piątek, 2 lutego 2018

Dokarmianie ptaków zimą

Zima to wyjątkowo trudny okres dla ptaków. Gdy temperatura spada poniżej zera, a na ziemi zalega gruba warstwa śniegu, większość z nich miewa duże problemy ze znalezieniem pokarmu. Wtedy właśnie najbardziej potrzebna jest im nasza pomoc. Dokarmianie ptaków to zajęcie szlachetne, a przy tym niezbyt wymagające. Przy naprawdę niewielkim nakładzie sił i środków możemy pomóc im przetrwać zimę i doczekać upragnionej wiosny. Kiedy rozpocząć dokarmianie ptaków? Co najlepiej sprawdzi jako pokarm dla skrzydlatych zwierzaków?


Kiedy trzeba dokarmiać ptaki?


Dokarmianie ptaków zimujących w naszym kraju rozpoczynamy wtedy, gdy warunki pogodowe uniemożliwią im samodzielne znalezienie czegokolwiek zdatnego do jedzenia. Karmnik najlepiej wywiesić jeszcze jesienią, w okresie pierwszych silniejszych przymrozków. Zwykle przypada on na przełom września i października. Dzięki temu skrzydlate głodomory dużo wcześniej dowiedzą się o dostępnej stołówce i przestaną tracić cenne zapasy energii na bezowocne poszukiwania pokarmu. Pamiętajmy tylko, że jeżeli już zdecydowaliśmy się dokarmiać ptaki, to powinniśmy robić to konsekwentnie i systematycznie przez całą zimę, aż do wiosny.

Trochę inaczej zaś należy postępować z ptakami, które na zimę wybierają się do krajów o cieplejszym klimacie. A przynajmniej powinny się wybrać. Nie da się ukryć, że w ciągu kilku ostatnich dekad klimat na naszej szerokości geograficznej bardzo się zmienił. Zimy nie są już tak srogie, jak niegdyś, co z kolei bardzo wpłynęło na ptasie upodobania i zwyczaje. Wiele gatunków wyrusza na swoje zimowiska dużo później niż zazwyczaj, a niektóre nawet całkiem rezygnują z podróży. Pamiętajmy jednak, że ptaki postępują tak nie tylko ze względu na zmiany klimatyczne, ale również dostępność pożywienia w otoczeniu. Dokarmiając je zbyt wcześnie, nieświadomie przyczyniamy się to tego, że porzucają własne plany i decydują się zostać na miejscu. A to niestety nie zawsze kończy się dobrze. Dlatego z ich dokarmianiem lepiej poczekać do nadejścia silnych mrozów i obfitych opadów śniegu.

↓ KARMNIKI DLA PTAKÓW ZIMUJĄCYCH ↓Czym dokarmiać ptaki?


Ptaki odwiedzające nasze karmniki mają różne gusta i potrzeby żywieniowe. Dla niektórych prawdziwym rarytasem okaże się kawałek niesolonej słoniny, nasiona słonecznika lub specjalna kula tłuszczowa. Inne z kolei chętniej skuszą się na orzeszki ziemne, ziarna maku czy prosa. Na ptasiej stołówce nie może zabraknąć także nieco bardziej wyszukanych specjałów, takich jak rodzynki, kawałki jabłek lub płatki owsiane. Ważne, by jedzenie, które serwujemy naszym gościom było pożywne i kaloryczne. Pokarm powinien dostarczać ptakom energii niezbędnej do przetrwania tych kilku najtrudniejszych miesięcy. Pamiętajmy także, aby utrzymywać jadłodajnię w czystości. Jeśli znajdziemy w karmniku niezjedzone i nadpsute lub zanieczyszczone resztki, powinniśmy je usunąć i zastąpić świeżą porcją przysmaków.


Jak powinien wyglądać karmnik dla ptaków?


Ptasie jadłodajnie ściągają skrzydlatych głodomorów z całej okolicy. Im lepsze i bardziej różnorodne jedzenie będziemy tam serwować, tym więcej różnych ptaków uda nam się do niej ściągnąć. Zakładając, że będą odwiedzały nas ptaki różnych gatunków, warto od razu zatroszczyć się o ich komfort, tak aby żaden z biesiadników nie czuł się poszkodowany.

Najlepszym miejscem na stołówkę dla małych ptaków będzie zadaszony karmnik w kształcie domku. Drewniany daszek ochroni karmę przed deszczem, śniegiem oraz wiatrem, a jednocześnie nie utrudni dostępu głodnym zwierzakom. Z kolei dla większych ptaków, które zwykle poszukują jedzenia na ziemi, lepszym rozwiązaniem będzie karmnik w formie tacy. Możemy umieścić ją na ziemi, w miejscu osłoniętym od wiatru, lub na jakimś niewielkim podwyższeniu. W sklepach zoologicznych znajdziemy także karmniki z dozownikiem, odmierzającym porcje karmy wedle ptasich potrzeb. Ziarno umieszczone w głównej komorze karmnika wysypuje się z niego stopniowo w miarę, jak ptaki je jedzą. Dzięki temu możemy zostawić naszym gościom większą porcję jedzenia, której na pewno wystarczy dla każdego.

Najlepsze miejsce na karmnik dla ptaków


Karmnik dla ptaków powinien być tak umieszczony, aby nasi goście czuli się podczas posiłku bezpiecznie i komfortowo. Najlepiej wybrać miejsce, do którego ptaki będą mogły się łatwo dostać i szybo z niego uciec w razie nagłego zagrożenia. Karmnika nie należy stawiać w sąsiedztwie gęstych krzewów i zarośli, będących doskonałą kryjówką dla wielu polujących na ptaki drapieżników. Jeśli stołówkę umieszczamy na drzewie, upewniajmy się, że nie dostanie się do niego żaden kot. Drogę do karmnika warto zabezpieczyć specjalną kującą osłonką, która skutecznie zniechęci okoliczne futrzaki do łowów.

↓ POKARMY DLA PTAKÓW ZIMUJĄCYCH ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz