady stanowią podstawowy element diety jeży, ssaki te bardzo chętnie zjadają inne drobne bezkręgowce, m.in. dżdżownice, pająki czy ślimaki. Nie stronią również od większych zwierzaków, takich jak: żaby, jaszczurki, drobne gryzonie i ryby. Okazjonalnie jeże wzbogacają swoje menu padliną, jajami ptaków czy pokarmem roślinnym. U niektórych gatunków obserwuje się ponadto formę cekotrofii. Specyficzna baza pokarmowa ma ścisły związek z budową przewodu pokarmowego i przystosowaniami jeży do zdobywania pożywienia. Kolczaste ssaki mają krótki, prosty przewód pokarmowy. W żołądku dominuje część gruczołowa. Dodatkowo w przewodzie pokarmowym jeży wytwarzana jest chitynaza – enzym odpowiedzialny za rozkład chityny budującej zewnętrzne szkielety stawonogów. Pozwala to kolczastym zwierzakom efektywnie wykorzystywać spożywany pokarm.

 

Podstawowe zasady żywienia jeża


Jak karmić jeża w warunkach domowych? Przede wszystkim dieta zwierzaka powinna być równie bogata jak na wolności. Z tego względu należy zadbać o dużą różnorodność składników pokarmowych. Kolczaste zwierzaki mają wysokie zapotrzebowanie na białko pochodzenia zwierzęcego. Rekomenduje się, żeby jego zawartość w karmie dla jeża wynosiła co najmniej 30%. Domowi podopieczni są dość narażeni na otyłość, dlatego ich dieta powinna być jednocześnie niskotłuszczowa. Optymalna zawartość tłuszczu w pożywieniu nie może przekraczać 15-20%. Istotny jest także dodatek włókna – jego pożądany udział w karmie to 15%. Warto pamiętać o odpowiednich proporcjach wapnia do fosforu (1:1).

Głównym elementem diety jeża może być z powodzeniem niskotłuszczowa sucha lub mokra karma dla kota. Najlepiej, aby opierała się na kilku źródłach białka. Pożywienie w formie chrupiących granulek wspomoże higienę uzębienia zwierzaka. Musi mieć ono jednak odpowiednią twardość i wielkość. Krokieciki nie mogą być zbyt twarde ani duże, ponieważ jeż będzie miał problemy z ich pałaszowaniem. Pokarm mokry ma z kolei bardziej atrakcyjną, naturalną konsystencję, a jego trawienie nie nastręcza trudności. Możemy również zdecydować się na gotową, odpowiednio zbilansowaną karmę pełnoporcjową dla jeża. Tego typu pokarm zawiera wszystkie niezbędne składniki i jest ściśle dostosowany do specyficznych wymagań i upodobań kolczastego milusińskiego.

↓ POKARM DLA JEŻA ↓

 

Przekąski dla jeża


Oprócz gotowej karmy jeżowi warto podawać również owady i inne bezkręgowce – świerszcze, karaczany, dżdżownice, prosionki, drewnojady, mączniki. Dostarczą one pupilowi niezbędnej dawki chityny. Świetnym uzupełnieniem menu jeża będzie gotowane mięso (wołowe, z kurczaka, z indyka, ryb). Jeża można ponadto uraczyć ugotowanym jajkiem. Dobrym urozmaiceniem jadłospisu będą świeże owoce i warzywa. Jeżowi można od czasu do czasu podać kawałek jabłka, banana, melona, cukinii, ogórka, pomidora. Należy jednak unikać serwowania pupilowi warzyw bogatych w skrobię. Jako przekąski dla jeża warto stosować też płatki owsiane czy ugotowany ryż. Kolczaste ssaki nie trawią laktozy, dlatego nie powinniśmy serwować im produktów mlecznych. Zawartość wszystkich przysmaków w diecie jeża nie może przekraczać 15%.

W jaki sposób podawać pokarm jeżowi?


Jeże to małe drapieżniki, które wkładają sporo wysiłku w zdobywanie pożywienia. Zwierzaki te aktywnie przeszukują teren i polują na małe ofiary. W łowach pomaga im rozwinięty węch, dobry słuch i czuły zmysł dotyku. Doskonałym pomysłem jest więc umożliwienie kolczastemu pupilowi realizowania naturalnych zachowań pokarmowych. Aby zachęcić podopiecznego do aktywności, warto pochować smakowitego kąski w jego otoczeniu. Ogromną frajdę sprawi zwierzakowi także pałaszowanie naturalnych przekąsek. Niektóre owady karmowe możemy podawać żywe, by jeż mógł samodzielnie je zdobyć.

Kolczaste ssaki przystosowane są do aktywności nocnej. Najlepiej zatem karmić jeża późnym wieczorem. Można też pozostawić milusińskiemu nieco pożywienia do zjedzenia w ciągu dnia. Wszelkie niezjedzone mokre pokarmy należy codziennie usuwać.

Jeże mają niewielkie pyszczki, a ich ząbki nie są w stanie poradzić sobie z bardzo twardymi rarytasami. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, czy nasz podopieczny będzie mógł rozgryźć przekąskę, najlepiej rozdrobnić ją przed podaniem.

Serwowane jeżowi posiłki powinny mieć temperaturę pokojową. Najlepiej podawać je w niskich, stabilnych miskach, wykonanych z ceramiki. Zwierzakowi trzeba ponadto zapewnić stały dostęp do czystej wody.

Niezwykle ważną rolę w żywieniu jeża stanowi dokładny monitoring. Wskazane jest codzienne kontrolowanie ilości pokarmu spożywanego przez pupila. Nie należy nigdy przekarmiać ulubieńca. Jeż powinien otrzymywać każdego dnia wyznaczoną porcję pokarmową, o kaloryczności dostosowanej do jego aktywności i wieku. Warto systematycznie ważyć zwierzaka, by upewnić się, że serwowane pożywienie w pełni zaspokaja jego potrzeby.

↓ POKARM DLA JEŻA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © zorandim75  — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza