wtorek, 11 września 2018

Jak dbać o sierść persa?



Koty perskie słyną z długiej, puszystej i wyjątkowo pięknej sierści. Uroda tych zwierzaków zawróciła w głowie już niejednemu kociarzowi, ale trzeba pamiętać, że jest ona w dużej mierze efektem starannej pielęgnacji. Utrzymanie futra persa w należytym porządku jest naszym zadaniem i wymaga pewnego wysiłku. Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga pers? Co zrobić, by jego sierść zawsze była miękka i błyszcząca?


Czesanie sierści persa


Długa i gęsta sierść kota perskiego wymaga starannej pielęgnacji. Ze względu na swą strukturę ma ona tendencję do kołtunienia i filcowania, należy więc codziennie ją wyczesywać. Szczotkowanie to absolutna podstawa pielęgnacji kota perskiego. Dzięki temu jego sierść pozostanie jedwabiście gładka i wolna od kołtunów. Czesanie ma także inne korzyści, o których warto wspomnieć. Po pierwsze, zabieg ten jest swego rodzaju masażem, który pobudza krążenie, poprawia ukrwienie skóry i odżywia mieszki włosowe.

Po drugie, czesząc futerko pupila rozprowadzamy po nim łój, czyli naturalną wydzielinę skóry, która nabłyszcza włosy, nadaje im miękkości i chroni przed wysuszeniem. Co więcej, dzięki regularnemu wyczesywaniu martwych włosów ograniczamy ilość sierści, jaką zwierzak połyka podczas samodzielnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kule włosowe, które tworzą się w przewodzie pokarmowym zwierzaka na skutek wylizywania sierści często zaburzają pracę układu, a skrajnych przypadkach prowadzą do jego zaczopowania.


Czym czesać kota rasy perskiej?


Do wyczesania sierści persa potrzebne będą nam odpowiednie narzędzia, przede wszystkim metalowy grzebień oraz włosiana szczotka. Wszystko znajdziemy z dobrym sklepie zoologicznym. Grzebień powinien mieć szeroko rozstawione zęby, dzięki którym szybko i sprawnie rozdzielimy pasma sierści i rozprawimy się z kołtunami. Szczotka z naturalnego włosia służy z kolei do wygładzania i ułożenia futra pupila. Dzięki niej wymasujemy skórę czworonoga, usuniemy z sierści kurz i rozprowadzimy po niej naturalne sebum. Po takim zabiegu futerko persa powinno być miękkie, puszyste i błyszczące.

↓ SZCZOTKI I GRZEBIENIE DLA KOTA PERSKIEGO ↓



Kota czeszemy od głowy po ogon, powolnymi, posuwistymi ruchami. Jeśli sierść jest bardzo splątana, możemy użyć specjalnego pudru lub odżywki, która ułatwia rozczesywanie. Zabieg ten warto połączyć z zabawą oraz pieszczotami, zwłaszcza w przypadku kotów, które nie przepadają za czesaniem. Pamiętajmy, by po każdym zabiegu nagrodzić pupila ulubionym przysmakiem.

Czy persa trzeba kąpać?


Od czasu do czasu persa należy także wykąpać. Grzebień i szczotka mogą poradzić sobie z usunięciem kurzu i mniejszych zabrudzeń, ale prawdziwego brudu, zarazków i resztek martwego naskórka pozbędziemy się z sierści tylko podczas kąpieli. Kota perskiego kąpiemy w letniej wodzie i specjalnym szamponie dla kotów. Na rynku znajdziemy preparaty dedykowane persom, które doskonale radzą sobie z oczyszczeniem ich futerka, a w dodatku pozostawiają je miękkie, gładkie i nabłyszczone. Podczas kąpieli uważajmy, by woda z płynem nie dostała się do oczu i uszu pupila. Szampon należy dokładnie spłukać. Jego resztki mogłyby sklejać sierść lub zostać zlizane przez zwierzaka. Aby wzmocnić i wygładzić sierść persa możemy użyć także odżywki przeznaczonej specjalnie dla tej rasy.

↓ SZAMPON DLA KOTA PERSKIEGO ↓



Na rynku dostępne są także rozmaite pudry, spraye oraz preparaty nabłyszczające sierść, dedykowane zwłaszcza kotom wystawowym. Jeśli nasz pupil nie bierze udziały w konkursach piękności, możemy poprzestać na tradycyjnym szamponie i odżywce. Pamiętajmy, że im krócej kąpiel potrwa tym lepiej. Koty nie nalezą do wielkich amatorów kąpieli i przeważnie witają je z umiarkowaną radością.

Czym karmić persa?


Wygląd i kondycja sierści kota perskiego zależą także od diety, którą mu zapewniamy. Podstawą jadłospisu pupila powinna być pełnowartościowa karma, bogata w wysokiej jakości białko oraz tłuszcze zwierzęce. Dieta pupila powinna być jak najbardziej urozmaicona. Poza suchą karmą od czasu do czasu możemy podać mu także pokarm mokry lub kawałek mięsa drobiowego, wołowego, rybę lub nabiał w odpowiednich ilościach. Pokarm musi dostarczać zwierzakowi witamin i minerałów, a nade wszystko – nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Związki te są niezbędne dla utrzymania zdrowej i błyszczącej sierści. Unikajmy niskiej jakości karm, nafaszerowanych sztucznymi dodatkami i konserwantami. Takie jedzenie szybko odbija się na kondycji zwierzaka i wpływa na wygląd jego sierści.

↓ KARMA DLA KOTA PERSKIEGO ↓


Tekst: Angelika Podgajna

Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz