piątek, 30 marca 2018

Ściółki dla szczura


Sprowadzając do domu małego gryzonia, zadbać musimy o to, by zapewnić mu należyte warunki do życia. W pierwszej kolejności nabyć powinniśmy więc odpowiednią klatkę oraz ściółkę dla zwierzaka. Ta ostatnia spełniać musi przynajmniej parę ważnych funkcji. Ściółka powinna dobrze chłonąć mocz, niwelować nieprzyjemny zapach i ułatwiać nam utrzymanie czystości. Zadbajmy też o to, żeby wybrany przez nas rodzaj podłoża przyjemny był dla szczurzych łapek.


Podczas poszukiwania ściółki dla gryzonia, uzbrój się w cierpliwość


Na rynku dostępnych jest wiele różnorakich ściółek dla gryzoni. Produkty te różnią się od siebie nie tylko ceną, ale i rozmaitymi właściwościami. Stąd też wcale nie tak łatwo jest wskazać uniwersalny produkt, który sprawdzi się w przypadku każdego zwierzaka. Niektórzy mali pupile cierpiący na alergie, źle będą czuć się w klatkach wyłożonych trocinami bądź żwirkiem drewnianym. Inni z upodobaniem podgryzać mogą wyściółki bawełniane. Indywidualne testowanie oparte na metodzie prób i błędów oraz oczywiście na obserwacji zwierzaka w tym wypadku wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Nie zaszkodzi jednak parę wskazówek, ułatwiających poszukiwania.  

Trociny


Trociny to jedna z najtańszych i najczęściej kupowanych ściółek. Szczególnie te drobno pocięte przypadną pupilowi do gustu, gdyż będą one delikatne dla szczurzych łapek. Niestety, choć trociny całkiem nieźle chłoną wilgoć, nie są one w stanie w sposób zadowalający niwelować nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo ten rodzaj ściółki, szczególnie drobnej, dość mocno pyli, łatwo uczulać może więc on zwierzaka. Wybierając trociny dla szczura, zawsze powinniśmy wiedzieć, z jakiego pochodzą one drzewa. Te pozyskiwane z drewna iglastego, zwłaszcza z cedru i sosny, zawierają dużą ilość fenoli – żrących substancji wywołujących u gryzoni choroby wątroby oraz układu oddechowego.

↓ TROCINY DLA SZCZURA ↓Siano


Dla niektórych domowych zwierzaków, m.in. dla królików, sianko jest podstawą diety. Często zdarza się jednak, że właściciele gryzoni próbują stosować je jako wyściółkę do klatek. W roli podłoża dla szczura siano sprawdza się raczej kiepsko. Nie chłonie ono zapachu, nie chłonie też wilgoci. Namoknięte zaś szybko trąci zgnilizną. Jeśli chcemy do szczurzego lokum wrzucić nieco siana, ograniczmy się do niewielkiej tylko ilości – takiej, która nada się na legowisko.

↓ SIANKO DLA SZCZURA ↓


Żwirek drewniany


Drewniany żwirek dla szczura z całą pewnością nie należy do opcji najtańszych. Jeśli jednak zależy nam na tym, by klatkę zwierzaka utrzymać w należytej czystości, będzie on całkiem niezłym rozwiązaniem. Żwirek drewniany dobrze chłonie zarówno wilgoć, jak i zapachy. Nie pyli on też, nie przykleja się do futra zwierzaka i w składzie swym nie zawiera żadnych szkodliwych dla naszego pupila substancji. Dodatkowo produkt ten jest też dość wydajny – wyściółki takiej nie musimy zmieniać tak często, jak trocin czy siana.

↓ ŻWIREK DLA SZCZURA ↓Żwirek dla kotów


Nic nie stoi na przeszkodzie, by właściciele gryzoni sięgali też po żwirki dedykowane kotom. Te nie pylą i zbrylają się w kontakcie z moczem, dzięki czemu dobrze neutralizują wilgoć oraz pozwalają wyeliminować rozwijające się w klatce grzyby i bakterie. Z likwidacją zapachu bywa różnie i trzeba przyznać, że często zależy to od ceny. Najtańsze z dostępnych na rynku propozycji są dość mało wydajne – szybko przesiąkają brzydką wonią i domagają się wymiany. Sięgając po produkty dedykowane kotom, wybierajmy w 100% naturalne żwirki drewniane bądź bentonitowe. Dodatkowym plusem tych pierwszych jest to, że czyszcząc klatkę, spokojnie wrzucić możemy je do toalety. Minusem kocich żwirków jest ich dość duża twardość, przez co szczurom chodzić może się po nich niezbyt wygodnie. Niektóre ogonki wpadają też na pomysł, by ściółkę taką wykorzystać w roli chrupkiego przysmaku.

↓ ŻWIREK BENTONITOWY DLA SZCZURA ↓Podłoże bawełniane


Innym rodzajem podłoża, który sprawdzi się zwłaszcza w przypadku małych alergików,  jest w pełni naturalna bawełna. Wyściółka taka ma właściwości antybakteryjne, jest też kurzoodporna i dobrze pochłania wilgoć oraz zapachy. Ze względu na miękkość ten rodzaj podłoża z pewnością przypadnie do gustu gryzoniom. Choć spożycie go w niewielkich ilościach dla zwierzaka nie jest szkodliwe, z bawełny zrezygnować powinniśmy wówczas, gdy pupil regularnie ją podjada.

↓ BAWEŁNIANE PODŁOŻE DLA SZCZURA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz