wtorek, 18 września 2018

Jak dbać o sierść haskiego?Psy rasy siberian husky nie bez powodu najlepiej odnajdują się w zimowej scenerii. Doskonałą izolację termiczną czworonogi te zawdzięczają swojej grubej szacie. Nie można jednak zapominać, że sierść tego typu wymaga specjalnej pielęgnacji. Jak sprawić, by pupil z Syberii mógł zawsze poszczycić się pięknym futrem?


Podstawowe zasady pielęgnacji sierści psów rasy siberian husky


Wyjątkowo obfita, dwuwarstwowa sierść to niewątpliwa ozdoba każdego husky'ego. Szata tych czworonogów składa się z gęstego, miękkiego podszerstka oraz prostego i przylegającego do ciała włosa okrywowego o średniej długości. Takie futro świetnie chroni nie tylko przez niskimi temperaturami, ale również przed przemoczeniem. Niestety, bujny podszerstek sprawia także, że siberian husky linieją bardzo intensywnie. Największym wyzwaniem, jakiemu muszą sprostać właściciele tych psiaków, jest zatem ich regularne szczotkowanie, które ma zapobiec filcowaniu się sierści oraz umożliwić usunięcie martwych włosów. Warto pamiętać, że wszelkie zaniedbania w pielęgnacji pupila mogą znacząco utrudniać prawidłową wentylację skóry, a co za tym idzie – prowadzić do podrażnień i infekcji.

↓ AKCESORIA DO CZESANIA HASKIEGO ↓Szatę czworonogów rasy husky syberyjski należy dokładnie wyczesywać przynajmniej 2 razy w tygodniu. W czasie linienia trzeba to robić nawet dwa razy dziennie. W trakcie szczotkowania powinniśmy skrupulatnie rozdzielić podszerstek i ułożyć włos okrywowy. Należy zwracać też baczną uwagę na sierść rosnącą między palcami, która może utrudniać chodzenie. W razie potrzeby trzeba ją przyciąć specjalnymi nożyczkami o zaokrąglonych końcach. W przypadku psów rasy siberian husky nie musimy natomiast zbytnio przejmować się kąpielami. Szczególna struktura sierści powoduje, że włos nie jest zbyt podatny na brudzenie, a usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń przy użyciu szczotki lub kosmetyków stosowanych na sucho nie stanowi większego problemu. Psiaki należy więc kąpać jedynie sporadycznie, maksymalnie kilka razy w roku. Po każdym takim zabiegu sierść trzeba jednak dokładnie wysuszyć i przeczesać.

Okrywę włosową husky’ego syberyjskiego warto wzmacniać także poprzez prawidłowe żywienie. Łamliwa bądź matowa sierść może bowiem świadczyć o niedoborach pokarmowych. Jadłospis pupila powinien być zasobny przede wszystkim w wartościowe białko zwierzęce. W czasie linienia lub w przypadku kłopotów z szatą niezwykle pomocne mogą okazać się suplementy diety z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, witaminami, minerałami i aminokwasami siarkowymi. Z powodzeniem możemy sięgnąć również po specjalne karmy lub przysmaki wspomagające odbudowę sierści.

↓ KARMA DLA HASKIEGO ↓Akcesoria do czesania siberian husky’ego


Do pielęgnacji sierści psów rasy siberian husky warto wykorzystać drucianą szczotkę z wyprofilowanymi igłami i metalowy grzebień o średnio rozstawionych zębach. Akcesoria te umożliwią nam gruntowne wyczesanie gęstej okrywy włosowej pupila. Przydatna może być także dosyć twarda włosiana szczotka, która dodatkowo nabłyszczy i wygładzi szatę czworonoga. Nie obejdzie się ponadto bez narzędzi do usuwania podszerstka. Bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku pudlówka. W czasie linienia prawdopodobnie nic nie zastąpi jednak furminatora, który pomoże nam się uporać z kępami wypadającej sierści.

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI SIERŚCI HASKIEGO ↓Kosmetyki dla husky’ego syberyjskiego 


Odpowiednio dobrane kosmetyki mogą znacząco poprawić wygląd szaty psiaków z Syberii oraz podkreślić ich naturalne walory. Z tego względu dla tych czworonogów należy zakupić przede wszystkim preparaty zwiększające objętość futra oraz nawilżające. Jeśli zwierzak gubi dużo sierści, można zaaplikować mu specyfiki odżywiające i regenerujące, które wspomogą odbudowę okrywy włosowej. Takie produkty warto wykorzystać też w czasie okresowej wymiany futra. Wśród kosmetyków dla husky'ego nie może zabraknąć również specyfików bez spłukiwania. Zaopatrzmy się przede wszystkim w suchy szampon do czyszczenia wszelkich zabrudzeń i preparat w sprayu do stosowania podczas szczotkowania sierści. Zazwyczaj nieco więcej pracy trzeba włożyć w pielęgnację wystawowych czworonogów. Przed konkursem piękności można zastosować u nich szampony i odżywki intensyfikujące kolor szaty lub usuwające przebarwienia.

↓ WITAMINY DLA HASKIEGO WZMACNIAJĄCE SIERŚĆ ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz