środa, 5 września 2018

Jak dbać o zęby psa?


Psy, podobnie jak ludzie, narażone są na cały szereg chorób i dolegliwości zębów oraz dziąseł. Nasi czworonożni przyjaciele borykają się z próchnicą oraz kamieniem nazębnym, chorobami przyzębia, zapaleniem dziąseł, a nawet parodontozą. Wszystkie te dolegliwości znacznie obniżają komfort życia pupila, mogą utrudniać mu jedzenie oraz codzienne funkcjonowanie. Jak temu zapobiec? W jaki sposób zadbać o psie zęby


Dlaczego trzeba dbać o psie zęby?


Ból zęba, ropień czy zapalenie dziąsła każdemu potrafią dać się we znaki. Warto pamiętać, że dolegliwości tego rodzaju dokuczają nie tylko nam, ale również naszym czworonogom. Pies cierpiący z powodu chorób zębów jest rozdrażniony, nie może jeść, traci ochotę do zabawy i spacerów.

Prawdziwym problemem są jednak bakterie namnażające się w okolicach chorego przyzębia i przenikające do psiego krwiobiegu. Ich toksyny mogą być przyczyną wielu poważnych chorób narządów, takich jak serce, nerki oraz wątroba. To wszystko zaczyna się jednak bardzo niepozornie – od tak zwanej płytki nazębnej, czyli resztek pokarmowych gromadzących się na powierzchni zębów zwierzaka. Brak odpowiedniej higieny sprawia, że płytka z czasem twardnieje tworząc kamień nazębny. Bakterie, dla których jest on pożywką, mogą wywołać ropne zapalnie dziąseł, które w fazie zaawansowanej przenosi się także na kości żuchwy oraz szczękę. Pamiętajmy więc, by nigdy  nie bagatelizować oznak próchnicy u psa. Ta z pozoru niegroźna dolegliwość może przysporzyć nam i zwierzowi wielu problemów w przyszłości.

Objawy chorób zębów i dziąseł u psa


Raz w tygodniu warto przeprowadzić dokładną inspekcję psich zębów, aby jak najwcześniej zauważyć ewentualne zmiany. Pierwszym objawem kamienia jest charakterystyczny, żółty lub brązowawy nalot na zębach, tuż przy linii dziąseł. Jeśli nie zaradzimy temu w porę to z czasem kamienia zacznie przybywać, a wraz z nim bakterii będących przyczyną większości chorób i stanów zapalnych. 

O złym stanie zębów oraz dziąseł psa świadczyć mogą także inne objawy, takie jak brzydki zapach z pyska, zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie dziąseł, ból zębów podczas jedzenia, wypadanie zębów, ślinotok oraz wypływ ropny z pyska lub nosa. Jeśli zauważymy coś podobnego, koniecznie zabierzmy pupila do weterynarza.


Szczotkowanie zębów u psa


Niestety wielu właścicieli wychodzi z założenia, że mycie psich zębów to zwykła fanaberia. Tymczasem regularne szczotkowanie może w widoczny sposób zmniejszyć problem kamienia nazębnego i uchronić pupila przed wieloma nieprzyjemnymi chorobami. Zęby czworonoga wystarczy myć raz w tygodniu. Potrzeba będzie nam do tego szczoteczka oraz specjalna pasta dla czworonogów, o bezpiecznym, naturalnym składzie i zachęcającym, mięsnym smaku. Szczoteczki dostępne w sklepach zoologicznych są odpowiednio wyprofilowane i przystosowane do mycia psich zębów. Na rynku dostępne są także preparaty do smarowania dziąseł, które zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej i hamują namnażanie bakterii wewnątrz jamy ustnej.


Karma wspomagająca higienę jamy ustnej dla psa


Niestety za większość chorób zębów oraz dziąseł u psów odpowiada zła dieta. To zaś oznacza, że wielu kłopotów i dolegliwości z nimi związanych możemy uniknąć po prostu podając psu właściwą i odpowiednio zbilansowaną karmę. Pokarm dla czworonoga powinien być bogaty we wszelkie witaminy oraz minerały, a także składniki, takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Na rynku dostępne są już karmy o specjalnym składzie, wspomagające higienę zębów i jamy ustnej u czworonogów. Ich skład ogranicza odkładanie się kamienia nazębnego, sprzyja utrzymaniu prawidłowego pH jamy ustnej i hamuje rozwój bakterii.

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PSICH ZĘBÓW ↓Dużą rolę odgrywa także forma i konsystencja pokarmu. Wielu weterynarzy poleca suche karmy, ponieważ twarde granulki podczas jedzenia powodują ścieranie się kamienia nazębnego. Psa można karmić także surowym mięsem oraz kośćmi (dieta BARF), które w naturalny sposób hamują przyrost płytki nazębnej i sprzyjają utrzymaniu higieny wewnątrz jamy ustnej zwierzaka.


Gryzaki dentystyczne dla psów


Od czasu do czasu możemy zaserwować pupilowi także specjalną przekąskę dentystyczną. Na rynku dostępne są różnego rodzaju gryzaki, między innymi naturalne, suszone gryzaki dla psów, takie jak żwacze wołowe, kości, skórki i tym podobne. Stanowią one pyszną przekąskę dla pupila, a ponadto ich żucie sprzyja redukcji kamienia nazębnego. Niektóre smakołyki zawierają także specjalne ekstrakty roślinne, które pomagają uporać się z problemem nieświeżego zapachu z psiego pyska.

Pamiętajmy także o regularnych wizytach u weterynarza. Podczas rutynowych badań lekarz oceni stan jamy ustnej zwierzaka i wykryje ewentualne zmiany.

↓ PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz