wtorek, 6 lutego 2018

Biegunka u kota

Koty także miewają problemy natury pokarmowej. Jednym z częstszych objawów jest właśnie biegunka, która może nie tylko znacznie utrudnić życie właścicielowi (kot nie zawsze jest wówczas w stanie trafić do kuwety) i pupilowi (biegunki bywają bolesne i zdecydowanie wycieńczają organizm), ale również stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzaka. Pamiętajmy, że biegunka sama w sobie nie jest chorobą, tylko jednym z objawów choroby. Jeżeli mruczek wypróżnia się często i w stanie płynnym, jest to wyraźny znak, że z jego organizmem dzieje się coś niedobrego.


Ponieważ biegunkę może wywołać wiele chorób i schorzeń, powinniśmy skontaktować się z weterynarzem, aby zdiagnozował problemy zdrowotne futrzaka i przepisał konkretne leczenie. Nigdy nie bagatelizujmy biegunki. Jeżeli kłopoty trwają dłużej niż dwa dni, musimy koniecznie zabrać pupila do specjalisty. W przeciwnym wypadku grozi mu odwodnienie.

Biegunka u kota – objawy


Biegunkę o kota poznać jest bardzo łatwo. Wystarczy zajrzeć do kuwety (a czasem zdarza się, że mruczek nawet nie dobiegnie do swojej toalety i załatwi się gdzieś po drodze). Biegunka to zbyt częste oddawanie stolca, który ma postać płynną oraz nieforemną. Przy silnych biegunkach jest niezwykle płynny i rozwodniony. W kale może się też pojawić śluz, krew, fragmenty pasożytów. Zdarza się, że stolec jest smolisty i ciemny – to sygnał, że możemy mieć do czynienia z krwawieniem wewnętrznym! Biegunce potrafią też towarzyszyć skurczowe bóle brzucha, wymioty, chudnięcie oraz ogólne osłabienie. Pamiętajmy, że w trakcie biegunki nasz mruczek mocno się odwadnia, co z kolei powoduje, że jego organizm nie ma siły na dalszą walkę. Odwodnienie u kociąt może się okazać śmiertelnie niebezpieczne, dlatego tak ważna jest wczesna interwencja lekarza. Biegunki u kota dzieli się ogólnie za ostre i przewlekłe. Te drugie mają miejsce wtedy, kiedy objawy chorobowe utrzymują się ponad cztery tygodnie.

↓ KARMY WETERYNARYJNE DLA KOTÓW Z ZABURZENIAMI ŻOŁĄDKOWYMI ↓Przyczyny biegunki u kota


Przyczyn biegunki u kota jest mnóstwo, dlatego tak bardzo potrzebny nam jest specjalista. Ponieważ jest to choroba układu pokarmowego, wiąże się zazwyczaj bezpośrednio z tym, co trafia do kociego brzucha. Jedną z przyczyn biegunki jest zatem nieodpowiednia dieta, uboga w substancje odżywcze, zbyt ciężka dla żołądka albo pełna chemii i pustych kalorii. Nic tak nie rujnuje kociego układu pokarmowego jak pożywienie typu fast food, zwłaszcza zbyt często podawane. Może też zdarzyć się tak, że nasz pupil ma alergię pokarmową i w taki sposób reaguje na uczulający go składnik w karmie. Wówczas potrzeba wprowadzić dietę eliminacyjną. Biegunki zdarzają się też po zbyt długim okresie niejedzenia (głodówki są dla kotów bardzo niebezpieczne!) albo po najedzeniu się na noc. Możliwe również, że nasz futrzak zatruł się czymś – mógł pochłonąć coś nieświeżego albo pożywić się jakimiś śmieciami podczas spaceru. Gorzej, jeśli zjadł roślinę doniczkową lub kosmetyk albo środek czystości – wówczas zagrożona jest również wątroba i trzeba natychmiast udać się do weterynarza! Biegunkę mogą też powodować leki (zwłaszcza antybiotyki) oraz stres.

Przyczyny biegunki mogą być także niezwiązane bezpośrednio z dietą. Taka przypadłość potrafi mieć podłoże wirusowe, bakteryjne, a także być efektem zarażenia pasożytami (tasiemce oraz glisty dają charakterystyczne znaki – ich fragmenty znajdują się w kale i okolicach odbytu). Biegunka to także częsty objaw w przypadku zapalenia otrzewnej, niedrożności jelit (połączona z wymiotami), zapalenia żołądka oraz nowotworów układu pokarmowego. Nie zawsze jest też ściśle związana wyłącznie ze sprawami trawiennymi, bo biegunka występuje również przy chorobach wątroby i dróg żółciowych, kłopotach z trzustką, ale też z nerkami. Mogą ją powodować ponadto zmiany hormonalne, a czasem pojawia się również po szczepieniach.


Diagnostyka i leczenie biegunki u kota


Weterynarz z pewnością przeprowadzi z nami wywiad, aby dowiedzieć się, czy pojawił się na przykład nowy składnik w diecie czworonoga. Będzie chciał też wiedzieć, od ilu dni mruczek ma kłopoty oraz jak wygląda jego kał. Przyczyny biegunki można wykryć poprzez badanie krwi, badanie USG (ultrasonograficzne) oraz pobranie próbki samego stolca do badań laboratoryjnych. Naszego pupila z pewnością czeka dieta. Początkowo prawdopodobnie zostanie też podłączony do kroplówki, aby wzmocnić i nawodnić jego organizm. Długofalowo zaleca się mruczkom podjadanie karmy weterynaryjnej dla zwierzaków z kłopotami żołądkowymi. Samodzielnie zaś, zanim jeszcze udamy się do weterynarza, możemy podać mruczkowi środki osłonowe w postaci probiotyków, można także dać smectę albo węgiel aktywny. Pamiętajmy jednak, aby nie leczyć pupila na własną rękę. To specjalista musi zadecydować, co dalej. Z bakteriami można walczyć przy pomocy antybiotyku (zazwyczaj w zastrzykach), z pasożytami specjalnymi środkami, natomiast jeśli mamy do czynienia ze zmianami nowotworowymi, konieczna może okazać się operacja.

↓ HIPOALERGICZNE KARMY DLA KOTA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Pół saszetki Smecty i naprawdę po problemie. Ze 2-3 razy przerabialiśmy dokładnie ten sam schemat i on działał.

    OdpowiedzUsuń