niedziela, 28 stycznia 2018

Zabawki dla gryzoni

Gryzonie żyjące na wolności każdego dnia stają przed nowymi wyzwaniami. Same muszą zdobyć pokarm, zatroszczyć się o potomstwo, a nade wszystko unikać drapieżników. W naszych domach wiedzie im się dużo lepiej, ich życie jest spokojniejsze, ale też nieco bardziej monotonne. Trzeba pamiętać, że zwierzaki te wyjątkowo źle znoszą nudę, a ruch i wysiłek fizyczny są im niezbędne. Dlatego właśnie w klatce gryzonia nie może zabraknąć odpowiednich akcesoriów do zabawy. Jakie zabawki dla gryzoni są najlepsze?


Jak wybrać zabawkę dla gryzonia?


Wybierając zabawki dla gryzonia, powinniśmy najpierw dobrze poznać jego zwyczaje oraz dowiedzieć się, jaki tryb życia prowadziłby na wolności. Pamiętajmy, że nie każdy, dostępny w sklepie gadżet nadaję się tak samo dla wszystkich gryzoni. W zależności od gatunku, zwierzaki te mogą prowadzić całkiem odmienny tryb życia i mieć w związku z tym zupełnie inne potrzeby. Dobra zabawka powinna pobudzać gryzonia do zgodnych z jego naturą zachowań oraz umożliwiać mu realizację swych instynktownych potrzeb.

Ogromne znaczenie ma także wielkość akcesoriów. Zabawka powinna być bezpieczna dla gryzonia i dostosowana do jego gabarytów. Upewnijmy się, czy pupil nie utknie w wąskim tunelu ani nie spadnie ze zbyt wąskiej półki czy huśtawki. Zabawki, które skłaniają małego zwierzaka do przyjmowania niewygodnych pozycji lub wymagają wysiłku ponad jego możliwości stanowią zagrożenie, a ich użytkowanie może prowadzić do groźnych urazów.

Kołowrotek dla gryzonia


Kołowrotek to chyba najpopularniejsza zabawa dla gryzoni. Właściwie trudno wyobrazić sobie klatkę dla chomika czy myszoskoczka, w której brakowałoby odpowiedniego kołowrotka. Jest to jedna z tych zabawek, które umożliwiają zwierzakowi realizację i zaspokojenie naturalnej potrzeby ruchu i wysiłku fizycznego. Dzięki niej pupil zachowa kondycję, dobre samopoczucie oraz równowagę psychiczną.

W sklepach zoologicznych dostępne są różne modele kołowrotków dla gryzoni, miedzy innymi plastikowe, metalowe i drewniane. Zabawka tego rodzaju powinna być oczywiście dopasowana do gabarytów pupila. Zbyt mały kołowrotek mógłby zmuszać go do przybierania niewygodnej, szkodliwej dla kręgosłupa pozycji. Warto także wybierać modele z zabudowaną bieżnią, dożo bezpieczniejszą i wygodniejszą dla drobnego zwierzaka.

↓ KOŁOWROTKI DLA GRYZONI ↓


Tunele dla gryzoni


W klatce dla gryzonia powinno znaleźć się także przynajmniej kilka tuneli i podwieszanych korytarzy. Są one namiastką prawdziwych nor i rozległych labiryntów, jakie niektóre gryzonie budują na wolności.  Większość tych zwierzaków uwielbia się w nich kryć lub przemierzać je w poszukiwaniu ukrytych smakołyków. Podziemne korytarze pełnią też funkcję bezpiecznego azylu, w którym pupil chowa się na czas snu lub odpoczynku.

↓ TUNELE DLA GRYZONI ↓


Zabawki do wspinaczki dla gryzoni


Niektóre gryzonie zamiast drążyć podziemne korytarze wolą wspinać się lub skakać. Urządzając ich klatkę nie możemy więc zapomnieć o akcesoriach umożliwiających przemieszczanie się po klatce nie tylko wzdłuż, ale i wzwyż. W sklepach znajdziemy między innymi drewniane drabinki, schodki, mostki, gałęzie, liny oraz hamaki dla gryzoni. Jeśli klatka pupila jest odpowiednio wysoka, możemy urządzić w niej dwie, a nawet trzy  kondygnacje, dzięki którym gryzoń będzie mógł oglądać otoczenie z góry. Dodatkowe półki, i platformy urozmaicą środowisko pupila, zapewnią mu więcej przestrzeni i stworzą nowe możliwości do zabawy.

↓ HAMAKI DLA GRYZONI ↓


Zabawki do gryzienia


Każdy gryzoń, gdyby tylko mógł, przyznałby na pewno, że nie ma nic lepszego niż gryzienie. Te małe zwierzaki uwielbiają gryźć, skubać i podgryzać wszystko, co nawinie im się pod pyszczek. W ten sposób nie tylko zapewniają sobie rozrywkę, ale i dbają o higienę zębów oraz dziąseł. Pamiętajmy, że siekacze gryzoni rosną przez całe życie, a zatem wymagają regularnego ścierania. Przerośnięte zęby sprawiają zwierzakowi ból, niekiedy całkiem uniemożliwiając pobieranie jedzenia. Dlatego też warto zapewnić pupilowi dostęp do czegoś, co mógłby podgryzać do woli. Najlepiej sprawdzą się drewniane zabawki w formie gryzaków. Wybierając je upewnijmy się tylko, czy są naturalne, nietoksyczne i w pełni bezpieczne dla z gryzonia.

Zabawki do jedzenia dla gryzoni


Gryzonie to prawdziwe łakomczuchy, które nigdy nie przejdą obojętnie obok smacznego kąska. W związku z tym wszelkie zabawki, w rodzaju kuli smakuli, z pewnością przypadną im do gustu. Wystarczy ukryć we wnętrzu zabawki jakiś przysmak, a dobra zabawa gwarantowana. Przy okazji pupil będzie musiał wykazać się sprytem i niemało natrudzić, by wydobyć smakołyk z zabawki.

↓ PAŚNIKI DLA GRYZONI ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza