poniedziałek, 19 marca 2018

Objawy boreliozy u psa


Obecnie chyba każdy wie już jak poważnym problemem może być borelioza. Niestety o chorobie tej mówi się najczęściej w kontekście ludzi, kompletnie zapominając o tym, jak wielkim zagrożeniem jest ona również dla naszych czworonogów. Warto o tym pamiętać, szczególnie w sezonie wiosenno -letnim, gdy wraz z pupilem spędzamy więcej czasu na spacerach po parku, lesie lub innych terenach zielonych. Na czym polega borelioza, jakie daje objawy i jak uchronić przed nią psa?


Czym jest borelioza?


Borelioza, zwana również chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową, to przewlekła choroba bakteryjna, atakująca narządy wewnętrzne. Wywołują ją tzw. krętki, czyli bakterie z rodziny Borrelia burgdoferi, przenoszone głównie przez kleszcze pospolite. Do zarażenia boreliozą dochodzi, gdy kleszcz żeruje na zwierzęciu dłużej niż 48 godzin. Dlatego tak ważne jest skrupulatne oglądanie czworonoga po powrocie z każdego spaceru oraz poprawne usuwanie kleszczy. Bakteria, która dostała się do krwiobiegu atakuje narządy wewnętrzne, przede wszystkim serce, osierdzie oraz opony mózgowo-rdzeniowe, choć w przypadku psów na pierwszy plan wysuwają się problemy stawowe.

Jakie są objawy boreliozy u psa?


Borelioza jest chorobą wyjątkowo podstępną i trudną do zdiagnozowania, ponieważ nie daje żadnych jednoznacznych objawów. Choroba ta może rozwijać się niezauważenie nawet przez kilka miesięcy, a jej pierwsze symptomy do złudzenia przypominają oznaki innych schorzeń. Co więcej, typowe objawy kliniczne nie pojawiają się u wszystkich psów, szacuje się nawet, że oznaki świadczące o zakażeniu wykazuje zaledwie 5% z nich.

Do najczęstszych objawów boreliozy u psów zalicza się wysoką gorączkę, brak apetytu, osłabienie oraz apatię. Dosyć charakterystyczne są także problemy ze stawami, pojawiające się w późniejszej fazie choroby. Silny stan zapalny oraz obrzęk stawów powodują ból i utrudniają psu poruszanie się. Objawy te mogą samoistnie ustępować i nawracać po kilku dniach. Choroba przyjmuje stan przewlekły, a w stawach dochodzi do trwałych zmian zwyrodnieniowych.

Warto dodać, że charakterystyczny dla ludzi objaw rumienia wędrującego, u psów pojawia się niezwykle rzadko.

Borelioza u psa - powikłania


Jednym z możliwych powikłań boreliozy u psa jest zapalenie kłębuszków nerkowych, prowadzące do niewydolności tego narządu oraz objawów, takich jak wymioty, utrata wagi czy obrzęk obwodowy. Może dojść także do zapalenia mięśnia sercowego, opon mózgowych lub wątroby. Niekiedy u chorych zwierząt obserwuje się także problemy z oddychaniem, powiększenie węzłów chłonnych, arytmię oraz niewydolność układu krążenia.

Leczenie boreliozy


Boreliozę diagnozuje się na podstawie specjalistycznych testów laboratoryjnych, nastawionych na wykrycie przeciwciał obecnych we krwi zwierzaka. Badaniom poddaje się także mocz oraz próbkę mazi stawowej. W większości lecznic weterynaryjnych dostępne są także szybkie testy płytkowe, pozwalające wyryć pewną ilość przeciwciał. Niestety badanie tego rodzaju nie daje odpowiedzi na to, w jakiej fazie choroby znajduje się pies i jak poważny jest jego stan.

↓ SZCZYPCE DO USUWANIA KLESZCZY DLA PSA ↓


Leczenie boreliozy opiera się na długotrwałej antybiotykoterapii. Najczęściej używanymi środkami są amoksycylina oraz doksycylina. Terapia trwa zwykle około 4 tygodni, ale nie zawsze kończy się usunięciem borelii z organizmu. Poza antybiotykami lekarz może zalecić także leki przeciwzapalne lub wspomagające pracę wątroby i nerek, a także środki łagodzące konkretne objawy.

Jak zabezpieczyć psa przed boreliozą?


Przede wszystkim unikajmy miejsc obfitujących w kleszcze. Nigdy nie pozwalajmy psu wchodzić w wysoką trawę lub gęste zarośla, w których przeważnie aż roi się od tych owadów. Dla ochrony warto stosować także specjalne preparaty odstraszające kleszcze w formie kropli lub sprayów. W internetowym sklepie zoologicznym Telekarma.pl » dostępne są również obroże przeciwkleszczowe oraz tabletki chroniące przed pasożytami. Istnieje również szczepionka przeciwko boreliozie. Podaje się ją zwierzakom po ukończeniu 12 miesiąca życia w dwóch dawkach z kilkutygodniowym odstępem. Szczepionkę tę należy powtarzać raz w roku, najlepiej przed początkiem sezonu aktywności kleszczy.

↓OBROŻA PRZECIWKLESZCZOWA DLA PSA ↓


Pamiętajmy, że żadna z tych metod nie chroni psa w stu procentach, dlatego po każdym spacerze należy dokładnie przejrzeć i wyszczotkować jego sierść. W przypadku znalezienia kleszcza powinniśmy go jak najszybciej usunąć. Jeśli nie jesteśmy pewni jak zrobić to poprawnie, poprośmy o pomoc weterynarza.

↓ KROPLE SPOT ON PRZECIW KLESZCZOM DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza