czwartek, 13 września 2018

Najinteligentniejsze rasy psów


Każdy psiak jest wyjątkowy i my, jako właściciele, nie tylko kochamy pupila całym sercem, ale także rozumiemy większość sygnałów, które wysyła, on zaś rozumie nasze. To zupełnie naturalne, że dla nas kudłacz jest najpiękniejszy i najmądrzejszy ze wszystkich – to trochę tak jak z dziećmi, przecież bardzo mocno wierzymy, że nasza pociecha jest wyjątkowa.

To prawda – każdy psiak jest niepowtarzalny i każdy ma swoje talenty oraz, oczywiście, te słabsze strony. Ze statystykami jednak trudno dyskutować, a są one takie, że istnieją konkretne rasy psów, które uważa się za bardziej inteligentne niż pozostałe. Warto je znać, choćby z czystej ciekawości, jednak nigdy nie zapominajmy, że powstały po to, aby dać ogólne pojęcie, jak wygląda poziom inteligencji poszczególnych ras i są to wyniki uśrednione. Jeżeli nasz pupil nie należy do czołowych ras w rankingu inteligencji nie znaczy to, że nie jest inteligentny. Jeżeli jednak jest, mamy oczywiście powód do dumy. Potraktujmy zatem sprawę trochę z przymrużeniem oka.

Czym jest psia inteligencja?


Sprawa jest bardzo skomplikowana, bo tak naprawdę nie ma na powyższe pytanie żadnej konkretnej, jasnej i zamykającej problem odpowiedzi. Inteligencja u psa to coś bardzo złożonego, składa się na nią mnóstwo czynników i niezwykle trudno jest znaleźć sposób, aby ją zmierzyć. Nawet z ludzką inteligencją mamy do tej pory sporo problemów, choć istnieją bardzo dobre testy do jej badania. Z psiakami jest zatem jeszcze trudniej, bo porozumienie się z nimi okazuje się trudniejsze i oparte na zupełnie innych kategoriach. Oczywiście w dzisiejszych czasach nauka niezwykle się rozwinęła, ale nie oznacza to, że możemy z dumą ogłosić, iż pozwaliśmy wszystkie tajniki psiej (i w ogóle zwierzęcej) inteligencji. U psiaków ponadto mierzy się nade wszystko inteligencję społeczną, czyli umiejętność wchodzenia w złożone interakcje z właścicielem lub innymi stworzeniami. Poprzez liczne badania udowodniono, że o ile na przykład młode szympansy lepiej radzą sobie z zadaniami związanymi z funkcjonowaniem w przestrzeni, o tyle psiaki są o wiele lepsze w dziedzinach takich jak odczytywanie komunikatów albo kooperacja. Inteligencja społeczna psiaków okazała się porównywalna z tym samym rodzajem inteligencji u dwuletnich dzieci (oczywiście to trochę zależy od rasy). Testy przeprowadzono oczywiście „w ruchu”, bo przecież nikt nie podsunie kudłaczowi kartki z testem na wysokość IQ. Rozumienie komunikatów oraz wykonywanie poleceń jest też oczywiście kwestią treningu, więc oszacowanie inteligencji społecznej psiaków było naprawdę trudnym zadaniem. W Internecie możemy znaleźć specjalne zestawy do zbadania pupila, wielu właścicieli skarży się jednak, że są one mało miarodajne, bo opierają się przede wszystkim właśnie na posłuszeństwie zwierzaka i jego doświadczeniu w trenowaniu z właścicielem. Czy chcemy się pobawić i taki test wykonać z naszym pupilem – to już kwestia wyboru. Nie podchodźmy tylko do sprawy śmiertelnie poważnie, potraktujmy to bardziej jako rozrywkę i nie rozpaczajmy, kiedy wynik nie okaże się bardzo wysoki. Wystarczy przecież, że psiak ma zły dzień albo buntowniczy nastrój.

Najinteligentniejsze rasy psów – ranking


Ranking najinteligentniejszych ras psów został stworzony pod kątem takich cech, jak posłuszeństwo, podatności na szkolenie, szybkości uczenia się i zapamiętywania, a zatem czegoś, co naukowcy określili mianem inteligencji użytkowej.

Pierwsze miejsce w tym rankingu zajmuje border collie. Należy do psiaków pasterskich, więc w jego naturze leży zaganianie i pilnowanie stada. Umie współpracować, jest bardzo bystry, zdyscyplinowany i ma mnóstwo energii. Jeśli właściciel nie wykorzysta jego talentu i umiejętności w inteligentnych zabawach, psiak sam coś sobie znajdzie, ale taka aktywność może nam nie przypaść do gustu, bo skończy się na przykład zdemolowaniem ogrodu. Warto regularnie trenować z border collie, bo ma mnóstwo zapału i jest świetnym obserwatorem.

Drugie miejsce należy do… pudla. Warto o tym pamiętać, kiedy następnym razem przyjdzie nam chęć, aby trochę pożartować sobie z tej rasy i jej dziwnej fryzury. Pudle są bardzo bystre i błyskawicznie się uczą. Doskonale kojarzą wiele sytuacji, rozumieją też bogaty repertuar ludzkich słów. Do tego są bardzo przyjacielskie i doskonałe do wychowywania się z dziećmi.

Trzecie miejsce w rankingu najinteligentniejszych ras psów zajmuje owczarek niemiecki. Ma wielką radość z uczenia się nowych rzeczy i przychodzi mu to bardzo szybko. Jest ponadto cierpliwy i bardzo przywiązany do człowieka. Może mieć jednak skłonności do dominacji, więc odpowiedni trening jest obowiązkowy. Owczarek to doskonały tropiciel. Wymaga regularnego i naprawdę sporego ruchu, więc jego właściciel też powinien mieć dobrą kondycję fizyczną. Owczarki niemieckie pracują w służbach ratunkach oraz w policji. Znajdują zaginionych ludzi i ukryte narkotyki. Sprawdzają się też jako ratownicy albo pomocnicy w przypadku osób niepełnosprawnych. Naprawdę wszechstronne psiaki!

Na czwartym miejscu jest golden retriever. Uczy się bardzo szybko i można go nauczyć prawie wszystkiego. Doskonale wszystko zapamięta! Jest bardzo wrażliwy, więc trzeba umieć pracować z nim delikatnie i nie przymuszać. Z natury bardzo towarzyski i uwielbiający nowe wyzwania. Dzięki świetnej pamięci może pracować jako psiak wykrywający narkotyki albo wycieki gazu. Ma ponadto niezwykle umiejętności: potrafi wyczuć spadek poziomu cukru we krwi chorego albo na przykład ostrzec przed nadejściem ataku padaczki. Potrzebuje jednak równie aktywnego właściciela, bo w domu zwyczajnie się zanudzi.

Wielką piątkę najinteligentniejszych ras psów zamyka doberman. Jest bardzo bystry, ale też lubi kombinować, więc warto zawsze być gotowym na niespodziankę. Ma mnóstwo energii i jest bardzo ciekawy świata. Uczy się naprawdę szybko, ale niestety wszystkiego, a zatem niepożądanych zachowań także, zatem trening od najmłodszych lat to obowiązek. Doskonały w wyciąganiu wniosków i rozwiązywaniu problemów. Nauczy się nie tylko otwierać drzwi od salonu, ale też lodówkę, więc bądźmy czujni. 

Wśród bardzo inteligentnych psiaków znalazły się w rankingu również: owczarek szetlandzki, labrador retriever, papillon, rottweiler oraz australijski cattle dog.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz